З моменту повномасштабного російського вторгнення українці живуть в умовах хронічного стресу. Постійні недосипання через обстріли та повітряні тривоги, страх за майбутнє і своїх рідних, втома – все це дається взнаки. Дедалі більше людей починають хворіти, загострюються хронічні недуги, з’являється емоційне виснаження і загальна апатія. Зрештою, і до 24 лютого 2022-го наше життя не можна було назвати безхмарним та безтурботним. Економічні кризи, революції, анексія частини територій і початок російсько-української війни, пандемія…
Як вберегти себе та відновлювати сили у цих непростих умовах ми розпитали у експерта з нутриціології (фахівець з правильного і збалансованого харчування – ред.), фармацевта Вікторії Матієшин.
– Вітаю, Вікторіє. Розкажіть, як стрес впливає на загальний стан організму?
– Розрізняють два види стресу: гострий і хронічний. Гострий стрес – це пристосувальний механізм і якби його не було, людство б не вижило. Ті гормональні зміни, які відбуваються при гострому стресі допомагають нам згрупуватися і діяти: бити, завмерти або сховатися. При гострому стресі людина мобілізується і це класно, але такі зміни дуже швидко закінчуються і наступає період відновлення.
Коли ми говоримо не про гострий стрес, а про хронічний, тобто той, який триває довго і до якого адаптуватися в принципі неможливо, тому що жити в хронічному стресі без наслідків не може довго ні один живий організм… Починаються зміни. Спочатку гормональні, потім на рівні психіки і на рівні роботи внутрішніх органів.
– Які це зміни і як вони впливають на самопочуття і поведінку людини?
– При хронічному стресі виснажується гормональна, серцево-судинна, нервова система. Хронічний стрес впливає на рівень цукру в крові, що відбивається на обмінних процесах. Це в свою чергу впливає на травну систему: знижується засвоєння їжі, тому що людина, яка в стресі думає про виживання, їй не до перетравлення і не до засвоєння їжі. Їй в принципі не до їжі на початках.
Починаються розлади харчової поведінки. Спочатку відмова від їжі, потім компенсація у вигляді заїдання дуже часто продуктами, які дають калорії, але не дають поживної цінності. Відповідно клітини залишаються голодні, а вага росте. Це солодке, жирне – їжа, яка викликає гормони радості і задоволення, але на короткий час. Разом з тим впливає на порушення обмінних процесів, стрибки цукру в крові, що веде до виснаження підшлункової залози і як наслідок до діабету ІІ типу, який може переходити у діабет І типу – інсулінозалежний.
На фоні хронічного стресу погіршується робота травної системи – виникає гастрит і виразки, порушення кислотно-лужного балансу. Збільшується утворення соляної кислоти в шлунку, відповідно подразнюється слизова оболонка. Звужуються всі протоки, відбувається застій жовчі, ферментів і погіршення травлення. Перистальтика кишківника погіршується – у когось закрепи, у когось проноси.
Також (хронічний стрес, – ред.) впливає на репродуктивну функцію. Людина не думає про продовження роду, а думає як би їй вижити. Ще один наслідок – безсоння або неглибокий чутливий сон, який є одним з елементів відновлення. Тому з часом з’являється відчуття, коли тільки прокинулись, а вже втомлені.
Загалом хронічний стрес впливає на всі базові функції організму. Через деякий час люди відчувають сильне виснаження і тут хто як себе поводить залежить від багатьох факторів. Від темпераменту, виховання, генетики, оточення. Одні люди замикаються в собі, втрачають працездатність і входять у депресивний стан. Є ті, які навпаки агресують, шукають з ким би «повоювати» чи посваритися зі свого оточення для того, щоб хоч трошки качнути енергії, тому що при конфлікті організм мобілізується.
– Ви сказали про виснаження, безсоння, агресію… Чи не це стало причиною, що в Україні у 2022-у році спостерігали пік продажу заспокійливих та снодійних за всю історію незалежності?
– Пік стався восени 2022-го. За зворотнім зв’язком від медиків, антидепресанти, транквілізатори, снодійні ніколи ще не продавалися в такій кількості та об’ємах як зараз. За тридцять років стажу моїх колег в аптечній практиці ніколи ще не було такого попиту. Люди приходять і з рецептами від лікарів, і звертаються самі. Це пов’язано з виснаженням нервової та гормональної системи. До того ж через порушення обмінних процесів часто організму не вистачає поживних речовин, які відповідають за роботу нервової системи. Відповідно людина зла, агресивна або закрита в собі і закрита до спілкування.
Люди шукають можливість переключитися і відволіктися. Зазвичай таким переключателем є алкоголь. Може бути солодке, цигарки, якісь легкі наркотики. Також часто люди підсідають на антидепресанти, транквілізатори і снодійне, тому що психіка не справляється. Не закрита базова потреба у безпеці.
Серед антидепресантів є важка артилерія, яку має призначати лікар, інколи це обґрунтовано. Я як фармацевт з повагою ставлюся до призначення лікарів. Бувають випадки, коли людині треба надати швидку допомогу, щоб потім її відновити. Особливо, якщо це клінічна депресія, коли людина сама собі точно раду не дасть.
Але дуже часто люди звертаються за допомогою коли ще можна обійтися без медикаментозної терапії. Подібні препарати все таки викликають звикання, пригнічують пам’ять, нейронні зв’язки, передачу імпульсів. Людина перестає ясно мислити, чіткість і швидкість мислення зникає. Після використання снодійних людина не прокидається відновленою, вона втомлена. Так, вона ніби спала і свідомість була ніби виключена, але процеси відновлення не відбувалися у повній мірі. Відповідно люди, які на важких снодійних, просипаються не в ресурсі. Тому, якщо вживати такі препарати, то лише за призначенням лікаря і паралельно намагатися вплинути на причину виснаження.
– А в чому полягає причина виснаження?
– Причина часто криється в дефіцитах поживних речовин. Недарма кажуть, що люди не злі, їм бракує вітамінів. Нестача вітамінів групи В, мікроелементів, того ж магнію, кальцію (при хронічному стресі розхід йде вищий ніж за звичних умов, – ред.) веде до нервового виснаження, до зменшення утворення гормонів. Наприклад серотонін, гормон щастя, не утворюється в достатній кількості, якщо є брак амінокислоти триптофану.
Через стрес людина їсть мало білкової, натуральної їжі, погано її засвоює, заїдає солодощами. Тому не отримує потрібних амінокислот, вітамінів, мікроелементів. Відповідно порушується ланцюжок утворення гормонів таких як серотонін, мелатонін (гормон сну). Наприклад, дефіцит магнію порушує утворення гамма-аміномасляної кислоти, яка впливає на глибину сну і розслаблення.
Відповідно якщо ми будемо вживати антидепресанти, не поповнюючи дефіцити, не допомагаючи організму звільнитися від токсинів, від хронічного окислення, надлишкових гормонів, які накопичуються, то людина не відновиться. І всі психотерапевтичні методики, розмови навіть з найвищою кваліфікацією спеціалістами будуть малоефективними.
Також варто зауважити, що окрім хронічного стресу на стан організму в цілому і на нервову систему зокрема впливає стан екології. Забруднення повітря, землі і води, яке ми, думаючи що живемо тут, у західних областях, не отримуємо, хоч насправді це не так. Я вже не кажу про Центр і Схід, де в повітрі літають частинки пилу від ракет і процесів горіння. Це сильне забруднення організму і на це треба впливати. Існують статистичні дані, які щоразу збільшуються, на скільки Україна отримала екологічних збитків за час війни. (Станом на берез 2023-го року екологічні збитки України від повномасштабного вторгнення росії сягнули майже двох трильйонів гривень, повідомив міністр довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, – ред.)
– Як собі допомогти за таких умов?
– Потрібно працювати над собою самостійно і звертатись за допомогою до спеціалістів. Дуже важливо в цей час робити те, що допомагає заспокоїтись: молитва, медитація, прогулянка на свіжому повітрі без гаджетів. Так само варто додати фізичні навантаження, які допоможуть зігнати надмірний кортизол і адреналін, що утворюється внаслідок стресу. Все це допомагає врівноважити свій емоційний стан. Також важлива робота з психологами, нутриціологами та іншими фахівцями, які допоможуть вирішити конкретне питання, що турбує людину.
Але з мого досвіду можу сказати, поки людина фізично не в ресурсі, їй складно зробити навіть елементарні речі з цього списку. Інколи навіть для того, що вийти на прогулянку, людині треба зібратись з силами, адже виснаження буває дуже сильне. Тому коли нема зовсім енергії, я рекомендую починати з відновлення організму на фізичному рівні.
Почати варто з поповнення дефіцитів і очищення, а далі як по маслу проходить психотерапія. Люди стають більш адекватні, в них зменшується почуття вини, агресії, страху. Вони легше сходять з антидепресантів, з яких теж не можна сходити різко. Відмовлятись від заспокійливих потрібно дуже повільно, в іншому випадку може бути загострення.
Це один з варіантів стабілізації психоемоційного стану. Особисто для мене саме такий алгоритм дій дає найбільш швидкий результат. Спочатку робота з тілом, коли ми забезпечуємо його поживними речовинами. Це вже не таємниця, наука довела що і в якій кількості нам потрібно для того, щоб мати енергію та почувати себе здоровими. Коли організм відновиться і буде мати сили, тоді проводимо очищення, виводячи токсини. Додаємо фізичні навантаження і далі робота з психікою.
– Чи спостерігається підвищення рівня смертності на фоні хронічного стресу?
– Щодо серцево-судинної системи і загострення хронічних хворіб. Інсульти та інфаркти – в принципі причина смерті номер один у всьому світі. В Україні це теж виходить на перший план. Від відчуття вини, від відчуття того, що «не можу нічого змінити», від страху. Злість, гнів, агресія на супротивника, який творить страшні речі. Все це впливає на серцево-судинну систему, яка не витримує.
Якщо в людей на фоні війни сталися інфаркти та інсульти, то це означає, що процеси були запущені задовго до того. Просто люди могли не звертати на них увагу. Інфаркт та інсульт в здорової людини від стресу не станеться. Це відбувається із людьми, які закривають очі на своє здоров’я і з цим живуть. На фоні ж стресу всі процеси загострюються.
– В Україні це поширена проблема, у нас нема культури профілактики…
– Культура профілактики у нас лише почала зароджуватись, починаючи з пандемії. В Європі – вже років п’ятнадцять, може і більше. В Японії – ще з минулого століття. Після Хіросіми і Нагасакі була державна програма відновлення здоров’я населення. У цю програму входило багато елементів, в тому числі профілактика за допомогою додаткового харчування. Японці за кілька десятків років стали номер один серед активних довгожителів на планеті. Хоча після Хіросіми і Нагасакі була дуже висока смертність і поширені хвороби серед населення.
В Україні превентивна медицина не винесена на дотацію. На державному рівні я не зустрічала програм, які б сприяли профілактиці захворювань. Навіть вживання Омега3 в Європі використовується медициною як профілактично-лікувальні засоби, а у нас навіть в протоколах нема. Всі програми на державному рівні спрямовані на лікування вже наявних хворіб.
– Чи правильно я розумію, профілактика починається зі здорового харчування?
– Можна сказати і так, але варто розуміти, що після прийняття рішення «я від завтра починаю правильно харчуватись» лише дуже невеликий відсоток людей з ним справляється. Ті гормони, які виділяються при хронічному стресі визначають харчову поведінку. Зазвичай ми говоримо тільки про адреналін, кортизол, інсулін, а насправді там цілий каскад гормонів, які хочуть жирного, солодкого і все. Тому тільки на ентузіазмі люди зазвичай витримують близько тижня, а потім знову зрив.
З мого досвіду, коли людина доповнює своє харчування якісними вітамінами, живими та природніми мікроелементами чи комплексами, які потрібні саме їй, то в неї міняються харчові звички. Змінюється мікрофлора, pH в організмі, очищується внутрішнє середовище і організм починає хотіти здорової їжі.
– Тобто важливо пропивати додатково вітаміни?
– Так, тому що з їжі ми не отримуємо достатньої кількості поживних речовин, які нам потрібні для того, щоб залишатись здоровими, мати сили працювати і критично мислити на фоні хронічного стресу. Поживну цінність їжі для наших клітин визначає не те, що ми поклали в рот, а те, що змогли отримати наші клітини – кінцевий споживач. Інколи це буває п’ять-десять відсотків від того, що ми з’їли. Це стосується і основних продуктів, і додаткових. Так відбувається тому, що на фоні стресу організм втрачає здатність засвоювати поживні речовини з їжі, адже порушуються основні процеси життєдіяльності. Також в багатьох людей запущені хронічні процеси, які на фоні стресу можуть загострюватись і це теж впливає на засвоюваність.
– На ринку так багато різних вітамінних комплексів. Як людині підібрати для себе те, що їй потрібно?
– Найперше, варто пам’ятати, що як дефіцит, так і надлишок будь-яких вітамінів та мінералів є шкідливим. Тому варто звернутись до спеціаліста, який допоможе визначити загальний стан організму, скерує на відповідні аналізи за потреби та пропише програму корекції згідно з результатами.
Щодо вітамінів… Не потрібно одразу купувати будь-що, варто обирати ті, які будуть найкраще засвоюватись – це принесе швидший результат. Найкраще порадитися з нутриціологом, якщо є питання. Фахівець допоможе підібрати той вітамінно-мінеральний комплекс, який потрібен у конкретному випадку. За тиждень-два на якісних продуктах додаткового харчування та з корекцією харчування і способу життя людина відчує, що підвищується стресостійкість, покращується настрій, стає більше енергії, міняються харчові звички.
Багато людей зауважують, що сон стає глибоким і справді сприяє відновленню, як це задумано природою. Це дуже важливо, адже поки не налагодиться цей процес скільки б людина не спілкувалась з психологом… І навіть якщо виїхала у більш спокійне місце і їй нічого не загрожує, то банально брак магнію, амінокислот, білків, з яких утворюється мелатонін стане причиною того, що людина не буде спати глибоким сном. Відповідно їй буде складно відновитись, навіть, будучи далеко від зон бойових дій.
– Чи можна обійтись без додаткового вітамінного харчування?
– Так, можна, але це дуже довго і дорожче. За умови, що їжа, яка споживається – повністю органічна, є висока засвоюваність організмом і людина перебуває не в стресі – тоді за якийсь час всі процеси життєдіяльності будуть відновлені.
– Тобто у наших обставин це нереально… Чому ж тоді в Україні дуже часто нехтують продуктами додаткового харчування?
– Більшість людей, які впевнені, що вітаміни не потрібні, говорять це з власного досвіду, тому що вони самі або їхні родичі стикалися з відсутністю результату від використання. Це відбувається з двох причин. По-перше, ринок є незахищеним і тому зустрічаються або підробки, або банально виробник не вказує джерело походження вітамінів і неможливо зрозуміти, що ж всередині тої пігулки і як вона впливає на самопочуття. По-друге, нема достатнього рівня освіченості в цьому питанні. Як ми говорили раніше, навіть на рівні медицини в Україні все працює так, що лікує вже наявну хворобу. В той час, коли в усіх європейських країнах більшу увагу приділяють саме профілактиці, частиною якої є продукти додаткового харчування.
І друге питання, коли перебільшують роль біодобавок і ставлять їх як альтернативу лікам. Біодобавки мають свою нішу, ліки мають свою нішу – це не є щось, що конкурує між собою чи є взаємозамінне. Макронутрієнти, які ми отримуємо з базового харчування – це вода, білки, жири і вуглеводи. Також клітковина. Вони закривають енергетичні, фізіологічні та будівельні потреби. Додаткове харчування закриває питання по мікроелементах, вітамінах, мінералах, корисних жирах. Те, що з їжею ми можемо недостатньо отримувати.
– Якщо ринок настільки незахищений, як вибрати справді ефективний продукт?
– По-перше потрібно перевірити постачальника. Точно не треба купляти з рук на якихось сторонніх сайтах, це має бути покупка лише в спеціалізованому магазині або на офіційних сайтах виробників. На жаль, немає єдиного сервісу, де б можна було перевірити наявність всіх документів всіх фірм. Тому потрібно перевіряти гарантії якості і сертифікати виробництва.
Також потрібно слідкувати за документами, які підтверджують натуральність продукту, тому що синтезована молекула не може стати частинкою організму і включитися в обмінні процеси. Наприклад, для великого спорту існує компанія, яка кожного року тестує кожну серію продукції, що вживають спортсмени. Тоді вони можуть гарантувати чистоту від симуляторів і допінгів. Але проблема в тому, що компанія-виробник має добровільно податися, її ніхто не змушує.
Єдиний надійний шлях для нас – це знайти сертифікованого спеціаліста з нутриціології, який порекомендує той чи інший продукт. При цьому нутриціолог не обов’язково має бути лікарем, тому що лікарі в медуніверситеті нутриціологію не вивчають. Можна шукати і самим, самостійно проходити всі установи, щоб здавати аналізи і виявити дефіцити, але це довго і дорого. Набагато простіше проконсультуватись зі спеціалістами.
В будь-якому випадку головне пам’ятати, до задачі відновити сили та зберегти здоров’я треба підходити комплексно. Це робота і з тілом (харчування, фізичні навантаження, здоровий сон), і з психікою (відпочинок, критичне мислення, внутрішній спокій). Тільки в такому випадку ми будемо мати ресурси, щоб жити і допомагати у цей непростий час.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Христина ПАВЛУЧКОВИЧ