ОСТАННІ НОВИНИ

Шість міфів про психічне здоров’я

Марта Голик

|

МОЗ спростувало шість міфів про психічне здоров’я людей і анонсувало відкриття окремих центрів та відділень у поліклініках, які спеціалізуватимуться на розладах психічного здоров’я. Про це Львівському порталу  повідомили у прес-службі Міністерства охорони здоров’я.

 

За словами в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, психічне здоров’я дозволяє людям реалізувати свій потенціал, досягати своїх цілей, справлятися з щоденними стресами, продуктивно та робити внесок у свою спільноту.

«Вже найближчим часом розпочнемо навчання фахівців первинки розпізнавати та робити скерування при поширених розладах психічного здоров’я, а також робити базові втручання. Для спеціалізованої допомоги будуть доступні послуги, максимально наближені до місця проживання та роботи людей, як у вигляді окремих центрів, так і відділень у поліклініках, соматичних лікарнях. А заклади, де люди мають отримувати допомогу на стаціонарі постійно, не мають займатися каральною психіатрією, натомість бути місцями піклування та допомоги», – запевняє Уляна Супрун.

Спростування шести міфів:

Міф 1: Люди, які мають психічні розлади є «психами», «неадекватами», вони небезпечні, їх потрібно ізолювати від суспільства

Правда: У більшості випадків поведінка людей, які мають психічні розлади, мало чим відрізняються від загальноприйнятої.

Поняття «психічний розлад» містить широкий діапазон порушень – тривожні розлади, залежності, розлади особистості, шизофренія, порушення короткочасної та довгочасної пам’яті та інші. Згідно з дослідженнями, у будь-який час на планеті 1 з 10 людей страждає на депресію або тривожний розлад, а кожен сотий хворіє на шизофренію.

У більшості випадків, люди, які мають психічні розлади намагаються вести нормальний спосіб життя, працювати, займатися улюбленими справами, але страждання від незвичних відчуттів, думок чи емоцій  не дозволяє їм повноцінно функціонувати, а стигма, яка оточує тему психічних порушень, стає на перешкоді звертанню за допомогою.

Міф2: Психічні розлади не виникають у дітей та підлітків. Усі ознаки, які можуть бути у них – це лише «особливості віку, вони їх переростуть»

Правда: Щонайменше одна дитина з п’яти має періодичні проблеми з психічним здоров’ям.

70-75% психічних розладів починаються у дитячому чи підлітковому віці – депресія, тривожні розлади, розлади харчової поведінки тощо.

Міф3: Депресія – це ознака ліні, поганого характеру та небажання щось робити

Правда: Депресія зумовлена порушенням хімічних процесів у мозку

Численні дослідження доводять, що депресія не має нічого спільного з лінню чи слабкістю характеру. Це стан, який зумовлений порушенням хімічних процесів у мозку та змінами у його функціонуванні. Психотерапія або медикаментозне лікування, а найкраще поєднання обох видів допомоги, сприяють одужанню.

Міф4: Залежність (алкогольна, наркотична) – це вибір людини, її спосіб життя, який свідчить про відсутність сили волі

Правда: Залежність – це складний феномен, який охоплює багато чинників

Залежність або аддикція – це складний феномен, який охоплює багато чинників, серед яких генетичні передумови, особливості середовища чи соціального оточення, в якому проживає людина, навички справлятися зі стресами, а також наявність інших психічних розладів, наприклад, депресії. Подолання залежностей потребує комплексних втручань та багатопрофільної допомоги.

Міф5: Усі люди, які хворіють на психічні розлади, є агресивними та небезпечними

Правда: дуже мало людей, які мають психічні розлади скоюють насильницькі правопорушення.

У порівнянні з особами, які не мають психічних розладів, дуже мало людей, які мають психічні розлади скоюють насильницькі правопорушення, Часто люди з психічними розладами є жертвами правопорушень або насильницької поведінки. Найчастіше це спостерігається в психіатричних лікарнях, будинках-інтернатах.

Міф6: Людям з психічними розладами ніколи не стане краще, їх неможливо вилікувати

Правда: у наш час лікування психічних розладів є набагато кращим у порівнянні з попередніми десятиліттями

Дослідники та фахівці постійно розробляють нові методи та можливості лікування. Широкий спектр психофармакологічних препаратів, методів психотерапевтичних втручань, організації служб допомоги та послуг значно розширюють можливості одужання.

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...