ОСТАННІ НОВИНИ

У Львові зруйнували ще одну унікальну мозаїку

Наталя Дуляба

|

У будинку видавництва «Вільна Україна», що на вул. Володимир Великого, 2 у Львові, зруйнували мозаїку художника Богдана Сойки. Про це повідомив архітектор Юрій Волощак.

«Знищили найгарнішу, найдосконалішу львівську мозаїку у Львові роботи Богдана Сойки в колишній “Філателії” у вестибюлі видавництва “Вільна Україна”. Для мене це рівноцінне знищенню “Створення світу” Мікеланджело», – відзначив він й опублікував фото, на яких видно лише контури на цементі.

Що саме сталося з мозаїкою і де є її залишки, наразі достеменно незрозуміло. Втім перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко вже відреагував на цей випадок і наголосив: мистецьке панно слід відновити.

«Цей об’єкт ми внесли в перелік мозаїк, які підлягають захисту, відповідно, він мав охоронний статус. Ця мозаїка знаходиться всередині будівлі, яка є у приватній власності. Жодних слів пояснити, чому комусь в голову приходить зруйнувати те, що він не створював, я не маю. Але в будь-якому випадку мозаїка має бути відновлена, а за руйнування має бути покарання», – наголосив посадовець.

Будівля видавництва «Вільна Україна» розташована на вул. Володимира Великого, 2. Як відомо, мозаїка «Інформаційний простір» знаходилася у вестибюлі. Її Богдан Сойка створив у 1984 році зі смальти практично на всій площі стіни.

Довідково: Богдан Сойка (1938 – 2018) – український живописець і монументаліст. Народився у 1938 році у Яневі (тепер – смт Івано-Франкове) Львівської області.

Навчався у Львівському училищі прикладного та декоративного мистецтва ім. І. Труша (1955-1958) на живописному відділенні; Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва (1958-1964) на факультеті монументально-декоративного живопису. Входив до групи студентів майстра Карла Звіринського разом із відомим українським художником Іваном Марчуком, яку називали «підпільна академія» або «духовна школа» Звіринського.

Понад тридцять років Богдан Сойка працював у монументальному цеху Львівського художньо-виробничого комбінату Художнього фонду СРСР. Викладав рисунок і живопис у художньому училищі Івано-Франкового.

Створив низку робіт, наприклад, портрет Соломії Крушельницької, який прикрашає експозицію Меморіального музею співачки  у Львові. Також твори Богдана Сойки зберігаються й у приватних колекціях в Україні та за кордоном.

Серед панно художника – «Лісова пісня» (різьба по дереву, 1975) для будинку культури «Меліоратор» у Дублянах, «Весна» (мозаїка, 1977) для санаторію «Пролісок» у Моршині, «Відпочинок» (1987) для вестибюлю гуртожитку ВО «Електрон». Також у 1983 році Богдан Сойка виконав монументально-декоративний розпис актового залу Львівського хіміко-фармацевтичного заводу «Праця і відпочинок».

Останні роки життя художник провів серед приватних учнів, продовжуючи ідею підпільної академії Карла Звіринського. Він навчав підлітків образотворчій грамоті, грі на музичних інструментах, дискутував із ними про історію, філософію та релігію.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: Юрій Волощак, з мережі Інтернет

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *