Українську кобзарсько-лірницьку традицію включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Відповідне рішення прийняли на 19 сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини. Про це Львівському порталу повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України.
Номінація від України офіційно називається так: «Програма з охорони кобзарсько-лірницької традиції». Її на розгляд ЮНЕСКО подали ще у 2023 році за ініціативи Кобзарських цехів Києва, Львова й Харкова, Національної академії мистецтв України, а також низки громадських організацій.
У міністерстві відзначають, що ця подія є визнанням української самобутності та ідентичності, українських цінностей та культури як такої.
«Визнання практики охорони кобзарсько-лірницької традиції на світовому рівні як невід’ємної частини культурної спадщини людства – перемога, що особливо важлива сьогодні, коли, як і за часів козацтва, носії кобзарсько-лірницької традиції, братчики кобзарських цехів, борються пліч-о-пліч з українськими воїнами та надихають на боротьбу та незламність всіх українців», – йдеться у повідомленні.
Зазначимо, що кобзарство і кобзарсько-лірницьку традицію сама Україна внесла до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини у другій половині 2022 року.
Довідково: кобзарство/лірництво – явище української культури, що з’явилося в ранньомодерну добу і поширилося на всіх теренах, населених українцями.
Воно виникло як усний переказ сліпих мандрівних співаків, які супроводжували свій спів грою на кобзі та бандурі. У своїй діяльності вони створили власний світогляд і стиль життя. У народі їх називали «старцями», «дідами», а більш шанобливо – «божими людьми». Із середини ХІХ століття з ласки Тараса Шевченка їх стали називати кобзарями.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: МКСК
Наталя Дуляба