В Україні зафіксовані нові випадки захворювання на ботулізм. З початку року 70 осіб захворіли на ботулізм, 5 з них померло. Відтак Асоціація рибалок України б’є на сполох через нелегальний вилов риби та продаж її «з рук», адже ця риба не проходить належного контролю якості, передає Львівський портал.
Ботулізм – важке харчове отруєння, викликане вживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Хвороба вражає нервову систему людини. Спочатку нудота, потім блювота і головний біль. Симптоми хвороби спочатку схожі на звичайне отруєння. Вони виражаються в порушенні зору, виникненні двоїння в очах, може бути першіння в горлі, порушення ковтання, осиплість голосу.
«Відрізнити інфіковані ботулізмом продукти від якісних – практично неможливо. Тому кращий спосіб захистити своє здоров’я – утримуватися від їжі, про якість якої вам нічого невідомо. У зоні ризику – копчена, в’ялена і солона риба, гриби домашнього консервування, а також домашня ковбаса, м’ясні і рибні консерви», – наголосили в Асоціації рибалок України.
Лікарі радять при перших симптомах звертатися за медичною допомогою. Однак необхідною для лікування важких випадків захворювання сироватки в Україні немає вже три роки. Нелегально її можна купити в онлайн-аптеках, ціна за одну дозу від 200 гривень. А ціла упаковка обійдеться понад 2,5 тисячі гривень.
Така ситуація пов’язана з тим, що в 2014 році закінчилася дія сертифіката про державну реєстрацію «Сироватки проти ботуліністичної типів А, В, E кінської очищеної концентрованої рідкої», і до сих пір від заявника – юридичної або фізичної особи, яка відповідає за ефективність, якість та безпечність лікарського засобу не надходили документи для процедури перереєстрації цього лікарського засобу.
Лікарні забезпечені усіма лікарськими засобами для надання симптоматичного лікування. Але для того, щоб був позитивний результат лікування, необхідна сироватка проти ботулізму. Міністерство охорони здоров’я за повідомленнями сьогодні вживає заходів, щоб завести цю вакцину на Україну.
Найчастіше, розповідають експерти Асоціації рибалок України, зараженої ботулізмом є продукція, яку продають з рук. Але, інфікованими можуть бути і продукти у великих магазинах, супермаркетах або на ринках.
«Масштаб нелегального вилову риби наблизився до офіційного. За неофіційними даними тіньовий ринок рибної продукції оцінюється в 6 млрд. грн. Незаконно виловлена риба переробляється нелегально і реалізується в «тіні». При таких обставинах, ні про який контроль якості мови бути не може. Від покупки такої продукції ми з вами не застраховані навіть в супермаркетах. Адже при прийомі товару на реалізацію вони вимагають мінімальну кількість документів, які недобросовісний ділок може виписати прямо у себе «на коліні», – кажуть в Асоціації.
На сьогоднішній момент фактично повністю втрачений контроль над якістю продуктів харчування. І тому дуже багато при виборі товару залежить від досвіду і знань покупця.
«Супермаркети сьогодні перетворилися в центри реалізації незаконно виловленої риби. І це сталося через те, що вони повністю закриті для перевіряючих структур. Якщо на ринках можна перевірити продавців і їх товар, то щоб зробити перевірку в супермаркеті необхідно за два тижні подати запит до адміністрації з чітким зазначенням часу і що ви збираєтеся перевіряти. Після цього сама перевірка перетворюється на фарс», – повідомляють риболови.
При цьому супермаркети стали безвідходним виробництвом. Як приклад: в магазин надійшла жива риба, але плаваючи в акваріумі вона не знайшла свого покупця і заснула. Її викладають, як охолоджений продукт на лід. Але і тут її не купили. Тоді, щоб прибрати ознаки несвіжості їй відрізають голову, чистять і намагаються продати тушкою. Якщо і в такому вигляді її не продали, то тоді це явно протухле м’ясо відправляють в кулінарію, де його замаринують і підсмажать, або просто пустять на фарш.
«ПАМ’ЯТАЙТЕ! Риба повинна бути тільки вищої якості, все інше це сумнівний рибний продукт небезпечний для вашого здоров’я. Елементарні правила при виборі свіжої риби: у риби повинні бути рожеві зябра, яскраві очі (якщо вони впали, а кришталики очей каламутні – це перші ознаки що риба було давно спіймана). Натисніть на тіло риби, ямка повинна тут же випростатися, якщо цього не відбувається і після натискання залишається западина, це говорить про те, що в м’ясі риби почалися незворотні процеси і краще пройти стороною повз цього продукту. Понюхайте рибу, вона повинна пахнути свіжістю, але якщо від неї неприємний запах, ні в якому разі не купуйте її. Рибний продукт дуже корисний для людського організму, але за умови, якщо він свіжий. Неякісний рибний продукт може бути смертельно небезпечний», – говорить глава Асоціації рибалок України Олександр Чистяков
Риба, як продукт харчування, не має маркування. Дуже рідкісний виробник маркує тушку риби. Безвідповідальні суб’єкти господарської діяльності можуть підмішувати під документи виробника чужу, нелегальним способом вироблену продукцію.
Сьогодні існує тільки трохи більше десятка легальних переробників риби. Вся інша продукція, сушиться і коптиться дрібними приватними виробниками, часто серед курей і свиней прямо на подвір’ї.
Фахівці застерігають: краще перестрахуватися і не купувати в’ялену або суху рибу, консерви та домашні ковбаси на стихійних ринках. Купуючи на них продукти харчування, ви граєте зі своїм здоров’ям в «російську рулетку».
Україна єдина країна в Європі, де покупець не може отримати достовірну інформацію про походження риби або рибного продукту. Тому тіньової рибний ринок з кожним роком стає все більше.
Копчені шкідливості і небезпечна смакота
На прилавках наших магазинів великий відсоток продукції «кустарного» виробництва. Особливо це стосується солоної або копченої риби.
Переробкою риби займаються тисячі дрібних приватників, і далеко не завжди виробництво відбувається з дотриманням норм санітарної безпеки. Тому краще всього купувати солону рибу цілою: це ознака того, що використовувався свіжий экземпляр. Бажано, щоб рибка лежала в упаковці виробника і була зроблена по ГОСТу. Останнє має гарантувати, що замість ніжної «слабосоленої» оселедця або сьомги тобі не дістанеться пересолений продукт, напханий хімікатами.
Для рекламної привабливості, щоб зробити більш «яскравим і апетитним» м’ясо форелі і лосося підфарбовують ще в садкових господарствах під час росту, додаючи в корм риби барвники. Вторинне «фарбування» вони проходять в процесі засолювання або копчення, тому перед покупкою варто звернути увагу на колір м’яса. Якщо воно яскраве, значить, його точно відкоригували, і вдома такий продукт залишить червоний слід на білій серветці.
Не соромтеся перед покупкою копчену рибу понюхати. Якщо аромат копчення дуже різкий і хімічний, значить, рибу точно готували за допомогою рідкого диму. У правильно приготовленого свіжого продукту повинен бути присутнім легкий аромат копчення і приємний запах деревного диму. На жаль, рідкий дим не заборонений законом, і іноді його використовують навіть в поєднанні з натуральним копчення. Наприклад, спочатку рибу тримають над дровами, щоб надати їй трохи справжнього аромату, а потім «доготовляють» в рідких препаратах (або в зворотній послідовності).
«Розумію, що всі ГОСТи, шкідливі добавки і емульгатори в голові не втримаєш, як і всі ознаки якості рибного продукту. Все ж хочеться застерегти вас від вивертів, на які йдуть ділки в гонитві за миттєвим прибутком, наражаючи на небезпеку здоров’я наших сімей. І поки чиновники не будуть сумлінно виконувати свої обов’язки по контролю за якістю продуктів харчування, до цих пір ми можемо розраховувати тільки на себе і свій досвід по вибору якісного товару», – каже Олександр Чистяков.
Олександр Косик