ОСТАННІ НОВИНИ

Коли у Польщі відкриють пам’ятник українському священнику Омеляну Ковчу

Андрій Котенський

|

Поруч з Музеєм концтабору «Майданек» у польському місті Люблін готуються до встановлення пам’ятника українському священнику Омеляну Ковчу. Урочисте відкриття пам’ятника очікувалось у 2020 році, однак епідемія коронавірусу зірвала усі плани.

 

Ще у березні 2009 році в «Майданеку» було встановлено гранітний обеліск з бронзовою пам’ятною таблицею, присвяченою о. Омеляну Ковчу. На таблиці викарбувано слова: «Тут я бачу Бога – Бога, який є однаковий для всіх нас, не залежно від наших релігійних відмінностей».

Згодом спільно з владою Любліна поблизу музею концтабору вирішили встановити ще й пам’ятник . Це рішення було погоджене Комітетом із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча, який очолює Іван Васюник.

 

Концепцію погодили у 2018 році. За даними Lublin.Naszemiasto, пам’ятник має бути у формі кола з 1,5-метровим насипом у центрі, а на його вершині буде встановлена ​​2,5-метрова статуя священика.

22 лютого 2019 року відбулася церемонія покладання наріжного каменю. Саме ж будівництво взяв під егіду Глави  УГКЦ Святослав (Шевчук).

На якому етапі перебувають будівельні роботи?

Основи пам’ятника підготовлені відповідно до затвердженого проекту. Весною 2020 року 80 відсотків робіт вже виконали.

Восени архітектурну частину зведення пам’ятника фактично завершили: територію вимостили гранітною бруківкою з Танського родовища, облаштували сходи та підставку, де встановлять саму гранітну скульптуру. Над нею у Києві працював скульптор Олександр Дяченко.

Спершу урочисте відкриття пам’ятника планувалося на 28 травня 2020 року. Згодом його змістили на осінь та епідемія зірвала всі плани організаторів.

У коментарі Львівському порталу Олександр Дяченко повідомив, що скульптура пам’ятника вже повністю готова. Її планували встановити ще восени, однак цьому завадили коронавірусні обмеження, а сьогодні, до всього цього, додалися ще й погодні умови. Відтак чи не найбільшим викликом стало транспортування пам’ятника з України до Польщі.

«Скульптура пам’ятника Омелянові Ковчу вже готова, вона знаходиться у Києві. Проте через карантинні обмеження та погодні умови увесь процес затриманий. Офіційна дата відкриття мені невідома, але попередньо ми розраховуємо на відкриття весною цього року, адже будівельні роботи у Польщі вже також фактично завершені», – повідомив Олександр Дудченко.

Також відомо, що зведення пам’ятника фінансово підтримують меценати з різних країн світу та Благодійний фонд «Гуманітарні ініціативи», співзасновником якого є політик, громадський діяч Ігор Васюник. Загалом будівництво цього величного пам’ятника вартуватиме близько 5,5 мільйонів гривень.

«Важливо розуміти велич постаті о. Омеляна Ковча. Це людина, яка пожертвувала собою задля інших, він не робив різниці між націями, мовами, віросповіданнями. Тому у основі концепції пам’ятника – продемонструвати жертовність о. Омеляна Ковча, відданість людським ідеалам», – пояснює президент БФ «Гуманітарні ініціативи» Орест Чебеняк.

Урочисте відкриття відбудеться тоді коли влада України і Республіки Польща дозволить зібрати людей на урочисте відкриття.

Довідка:

Омелян Ковч був українським греко-католицьким священником; визнаний блаженним священномучеником Іваном Павлом II у 2001 році. В часи Другої світової війни він активно осуджував винищення євреїв, відвідував їх у гетто і забороняв своїм парафіянам брати участь в антиєврейських акціях, за що у 1942 році був заарештований  і потрапив до концтабору «Майданек», тут служив душпастирем для співв’язнів різних національностей, сповідав їх, відправляв богослужіння. Його називали «парохом Майданека». У листах своїм рідним просив, щоб не намагалися його звільнити. Помер у березні 1944 року, у віці 59 років, за декілька місяців до визволення концтабору.

«Я дякую Богу за Його доброту до мене. Окрім Неба, це єдине місце, де я хотів би бути. Тут ми всі рівні: поляки, євреї, українці, росіяни, литовці та естонці. Зараз я тут єдиний священик. Я не уявляю, що вони робили б без мене», – йдеться в одному із збережених секретних повідомлень Омеляна Ковча.

Детальніше про життя Омеляна Ковча читайте у матеріалі: «Бути українцем. Омелян Ковч».

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: Lublin.Naszemiasto, БФ «Гуманітарні ініціативи»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *