ОСТАННІ НОВИНИ

«Свобода» готується повторити подвиг «Нашої України»

Львівський портал

|

На Львівщині найбільша інтрига мажоритарної частини наступних парламентських виборів – як скористається своїм доволі обмеженим кадровим потенціалом лідер електоральних симпатій – ВО «Свобода». Адже зараз перед партією стоїть дилема: чи відправляти своїх найвідоміших представників, більшість із яких зосереджена у Львівській області, варягами в інші регіони за принципом «пан або пропав», чи зосередити увагу на базовій області, аби повторити успіх «Нашої України» зразка 2002 року, коли тільки Петро Писарчук (тоді представник СДПУ (о) та Андрій Шкіль (тоді ув’язнений після акцій «Україна без Кучми» кандидат від БЮТ) змогли відбити в НУ по одному округу для своїх політсил. Ще одне важливе питання – чи балотуватимуться в області «важковаговики» від Партії регіонів, окрім Петра Писарчука. Зокрема, нинішній губернатор Михайло Цимбалюк (наразі ймовірніша його участь у виборах на Тернопільщині) та заступник голови Адміністрації Президента Ганна Герман. 

Поки що ж можна говорити про реальні шанси «регіоналів» лише у 124-му окрузі із центром у місті Миколаєві. Він – вотчина голови облорганізації ПР Петра Писарчука. У 2002 році Петро Іванович із величезним відривом переміг тут представника «Нашої України» Леоніда Мельника. Цікаво, що зараз пан Мельник – права рука Писарчука в обласному осередку Партії регіонів, минулого року був заступником голови обласного штабу кандидата в президенти Януковича.

У «Батьківщини» ж у трьох районах, які об’єднує округ, просто немає потужних особистостей, більше того, важко уявити, кого «тимошенківці» могли б перекинути з інших округів, враховуючи послаблений минулорічними розколами кадровий потенціал партії на Львівщині. Поки що не видається серйозним конкурентом Писарчукові й голова Миколаївської районної ради та райорганізації «Свободи» Ольга Жила, а тим більше її менш відомі колеги з Перемишлянського та Золочівського районів. Відповідно, зараз єдиним способом «забрати» мандат у Писарчука вбачається участь у виборах тут когось із найвідоміших «свободівців» – Олега Тягнибока або Ірини Фаріон. Та поки що такий розвиток подій малоймовірний. Наразі «Свобода» не виявляє жодного бажання реально воювати з «регіоналами».

Не очікується серйозної боротьби також в окрузі №126 із центром у Старому Самборі й в окрузі №120 із центром у Буську. 126-й об’єднує малопов’язані між собою гірські райони Львівщини, виборчі симпатії яких доволі відрізняються (Сколівський район залишився за «Свободою», Старосамбірський поділили НРУ та Партія регіонів, у Турці взагалі багато років мером був комуніст), де відсутні лідери, які були б відомими навіть усьому населенню свого району, не кажучи вже про весь округ. У 2002 році тут без особливої охоти балотувався від НУ актор Іван Гаврилюк і доволі легко переміг. Тому зараз майже безальтернативною видається перемога в цьому окрузі Андрія Тягнибока – молодшого брата голови ВО «Свобода», який доволі давно «опрацьовує» Сколівський район і у жовтні 2010-го з величезним відривом від конкурентів виграв тут вибори до обласної ради. Єдиний, хто міг би завадити Тягнибокові-молодшому – Орест Фурдичко, колишній голова облради та директор «Львівлісу», чий брат і досі очолює лісгосп Старосамбірського району. Фурдичко міг би балотуватися як від ПР, так і від ПППУ чи «Нашої України». Але зважаючи на його доволі неоднозначний імідж у гірських районах, де тотальна незаконна вирубка лісу призвела до почастішання повеней, розраховувати він мав би насамперед на адмінресурс.

Реклама партнерів

У Буському та Бродівському районах, які становлять основу 120-го округу, у «Свободи» дуже потужні районні організації, які у 1998-му та 2002-му провели до парламенту Олега Тягнибока, а потім видали на-гора двох доволі відомих на Львівщині політиків – голову обласної ради Олега Панькевича та голову обласної організації «Свободи» Ірину Сех. Саме хтось із цих двох політиків і висуватиметься від «Свободи» в окрузі. Швидше за все, це буде Ірина Сех, тоді як більш «розкручені» Олег Панькевич та Олег Тягнибок своїми прізвищами завойовуватимуть Львів або менш прихильні до «Свободи» райони, можливо, навіть в інших областях.

БЮТ же найбільші надії має покладати на Городоцький виборчий округ, де більшості потенційних опонентів буде тяжко боротися з Андрієм Шкілем, який уже вигравав там у 2002 році. Знову ж, як у випадку з Миколаєвом, змінити ситуацію може хтось із лідерів «Свободи».Зате дуже цікаво буде у Дрогобицькому районі (округ № 122) – там боротимуться голова обласної організації «Батьківщини» Роман Ілик, міський голова Дрогобича, колишній голова облорганізації ПР Олексій Радзієвський (нині член НДП) та колишній голова облради, а тепер представник ПР Михайло Сендак. Ще цікавіше стане, якщо змінить свою думку Петро Димінський, який наразі заявляє, що в депутати більше не ходитиме. Заплутує ситуацію й те, що поки незрозуміло, хто тут балотуватиметься від «Свободи».

В окрузі №125 (центр – м. Сокаль) доволі непоганими видаються шанси партій, яким в інших місцях вже немає чого ловити. Тут міцні позиції мають двоє чинних нардепів: Володимир В’язівський (НСНУ) та Ярослав Кендзьор («За Україну»). Також може втрутитися в боротьбу міський голова Червонограда Ігор Чудійович («Фронт змін»). ПР та «Свобода» своїх кандидатів по цьому округу поки що не мають.

Що ж до Стрийського (округ №127), Жовківського та Яворівського (округ №123) районів, то тут за відсутності яскравих особистостей у всіх більш-менш популярних партій долю виборів вирішуватимуть або варяги (як це було дев’ять років назад, коли в 123-му переміг Володимир Яворівський), або боротьба брендів «Батьківщина» і «Свобода», плюс вплив адмінресурсу (Партія регіонів, імовірно, за традицією для влади, висуватиме в цих округах керівників державних підприємств чи установ).

Найбільш же запеклою боротьба буде в округах, що міститимуться в обласному центрі. Наприклад, у Шевченківському районі (округ №119), радше за все, зійдуться в двобої нардеп від БЮТ Олекса Гудима (здобув тут перемогу в 2002 році ще як представник блоку «Наша Україна») та один із лідерів облорганізації «Свободи» юрист Павло Пилипенко. Додаткової інтриги додасть і ймовірна участь у виборах саме в цьому окрузі одного з найбільших багатіїв Львівщини Ярослава Дубневича (від «Відродження» або ПР), який розраховуватиме на те, що значна частина округу займає приміські села Пустомитівського району.

У Залізничному районі (округ №117) своєрідним каламбуром може стати боротьба двох залізничників: директора Львівської залізниці Богдана Піха (він також є депутатом обласної ради від ПР) та його підлеглої – працівниці депо, депутата міськради і керівника райорганізації «Свободи» Любомири Вовчок. Саме в цьому окрузі можливе найбільш масштабне застосування адмінресурсу, адже Комітет виборців фіксував його під час кожних мажоритарних виборів на Львівщині, у яких брали участь представники залізниці.

У 116-му окрузі, який об’єднує центр Львова та частину найбільш населеного Сихівського району, від «Свободи», швидше за все, піде недавній кандидат у мери Львова й один із головних речників партії Юрій Михальчишин. Його опонентом від «Батьківщини» може бути як голова міськорганізації партії, ресторатор Андрій Дзюбан, так і хтось із «варягів» зі столиці. Від ПР тут можуть балотуватися народний депутат Іван Денькович, гендиректор ФК «Карпати» Ігор Дедишин або директор Оперного театру Тадей Едер.

Найцікавішою на Львівщині обіцяє стати боротьба у Франківському окрузі міста Львова (№118). Тут, радше за все, зійдуться двоє колишніх журналістів і лінгвіст. Ідеться про такі відомі фігури, як Степан Курпіль (народний депутат від БЮТ), заступник голови Адміністрації Президента Ганна Герман та депутат обласної ради, «людина-скандал» 2010 року Ірина Фаріон. Нагадаємо, що Курпіль є колишнім головним редактором і фактичним власником газети «Високий Замок», а Ганна Герман свого часу очолювала українську службу «Радіо «Свобода».

Степан Курпіль свого часу зазнав невдачі у цьому окрузі. У 2002 році він здобув тут 25 тис. голосів (21%), балотуючись як самовисуванець за підтримки БЮТ, але програв «нашоукраїнцеві» Тарасу Стецьківу, який набрав 34%. Але тоді кандидати від «Нашої України» вщент розгромили конкурентів із БЮТ по всій області завдяки насамперед бренду «Ющенко». Тепер же ситуація кардинально протилежна, до того ж, радше за все, Стецьків обере якийсь простіший округ. Натомість Курпілю залишати «опрацьованих» ще з 2002 року виборців сенсу немає.

Хоча відсутність Стецьківа не означатиме легкої прогулянки для «бютівця». Адже висока ймовірність того, що викладач «Львівської політехніки» Ірина Фаріон балотуватиметься від «Свободи» в районі, де зосереджені корпуси й гуртожитки «Політеху» і мешкає значна частина її колег. І, звісно, не варто забувати, що саме Франківський округ ще з 2006 року пригрівала для себе про всяк випадок Ганна Герман. Саме на території цього округу діють обидві її громадські приймальні. Теледебати за участі Фаріон, Герман і Курпіля – це було б шоу національного масштабу.

Всеволод ПОЛІЩУК, «Коментарі»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.