ОСТАННІ НОВИНИ

Лише 7% нардепів Ради подали декларації. Хто уникає декларування?

Андрій Котенський

|

Лише 7% народних депутатів Верховної Ради добровільно подали до НАЗК декларації за 2021 рік. Про це Руху ЧЕСНО повідомили у НАЗК.

Станом на 14 березня 2023 року лише 29 нардепів Верховної Ради добровільно подали щорічні декларації за 2021 рік. Однак до завершення воєнного стану громадяни і медіа не зможуть ознайомитися з деклараціями, а НАЗК – перевірити їх.

Найбільше нардепів-декларантів у владній монобільшості – фракції «Слуги народу» – 20 осіб (8% від складу фракції), далі йдуть представники депутатських груп «Довіра» – 3 (17%), та «За майбутнє» – 2 (11%).

У фракціях «Європейської солідарності», «Батьківщини», «Голосу» та серед нардепів від забороненої партії ОПЗЖ подано лише по одній декларації.

Жодної декларації станом на зараз не подали позафракційні депутати.

 

Зазначимо, що в переліку тих, хто добровільно подав свої декларації, немає керівництва Верховної Ради, лідерів парламентської більшості та голів інших фракцій та груп.

У НАЗК зазначають, що через обмеження воєнного стану декларування за 2021 рік відбувається добровільно.

На сайті агентства є лічильник, який відображає статистику поданих декларацій та оновлюється щопонеділка.

У НАЗК підкреслили, що прослідковується чітка тенденція – рядові посадовці справно подають декларації, натомість кількість топ-чиновників і нардепів, які прозвітували, мінімальна.

Найменше декларацій подано від посадовців Офісу президента, Кабміну та народних депутатів.

Окрім того, через обмеження воєнного стану НАЗК не може здійснити перевірку декларацій, тож у разі подання неправдивої інформації декларант не отримає покарання.

Водночас у НАЗК в коментарі Руху ЧЕСНО зазначили, що сподіваються на швидкий розгляд законопроєкту голови фракції «Слуги народу» Давида Арахамії № 8071 та відновлення всіх вимог антикорупційних органів і громадськості. Проте невідомо, коли цей законопроєкт проголосують.

За словами лідерки Руху ЧЕСНО Віти Думанської, вони звернулися за коментарем до голови фракції «Слуги народу», аби з’ясувати, коли цей проєкт потрапить на розгляд народних депутатів у сесійній залі. Наразі відповіді немає.

Зазначимо, що у вересні минулого року Арахамія зареєстрував законопроєкт № 8071, яким передбачається відновлення декларування та розблокування перевірок звітності партій. За словами автора законопроєкту, у ВРУ створено робочу групу для оперативного доопрацювання проєкту, а його ухвалення підтримує президент Зеленський та посли G7.

«Але, як ми знаємо, подібні заяви досить часто залишаються лише на рівні декларацій, а якщо влада не хоче реального вирішення проблеми, то для цього створюють «робочі групи», «спеціальні тимчасові комісії» та дорадчі органи без визначених прав та обов’язків. Суспільство має право знати про політичні фінанси тих людей, які розподіляють їхні ресурси», – резюмує Думанська.

Зазначимо, що після публікації матеріалу спікер Руслан Стефанчук проінформував Рух ЧЕСНО, що 15 березня подав свою декларацію. НАЗК підтвердило цей факт.

За інформацією НАЗК, за минулий 2022 рік загалом уже подано 77300 декларацій, але кількість декларацій саме від народних депутатів наразі невідома.

Як відомо, українці вимагають повернути обов’язкове електронне декларування. Петиція про відновлення декларування статків посадовців та депутатів за 4 дні набрала 25 тисяч підписів, що необхідні для розгляду Президентом України.

Раніше громадські організації України також заявили, що вимагають у народних депутатів якнайшвидше прийняти законопроєкт № 8071, який відновлює подання та перевірки електронних декларацій.

Нагадаємо, що обов’язкове декларування доходів було скасоване на початку 2022 року через повномасштабне вторгнення терористичної Росії в Україну.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *