В Україні відзначають 106-ту річницю з дня створення Західноукраїнської Народної Республіки. Саме в ніч на 1 листопада 1918 року українці пішли повстанням, виборовши незалежність для Львова від австро-угорської та польської влади. Про це повідомляє Львівський портал.
Зокрема, в цей день Львівщина вшановує пам’ять воїнів Української Галицької армії, президента Української Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та всіх українців, які боролися за державну незалежність.
«Рівно 106 років тому українці гучно та впевнено заявили про право жити у власній державі і бути господарями на своїй землі. Цього дня над львівською ратушею замайорів синьо-жовтий прапор – народилася Західноукраїнська Народна Республіка. Хоч новостворена держава проіснувала менше року, вона назавжди залишиться важливим історичним свідченням високого рівня національної свідомості й самовизначення нашого народу», – повідомив очільник Львівської ОВА Максим Козицький.
Детальніше про цей день в історії розповів також відомий львівський історик та політик Володимир В’ятрович. Так, у ніч на 1 листопада 1918 року українці без жодного пострілу здійснили військовий переворот, завдяки якому вирвали Львів з рук Австро-Угорщини та Польщі.
Протягом двох годин 1500 українських військових захопили поліцію, пошту, всі залізничні станції, радіо, банки, відключили міський телефон і міжнародну телеграфну лінію. І вперше з 1349 року Львів знову опинився під керівництвом української влади.
Очільник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Павло Ткачук наголосив про важливість історії, зокрема ЗУНР, у теперішній боротьбі за незалежність від російських загарбників.
«Наші сучасні воїни продовжують боротьбу за свободу, захищаючи її від російського агресора, втілюючи заповітну мрію українців про незалежність. ЗУНР стала важливою сторінкою в історії нашої нації, що й надалі надихає кожного з нас на боротьбу за єдину, вільну, сильну Україну», – зазначив він.
Довідка.
У жовтні 1918 року імператор Австро-Угорської імперії Карл І оголосив про перетворення дуалістичної монархії у федерацію народів, внаслідок чого на Галичині помітно активізувався український національний рух. Польські військово-політичні кола, намагаючись на момент розпаду Австро-Угорщини встановити контроль над Галичиною, створили 28 жовтня у Кракові Польську Ліквідаційну Комісію. Приїзд Комісії був запланований на 1 листопада.
Тому Українська Національна Рада, з метою захоплення влади у Львові, почала готувати збройне повстання. Опираючись на підрозділи полку УСС, на чолі з сотником УСС Дмитром Вітовським, в ніч на 1 листопада, Військовий комітет захопив ратушу, намісництво, радіо, телеграф та вокзали.
Вже на ранок у місті замайоріли синьо-жовті прапори. Цього ж дня підрозділи УСС зайняли Станіслав, Тернопіль, Золочів, Сокаль, Раву-Руську, Коломию, Снятин, Печеніжин, Борислав та інші міста і містечка Галичини.
Так, ці події отримали назву «Листопадовий Зрив (Чин)» або «Листопадова Революція».
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталія Жолинська