ОСТАННІ НОВИНИ

Росіяни знову замінували ЗАЕС, – МАГАТЕ

Ольга Денисяка

|

Росіяни знову замінували окуповану ними Запорізьку атомну електростанцію. Про це заявив Генеральний директор МАГАТЕ Рафаел Гроссі, передає Українська правда.

«Міни по периметру ЗАЕС, у буферній зоні між внутрішньою та зовнішньою огорожею об’єкта, які раніше були виявлені командою МАГАТЕ та вилучені в листопаді 2023 року, тепер знову на місці. Це закрита зона, недоступна для робочого персоналу станції. Генеральний директор Гроссі повторив, що наявність мін суперечить стандартам безпеки МАГАТЕ», – йдеться в повідомленні.

У звіті Гроссі також ідеться про те, що цього тижня ЗАЕС на кілька годин втратила безпосереднє резервне електропостачання реакторних блоків, що стало останнім інцидентом, який підкреслює постійні ризики для ядерної безпеки та захищеності на станції. Резервне електропостачання було відновлено через вісім годин після того, як були введені в експлуатацію два інших резервних силових електричних трансформатора.

Протягом минулого тижня експерти МАГАТЕ обговорили з керівництвом ЗАЕС діяльність станції з технічного обслуговування, а також ознайомилися з планом технічного обслуговування на 2024 рік, який є життєво важливим для забезпечення ядерної та фізичної ядерної безпеки.

«Команда МАГАТЕ не отримала копію плану технічного обслуговування для детального ознайомлення. Однак на основі обговорень та інформації, наданої команді, МАГАТЕ дійшло висновку, що ЗАЕС не буде реалізовувати комплексний план технічного обслуговування протягом 2024 року», – повідомили у звіті.

У звіті вказують на те, що команда МАГАТЕ продовжує проводити обходи на майданчику, в тому числі 18 січня відвідала всі шість основних блочних щитів управління, де експерти змогли ознайомитися з рівнем укомплектованості персоналу, але не змогли поставити питання про їхню кваліфікацію і досвід. Після того, як на початку цього тижня експерти МАГАТЕ отримали доступ до реакторного залу 6-го енергоблоку, вони все ще намагаються отримати доступ до інших реакторних залів, а також до частин усіх шести турбінних залів, які вони ще не змогли відвідати, а також до деяких дахів реакторів.

За словами Гроссі, такий доступ необхідний для моніторингу ядерної та фізичної ядерної безпеки, а також дотримання п’яти конкретних принципів захисту ЗАЕС.

Нагадаємо, Запорізька АЕС є найбільшою атомною електростанцією в Європі. Її російські окупанти захопили ще на початку березня 2022 року. Відтоді об’єкт перебуває виключно під контролем військ РФ.

Окупанти мінують територію та приміщення АЕС, розміщують там свою техніку, раніше регулярно обстрілювали прилеглі до станції ділянки, а також неодноразово погрожували підірвати станцію. За час окупації на Запорізькій АЕС сталось 7 повних блекаутів, що несе ядерну й радіаційну загрози, а також один частковий.

Додамо, що українські спецпризначенці тричі намагались деокупувати ЗАЕС у 2022 році, однак ці спроби були безрезультатними.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *