ОСТАННІ НОВИНИ

Під час реставрації монастиря у Бродівському районі знищили десятки поховань

Вероніка Рой

|

Під час реставрації монастиря в Підкамені, який розташовані у Бродівському районі, будівельники знищили десятки давніх поховань, перемістили та пошкодили одинадцять надмогильних плит старого кладовища. Про це повідомляє НДЦ «Рятівна археологічна служба».

 

У червні, під час проведення попередніх археологічних робіт, співробітники Рятівної археологічної служби розкрили частину кладовища на подвір’ї, в межах внутрішніх оборонних мурів монастиря. Було виявлено надмогильні плити та рештки 28 поховань, частина з яких – дитячі. За висновками археологів, кладовище функціонувало тут з початку ХVІІ ст.

Як повідомив археолог Рятівної археологічної служби Олександр Сілаєв, за результатами шурфування археологи рекомендували скорегувати проєкт у частині зміни рівня пониження подвір’я та наполягали на збереженні в непорушеному вигляді наявних на кладовищі давніх поховань.

«16 липня під час моніторингу проведення реставрації у Підкамені, ми були дуже здивовані, що усі наші рекомендації проігнорували. Будівельники знищили частину кладовища, перемістили і пошкодили 11 надмогильних плит через що ми втратили важливу інформацію: тепер ці плити не можна прив’язати до конкретних місць і поховань», – пояснює Олександр Сілаєв.

Рятівна археологічна служба вже підготувала відповідне звернення до департаменту архітектури та розвитку містобудування, який є замовником робіт, з вимогою негайно призупинити земляні роботи та забезпечити збереження кладовища XVII-XVIII ст., яке є невід’ємною частиною комплексу Домініканського монастиря в смт. Підкамінь. Подальші земляні роботи можливі лише за участі археологів та з врахуванням їхніх висновків і рекомендацій.

Зазначимо, що проєкт реставрації храму та дзвіниці у смт. Підкамінь розпочали у 2018 році. Його реалізують в рамках проєкту «Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико-культурної спадщини в українсько-польському прикордонні», що фінансується з коштів Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

Нагадаємо, Львівський портал повідомляв, що комплексну реставрацію Монастирського храму проведеТзОВ «Хосаро» за 28,4 млн грн.

Довідка

Монастирський храм у селі Підкамінь є пам’яткою архітектури національного значення XV-XVIII ст. з охоронним номером – 407. Перша згадка про монастир датована 1464 роком. Він діяв до 1946 року, у 1940-50-их роках там була тюрма НКВС. У другій половині 1950-их років замість в’язниці функціонував психоневрологічний інтернат закритого типу. У храмі зробили конюшню, а згодом – гараж для сільськогосподарської техніки. З 1997 року монастир відновлено. Тепер він належить монахам студитам УГКЦ і має назву Монастир походження дерева Хреста Господнього.

Фото: «Рятівна археологічна служба».

Реклама партнерів
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...