ОСТАННІ НОВИНИ

Театр Заньковецької поставив 13 премʼєр за сезон

Наталя ДУЛЯБА

|

Національний театр імені Марії Заньковецької переживає новий етап свого розквіту, який настав після зміни генерального директора. За театральний сезон 2023/2024 заньківчани презентували аж 13 нових вистав, в тому числі за участю відомих запрошених акторів.

Торік у червні театр Заньковецької очолив Максим Голенко, який до цього був головним режисером Одеського театру ім. Василя Василька. Саме його прихід став для заньківчан початком масштабного оновлення.

Здається, чи не найперше, за що взявся Максим Голенко, – за «свіжу кров» у творчому колективі. Так до Львова запросили низку режисерів: Давида Петросяна з Київського національного театру імені Івана Франка й Театру на Подолі; Оксану Дмітрієву з Харківського лялькового театру; Вероніку Літкевич з того ж таки столичного театру Франка; Наталію Сиваненко та Владу Бєлозоренко.

Вже перша премʼєра сезону на сцені заньківчан — вистава «Земля» за пʼєсою Ольги Кобилянської у режисурі Давида Петросяна – викликала справжній фурор. Здається, весь Львів ішов подивитись на актуальну в час війни постановку, яка регулярно збирала аншлаги. Один із показів був повністю благодійним: актори збирали кошти на 20 FPV дронів для 24 бригади імені короля Данила.

До речі, Петросян тепер є головним режисером театру імені Марії Заньковецької.

Вистава «Земля», фото Руслана Литвина

До роботи заньківчани залучили й міжнародні команди та режисерів, зокрема литовський режисер Андріюс Дарела поставив виставу «Жадан. Я буду твоїми очима» за творами відомого українського письменника. Зараз Оскарас Коршуновас, ще один литовський режисер, працює над останньою прем’єрою сезону – «Тартюфом» Мольєра. Крім того, у театрі Заньковецької анонсують постановку німецького режисера Яна-Крістофа Гокеля, але інших подробиць наразі ще не розкривають.

Загалом сезон 2023/2024 виявився дуже плідним: на сцені театру Заньковецької поставили аж 13 премʼєр. Йдеться про постановки за творами української класики та сучасної прози й поезії:

Світова класика і твори сучасних митців:

Водночас головною премʼєрою року заньківчани вважають майже біографічну виставу-мюзикл «Червона рута» про легендарного композитора й музиканта Володимира Івасюка. Виставу зрежисував Максим Голенко, сценарій написала Наталка Ворожбит, відома також за роботою, зокрема над фільмом «Погані дороги» та серіалом «Спіймати Кайдаша».

Із упевненістю можна стверджувати, що глядачам сподобалась «Червона рута», адже це вдале переосмислення життя й творчості шанованого у Львові Володимира Івасюка, трагедії українського митця у тоталітарній системі. Присутні на виставі щоразу співають разом із акторами, а вихід акторів на поклон супроводжується спільним виконанням «Червоної рути».

Вистава «Червона рута», фото Руслана Литвина

Говорячи про масштабне оновлення репертуару театру, неможливо не згадати й про новий акторський склад. У сезоні 2023/2024 на сцені театру імені Марії Заньковецької грали Римма Зюбіна, Марк Дробот, Анастасія Євтушенко, Оксана Цимбаліст, Оксана Козакевич, Ярослав Федорчук, Діана Каландарішвілі, Соломія Кирилова, Юрій Радіонов, Олег Стефан, Шорена Шонія, Іван Білаш, Олександра Мироненко, Артем Слюсаренко, Єлизавета Цілик, Дарина Федина, Олег Пригода, Ігор Возьний, Артур Рожицький, Тарас Волох, Антон Сафонов, а також повернення Юрія Хвостенка та Юрія Чекова.

Самі заньківчани, аналізуючи сезон, який вже добігає кінця, кажуть, що продаж квитків виріс аж на 167%, а кількість глядачів зросла на 122%. Такі цифри – найкраще підтвердження успішності роботи.

Крім того, у театрі відкрили дві нові сцени – «Стрих» та Блакитну залу. Також оновлення зазнала й Камерна сцена.

У цьому театральному сезоні заньківчани приймали фестиваль сучасної європейської драматургії «VYSʼ», IV фестиваль сучасної драми, а спільно з Національною спілкою театральних діячів України провели школу піару.

«Цей рік видався насиченим, але ми не зупиняємось. Дякуємо тим, хто захищає наше мирне завтра! Дякуємо всім, хто з нами, хто підтримує, з ким спільно творимо історію сучасного театрального мистецтва!», – так зі свого боку коментують сезон у театрі Заньковецької.

На сезон 2024/2025 заньківчани теж готують прем’єри, відомо, що одна з них – вистава за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я».

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова  підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *