Із біосферного заповідника «Асканія-Нова», який опинився в окупації на Херсонщині, в Росію вивезли рідкісні й зникаючі види тварин. Так званому «директору» найбільшого степового заповідника Європи оголосили підозру. Про це Львівському порталу повідомили в Офісі генпрокурора.
Підозру оголосили так званому директору Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна у порушенні законів та звичаїв війни, вчиненого за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України).
Його імені правоохоронці не вказують, втім окупанти заявляли, що на цю посаду у березні 2023 року поставили росіянина Дмітрія Мєщєрякова.
Це вперше в Україні оголосили підозру у вчиненні воєнного злочину проти природно-заповідного фонду.
За даними слідства, фігурант у змові з представниками заповідників, розташованих на території РФ, природного біосферного заповідника «Ростовський» та асоціації «Жива природа степу», передав рідкісні та зникаючі види тварин до цих установ.
Серед переданих тварин були по дві особини зебри Чапмана, бізона американського, оленя Давида та коня Пржевальського. Останні занесені до Червоної Книги України та підлягають особливій охороні.
Загальні збитки, завдані заповіднику, оцінили в понад 22 млн грн.
Прокурори наголошують, що Біосферний заповідник «Асканія-Нова» є провідною природоохоронною науково-дослідною установою міжнародного значення, включеною до міжнародної мережі біосферних резерватів за програмою ЮНЕСКО та захищеною Гаазькою Конвенцією від розграбування. Відтак незаконна передача тварин, вчинена так званим директором заповідника, є воєнним злочином розграбування і порушенням статті 33 IV Женевської Конвенції про захист цивільного населення та статей 28 і 56 IV Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі.
Довідково:
«Асканія-Нова» – найбільший степовий заповідник Європи. Заснований у 1898 році на Херсонщині поміщиком Фрідріхом Фальц-Фейном. Його площа становить 33307,6 га.
Тут є окремий ботанічний сад зі значним різноманіттям рослин, а також утримують близько 800 різновидів диких копитних тварин.
Заповідник внесений до попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКО. В Україні він підпорядкований Національній академії аграрних наук.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба