Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що інцидент з американським безпілотником MQ-9 Reaper у Чорному морі не призведе до прямого конфлікту між росією та Сполученими Штатами. Про це йдеться у звіті ISW, передає hromadske.
Там зазначають, що російські війська упродовж десятиліть використовували тактику тиску на літаки й кораблі США та союзників, не призводячи до конфлікту.
Президенти США та росії мають повну свободу обирати, як реагувати на такі інциденти. Як пишуть аналітики, у таких ситуаціях немає нічого такого, що автоматично призвело до ескалації.
«Враховуючи неодноразові зобов’язання президента Джо Байдена уникати залучення американських військ до прямого конфлікту з росією, а також чітке та неодноразово демонстроване небажання кремля вступати у війну з НАТО, немає причин, щоб такі інциденти спричиняли небезпечне загострення», — йдеться у звіті.
Старший політолог американського аналітичного центру RAND Семюель Чарап також описав інцидент із безпілотником як «сигнал тиску» — військові дії, які мають на меті вплинути на поведінку противника.
За його словами, незалежно від того, чи було зіткнення навмисним, росіяни досягли того, чого хотіли, — змусили безпілотник покинути місце, яке, ймовірно, було чутливим із військового погляду.
Що відомо про інцидент?
У Сполучених Штатах заявили, що 14 березня російський винищувач Су-27 зачепив гвинт американського безпілотника MQ-9 Reaper, який діяв у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Через це дрон упав у міжнародні води.
Американське командування стверджує, що цей інцидент «не лише є небезпечним і непрофесійним, а й свідчить про відсутність компетентності».
У США пояснили, що їхні повітряні сили здійснюють польоти по всій Європі відповідно до чинного законодавства країни, яка приймає, та міжнародного права. Агресивні дії російського авіаційного екіпажу «небезпечні та можуть призвести до похибок і ненавмисної ескалації», каже командування.
Через інцидент Держдепартамент викликав посла росії. Водночас у російському Міноборони заперечують причетність до інциденту. Мовляв, апарат сам втратив керування та впав у воду.
Представник Білого дому Джон Кірбі зазначив, що Вашингтон вживає заходів, щоб безпілотник не потрапив до чужих рук. «Очевидно, ми не хочемо, щоби хтось захопив його, окрім нас», — сказав він. У Європейському командуванні США заявляли, що поки не знайшли дрон в Чорному морі.
Розвідка в міжнародному повітряному просторі
У Європейському командуванні США заявили, що їхні повітряні сили здійснюють польоти по всій Європі відповідно до чинного законодавства країни, яка приймає, та міжнародного права.
Як пише New York Times, дрон вилетів із бази в Румунії зранку 14 березня. Зазвичай розвідувальна місія триває 9-10 годин.
Високопоставлений чиновник США зазначив, що такі розвідувальні польоти є типовою місією.
Безпілотник Reaper може бути носієм ракет Hellfire, проте цей дрон був беззбройним. Він проводив розвідку приблизно за 120 км на південний захід від окупованого Криму тоді, як два російські літаки перехопили його.
За даними США, російські військові літаки неодноразово наближалися до Reaper та скидали на нього паливо, ймовірно, щоб забруднити камери або пошкодити датчики. Потім один із російських Су-27 зачепив гвинт MQ-9, через що американським силам довелося вимушено покинути власний безпілотник у міжнародних водах.
Американські військові спостерігали за інцидентом з авіабази «Рамштайн», отримуючи відео з дрона.
Безпілотники Reaper розроблені для тривалого спостереження на великій висоті, вони також можуть носити зброю. Дрони здатні розвивати швидкість понад 400 км/год та літати понад 24 години. Максимальна висота польоту — 13 тисяч метрів.
За даними з відкритих джерел, комплект безпілотника MQ-9 коштує близько 10,5 млн доларів (з урахуванням вартості датчиків). Нещодавно американський виробник зброї General Atomics запропонував Україні купити за символічний долар два безпілотники Reaper MQ-9.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Ольга Денисяка