Під час наступного засідання Львівської обласної ради депутати мають приймати Стратегію поводження ТПВ у Львівській області. Власне, сьогодні, 4 грудня, під час засідання постійної комісії облради з питань ЖКГ заслуховували доопрацьований проект цієї стратегії. Про це повідомляє кореспондент Львівського порталу.
Як пояснив директор департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства облдержадміністрації Назарій Романчук, обласна стратегія розроблена до 2030 року.
«У зв’язку з тим, що вкінці листопада була прийнята Національна стратегія поводження з відходами до 2030 року, яка містить в собі основні принципи та підходи того, як має формуватися та реалізуватися державна політика в сфері поводження з ТПВ, департаментом спільно з експертами, науковцями, Громадською радою при ЛОДА була створена відповідна робоча група. Відтак ми доопрацювали нашу Програму поводження з ТПВ і нині вже пропонуємо обласну Стратегію управління відходами у Львівській області до 2030 року».
За його словами, ця стратегія передбачає три етапи реалізації:
Перший етап – утворення робочої групи при ЛОДА.
«Зразу скажу, що функцією цієї робочої групи буде напрацювання регіонального плану поводження з відходами, це є вимоги Національної стратегії поводження з відходами. Якщо стратегія – це загальний вектор, яким маємо рухатися, то безпосередньо сам план – це конкретні заходи, за якими будуть закріплені виконавці, під них розроблятиметься фінансове забезпечення…», – сказав Назарій Романчук.
Водночас посадовець додав, що цей план має бути напрацьований вже у першому кварталі 2018 року.
Такі ж робочі групи створюватимуться і при органах місцевого самоврядування.
«Вони напрацьовуватимуть свої регіональні плани і подаватимуть на погодження їх на обласний рівень, а наш загальний регіональний план своєю чергою подаватиметься на погодження в Міністерство екології та Міністерство будівництва та ЖКГ», – наголосив Назарій Романчук.
Окрім цього, на цьому етапі напрацьовуватиметься запровадження системи роздільного збору ТПВ.
«Плануємо збільшення обсягу утилізації, переробки ТПВ. Це знову ж таки стосується роздільного збору», – додав директор департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства облдержадміністрації.
За словами Назарія Романчука, у рамках стратегії послугою роздільного збору ТПВ планують охопити 100% населених пунктів.
«На сьогодні лише 70 населених пунктів охоплені нею, тобто це 31% населення Львівщини», – сказав він.
«Також плануємо розглядати інвестиційні програми всіх перевізників, які здійснюють вивезення сміття з території Львівської області, таких компаній є понад 60. Вони мають закладати в ці програми кошти на модернізацію обладнання, контейнерного парку», – повідомив він.
Другий етап – впровадження механізму стимулювання населення з метою оптимізації сортування відходів на місці.
«Це так, як у Європі, коли людина отримує певні бонуси за те, що окремо здає пластик, папір», – пояснив посадовець.
Окрім цього, у області планують створити координаційний центр у сфері поводження ТПВ при ЛОДА.
«Він займатиметься базою перевізників, обліком вивезення та захоронення відходів, контролюватиме стан полігонів, проводитиме різні наукові дослідження, в тому числі досліджуватиме морфологію сміття, даватиме свої рекомендації щодо правильності поводження з відходами», – розтлумачив директор департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства облдержадміністрації.
Третій етап – модернізація матеріально-технічної бази суб’єктів господарювання з багаторазовим використанням переробки та утилізації відходів, забезпечення функціонування обласного реєстру джерел утворення відходів, забезпечення підвищення рівня екологічної освіти населення.
«Серед практичних заходів стратегії – облаштування семи базових в області полігонів, інвестування в них грошей, в тому числі обласного природоохоронного фонду, коштів державного бюджету. Окрім цього, із 20 полігонів плануємо рекультивацію 14 сміттєзвалищ, які вже завершують свій ресурс. В нас є розроблений графік поетапної рекультивації та закриття цих полігонів. Також у планах будівництво не більше чотирьох комплексів з переробки та утилізації ТПВ на основі сучасних технологій, які будуть напрацьовані фахівцями центру моніторингу та координації з поводження ТПВ», – зазначив Назарій Романчук.
Також варто додати, що стратегією також запропонований кластер ний підхід до умовного розподілу територій.
«Ми з фахівцями проаналізували можливості територій і умовно поділили їх на шість кластерів: північний, східний, південно-східний, південно-західний, західний та центральний. Кожен з них матиме свій полігон чи два, які будуть базовими для цих територій», – сказав посадовець.
Щодо бюджету розробленої стратегії, то Назарій Романчук не озвучив конкретної цифри:
«Обсяги та джерела фінансування стратегії будуть визначатися при розробці регіонального плану поводження з відходами. Це будуть кошти і обласного природоохоронного фонду, і державного бюджету, і інвесторів».
Соломія Головіна