80-річний мешканець Львівщини разом зі своєю донькою потрапив до лікарні після вживання домашньої тушківки. Медики діагностували їм ботулізм. Про це Львівському порталу повідомили в обласному центрі контролю й профілактики хвороб.
Хворими виявились мешканці Золочівського району: 80-річний батько і його 44-річна донька. Обоє їли тушонку з яловичини власного приготування.
На четвертий день після споживання у них з’явилась блювота, сухість у роті, збій у роботі кишківника, порушення ковтання та розлади мовлення.
Із цими симптомами хворі звернулись у Золочівську центральну районну лікарню, але згодом їх забрали в обласну інфекційну лікарню, попередньо діагностувавши ботулізм.
Пацієнтам уже ввели протиботулінічну сироватку, їхній стан оцінюють як середньої важкості.
Це перший випадок ботулізму у Львівській області в 2024 році. Хоча загалом торік цю недугу виявили лише в однієї людини – у 56-річної мешканки Стрийського району. Вона захворіла після того, як їла консервовані гриби домашнього приготування.
Нагадаємо, ботулізм – це харчове отруєння, яке може призвести до тяжких наслідків. Водночас у більшості випадків цієї хвороби можна уникнути, дотримуючись простих харчових правил.
Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’яса, риби, рідше – овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.
Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими – ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте фіксують і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється при недотриманні відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
Симптоми ботулізму:
- порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети,
- сильно виражена сухість у роті,
- важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає)
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість,
- запаморочення,
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечника (здуття живота, закреп),
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба