Роки очікувань, місяці підготовки і одна особлива ніч. Від сьогодні українцям більше не доведеться вимолювати у консульствах візи, простоювати черги у візових центрах і вишукувати у сумках запрошення від кума з Перемишля. З 11 червня 2017 між країнами Євросоюзу та Україною почав діяти довгоочікуваний безвізовий режим.
У всіх пунктах пропуску цієї ночі у посиленому режимі працювали представники прикордонних загонів та митної служби, як з української сторони, так і з європейської.
Зокрема на ПП «Рава-Руска-Гребенне» о 1 ночі символічно відсвяткувати старт безвізу: з колонок пролунав гімн України, за ним – гімн Європейського Союзу.
Подивитися, як перші автівки перетинають кордон до Польщі, приїхали керівництво області, представники МЗС та керівництво Західного регіонального управління ДПС України.
Прикордонники вишикувались у ряд та опісля оголошення безвізового режиму відкритим приступили до роботи.
Першими українцями, що перетнули державний кордон у цьому ПП за безвізом, стала група з чотирьох людей. За словами прикордонника Катерини Шаленко, оформлення стількох людей триває тепер не довше хвилини.
«Наші перетинаючі громадяни є першими, хто прямує до країн ЄС без віз. Ми оформили їх щойно по базі дані. Оформлення одного транспортного засобу і з пасажирами у кількості 4 осіб зайняло хвилину. Усі бази даних оновилися», – зазначила вона.
Відтепер легше стало працювати і польським вартовим кордону, адже раніше багато часу займала перевірка віз: тепер необхідність пробивати по базі даних номери віз, у яких близько 12 символів, відпала.
Як наголошують у керівництві прикордонників, відтепер оформлення одного громадянина триватиме 7-8 секунд. Це зумовлене і тим, що бази даних прикордонників оновилися, і вони почали працювати із новою сучасною технікою.
Тому відтепер українцям прогнозують менші черги і комфортніший перетин кордону. Єдине, що у перший день безвізу у пунктах пропуску очікують на близько 10% більшу кількість громадян.
Якщо ж черги на кордонах будуть великими, то у прикордонників є мобільні комплекси, які за наказом керівництва можна привести у дію і застосувати для пришвидшення руху.
«Вони використовуються для фіксації та перевірки біометричних даних. Також за допомогою супутникового зв’язку здійснюється оформлення громадян та транспортних засобів в онлайн-режимі, перевірка по базам даних Державної прикордонної служби, а також по базі даних Інтерполу. У пунктах пропуску цей комплекс використовується при накопиченнях пасажиротранспортного потоку Також його можна використовувати у будь-якій точці України: в лісі, у полі. Ми можемо виявити сепаратиста, який буде числитись в базі даних за допомогою супутникового зв’язку», – розповідає старший офіцер відділу зв’язку штабу Західного регіонального управління Денис Кізім.
Аби перетнути кордон саме у безвізову ніч українці на «Раві-Руській» простоювали з обіду 10 червня. Водночас прикордонники анонсували збільшення пропускної спроможності на кордонах з країнами ЄС до 90-100 автівок у годину.
Окрім того, на цьому пункті пропуску усе ще діє експеримент із виділенням окремої смуги руху для машин з іноземною реєстрацією, що також сприяє більшому комфорту під час перетину кордону.
Фото, відео: Руслан Гуменюк
Катерина Родак