Лідери Європейської комісії, Франції, Німеччини, Італії, Великобританії, Канади та США, оголосили про новий потужний набір економічних санкцій, який включає відключення від платіжної системи SWIFT та заборону продажу «золотих паспортів» заможним росіянам. Про це йдеться у спільній заяві Єврокомісії, пише Європейська правда.
«Зважаючи на те, як російські сили розв’язують свої атаки на Київ та інші українські міста, ми сповнені рішучості продовжувати покладати на Росію витрати, які ще більше ізолюють її від міжнародної фінансової системи та наших економік. Ми реалізуємо ці заходи найближчими днями», – йдеться у заяві.
Зокрема, західні країни зобов’язуються вжити таких заходів:
- виключити окремі російські банки зі системи обміну повідомленнями SWIFT. Це забезпечить відключення цих банків від міжнародної фінансової системи та завдасть шкоди їхній здатності працювати у глобальному масштабі;
- запровадити обмежувальні заходи, які не дозволять Центральному банку Росії використовувати свої міжнародні резерви в такий спосіб, щоб підірвати вплив наших санкцій;
- діяти проти громадян та організацій, які сприяють війні в Україні та шкідливій діяльності російського уряду. Зокрема, країни зобов’язуються вжити заходів щодо обмеження продажу громадянства – так званих «золотих паспортів», які дозволяють заможним росіянам, пов’язаним з російським урядом, ставати громадянами цих країн і отримувати доступ до їхніх фінансових систем;
- створити цього тижня трансатлантичну оперативну групу, яка забезпечить ефективне застосування фінансових санкцій шляхом виявлення та заморожування активів осіб, що підпадають під санкції, та компаній, що перебувають у межах їхніх юрисдикції;
- активізувати чи координувати дії проти дезінформації та інших форм гібридної війни.
«Ми підтримуємо український народ цієї темної години. Навіть крім заходів, про які ми оголошуємо сьогодні, ми готові вжити додаткових заходів, щоб притягнути Росію до відповідальності за її напад на Україну», – вказано у заяві.
Як писав Львівський портал, 26 лютого стало відомо, що країни Заходу врешті знайшли порозуміння щодо відключення Російської Федерації від міжнародної платіжної системи SWIFT і розпочали технічну підготовку до ухвалення цього рішення.
Що дасть відключення Росії від SWIFT?
SWIFT – міжнародна міжбанківська система передачі та проведення платежів. Вона дозволяє світовим фінустановам надсилати та отримувати інформацію про фінансові операції у безпечній та стандартизованій формі. Учасниками SWIFT є понад 11 000 організацій у більш ніж 200 країнах світу.
Як пише український Forbes, через SWIFT щодня відправляються понад 330 млрд доларів. Якщо російським банкам заборонять користуватися SWIFT, це обмежить доступ країни до фінансових ринків у всьому світі. Російські компанії зіштовхнуться зі складнощами при експорті та імпорті товарів, отриманні кредитів та інвестуванні за кордоном.
Системи Visa та Mastercard почнуть показувати збої при зарубіжних та внутрішніх переказах. Російські інвестори можуть поквапитися з розпродажем російських паперів. Це вдарить і по банках, і приватних інвесторах, і всьому фондовому ринку.
Проте наслідки можуть і не бути катастрофічними. У 2014 році під час анексії Криму Росії вже погрожували відключенням від SWIFT. Тоді російський Центральний банк створив аналог цієї системи – СПФС. Вона не така популярна, але у критичній ситуації Росія може перейти на неї.
Глобальний трафік SWIFT 2020-го, за даними «Россвіфт», перевищив 9 млрд повідомлень, з яких 143 млн відправлено російськими користувачами. РФ займає у світовому трафіку 13 місце. Найбільшу вагу займають платежі – 87,4%, і за цим показником Росія посідає шосте місце у світі.
Станом на 1 січня 2021 року у РФ до SWIFT було підключено 291 банк у 48 містах, серед них Москва, Санкт-Петербург, Казань та Владивосток.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба