ВАТ «Львівобленерго» звернулося до міської ради Львова з вимогою виконати свої зобов’язання щодо забезпечення модернізації внутрішньобудинкових електромереж центральної частини міста. На думку енергетиків, зволікання з виконанням цих робіт призводить не лише до постійних знеструмлень цілих кварталів старого міста, але й загрожує життю та здоров’ю львів’ян.
Текст звернення, наданий відділом корпоративних зв’язків ВАТ «Львівобленерго», подаємо повністю:
«14 січня частина центру міста Львова залишилась без електропостачання внаслідок виходу з ладу трансформатора 6-0,23Кв на трансформаторній підстанції по вул.Староєврейській. Причиною аварії стала тривала робота трансформатора в режимі перенавантаження, значний ріст якого спостерігається в центрі міста протягом останніх двох років. Проблема поглиблюється ще й тим, що деякі трансформаторні підстанції є частинами будівель, що не завжди дозволяє заміну перевантажених трансформаторів на більш потужні через їх габарити. Який вихід з цього положення?
ВАТ „Львівобленерго” спрогнозувало таку ситуацію ще в 2004 році і запропонувало з метою її недопущення зменшити обсяги навантажень на трансформаторні підстанції центру міста шляхом переведення електропостачання споживачів з напруги 220 В на 380 В. Таке переведення давало також низку інших переваг: підвищення електробезпеки і пожежної безпеки, покращення якості електроенергії.
Програма такої реконструкції була розроблена ВАТ „”Львівобленерго” і схвалена Львівською міською радою і частково впроваджена зі сторони Товариства. Протягом 2004-2006 років проклало 25 км нових кабельних ліній (КЛ) в центральній частині Львова на пл. Ринок з прилеглими вулицями для переведення електропостачання споживачів на напругу 380 В. Загалом, замінені застарілі електромережі на ділянці від театру ім.Марії Заньковецької до вулиці Валової до 303 будинків.
Однак, якщо на сьогодні до будинків підведені нові кабелі, то внутрішньобудинкова електромережа, теж побудована в 1907-1920 роках, розрахована на напругу 220 В.
Внутрішньобудинкова мережа знаходиться у комунальній власності міста і роботи по її реконструкції зобов’язана проводити Львівська міськрада за свої кошти. В порядку надання допомоги Львівській міськраді ВАТ «Львівобленерго» за свої кошти у 2004-2005 роках замінило внутрішньобудинкові електромережі у 18 будинках на вул. Шевській, Ставропігійській та пл. Ринок (№№ 34-45) і перевели їх живлення на напругу 0,38 кВ. Реконструкцію мережі решти будинків зобов’язана провести Львівська міськрада, що передбачено протоколом спільної наради ще від 4 лютого 2003 року. Однак протокол не виконано, попри те, що ВАТ „Львівобленерго” після цього чотири рази надсилало листи Львівській міськраді щодо його виконання.
Як показала практика, там, де будинки були переведені з напруги 220В на 380В, їх мешканці давно забули про проблеми з електропостачанням, які пов’язані із перевантаженням електричних мереж. Однак значна частина програми щодо реконструкції внутрішньобудинкових мереж залишилась чекати свого втілення.
У 2007 році, за нашою інформацією, з міського бюджету було виділено понад 2 млн. грн., що дозволило б модернізувати внутрішні електромережі у ще 59 будинках. Проте рік завершено, а інформація про виконання цих робіт у нас відсутня. Тому стан комунальних внутрішньобудинкових електромереж, які були змонтовані на початку 20 століття, викликає у нас велику тривогу. Вчорашня аварія — це лише перший тривожний дзвоник. Якщо негайно не розпочати роботи по заміні решти внутрішньобудинкової мережі, кількість випадків аварійного знеструмлення центральної частини міста Львова зростатиме з кожним холодним днем, а про наступну зиму годі й думати.
Якщо вихід з ладу застарілого підземного кабеля призводить лише до знеструмлення будинків, то у внутрішньобудинкових мережах до цього додається загроза пошкодження електропобутових приладів, пожежі і потрапляння людей під напругу, зокрема, дітей. Слід додати і те, що у електромережі старих будинків відсутній робочий та захисний нульовий провідники, а також контур заземлення, встановлення яких вимагається нормами Правил будови електроустановок. Все сучасне електрообладнання, яке купують мешканці, вимагає такого захисту. Звідси загроза травматизму і пожежна небезпека.
ВАТ „Львівобленерго” звертається до Львівської міськради щодо забезпечення модернізації внутрішньобудинкових електромереж центральної частини міста. В іншому випадку втрачається зміст у вже виконаній роботі по заміні застарілих зовнішніх електромереж і не дасть очікуваного покращення електропостачання. Не варто забувати, що забезпечення надійного постачання електроенергії це одне із першочергових завдань по підготовці до Євро-2012.
Всього ВАТ «Львівобленерго» вклало в реконструкцію електромереж м.Львова за 2004-2006 роки 34,2 млн.грн., з них 12,4 млн.грн. — на заміну кабелів 0,22 кВ в центральній частині міста. Але через неготовність комунальних внутрішньобудинкових електромереж, ефекту від вкладених коштів не отримало ні ВАТ «Львівобленерго», ані Львівська міська рада, ані мешканці будинків».