ОСТАННІ НОВИНИ

З Курщини до Львова повернули вкрадене в Андрея Шептицького крісло

Олег Дерев'янко

|

До Митрополичих палат у Львові повернули крісло митрополита Андрея Шептицького, яке в кінці 1980-х вивіз на Курщину митрополит РПЦ Никодим Руснак. Про це повідомив священник УГКЦ Юстин Бойко.

За словами старшого пастора Християнської Євангельської Церкви у Львові Валерія Марченка, крісло виявили військові, які воюють на Курщині та Харківщині.

«Мені одного дня зателефонував сержант зі Львова і розповів, що бійці звільняли територію і знайшли крісло. Один із реставраторів їм сказав, що це в кінці 80-х на початку 90-х років минулого століття митрополит РПЦ Никодим Руснак, якого вигнали зі Львова, він перебував у Харкові й вивіз це крісло. Потім він помер, а крісло виявилось у реставратора. Йому пропонували за нього 5 тисяч євро, але він його не продав. А коли прийшли українські військові, то сказав їм, що хоче повернути це крісло», – каже пастор.

У Соборі святого Юра зазначили, що транспортування крісла було складним через його вагу.

«Крали й крадуть цілу нашу історію. Хочуть присвоїти. Важливо, аби ми її знали, бо вона промовляє не лише про минуле, а й про майбутнє», – зазначив Бойко.

Він додав, що у російських архівах є дуже багато речей, пов’язаних з українською ідентичністю.

За даними Українського католицького університету, 26 березня пастор передав крісло митрополиту Львівському УГКЦ Ігореві Возьняку.

Раніше воно перебувало у Святоюрському соборі або у митрополичих палатах і ним користався тодішній митрополит Андрей Шептицький.

Довідка

Андрей Шептицький народився 22 липня 1865 року у селі Прилбичі Яворівського району на Львівщині. Походив зі стародавнього знатного українського роду, який у XIX столітті зазнав полонізації, члени родини стали франкомовними римо-католиками. Попри сильну опозицію з боку батька, він стає ченцем Василіянського чину Греко-католицької церкви.

Був відомим реформатором церкви, та це далеко не єдина його заслуга перед українським народом. Він розвивав кожну сферу суспільного життя українців,  причіплював Україні європейські цінності. Походив з однієї з найбільш знаних у Львові родин – графів Шептицьких. Разом з Папою Римським реформував УГКЦ, турбувався про освіту свого народу та був щедрим меценатом, не боявся політичних репресій та пророкував Україні успішне майбутнє.

Він був чи не єдиним українцем, що не боявся відкрито засуджувати Голокост і особисто врятував 150 євреїв, переважно дітей, від знищення німцями. У своїх посланнях Митрополит виступав проти переслідування і знищення євреїв, відкрито писав про це і нацистському керівництву.

Його брат, Климентій Шептицький, отримав звання Праведника народів світу за порятунок євреїв, тоді як Андрею це звання пропонують присвоїти ще з 2020 року.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: Facebook/Юрій Бойко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *