ОСТАННІ НОВИНИ

Чим страшні повістки і чому їх можуть отримати померлі

Андрій КОТЕНСЬКИЙ

|

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України. Через військовий стан в Україні, який викликаний повномасштабним вторгненням терористичної держави РФ, тисячі українців взяли до рук зброю і стали на захист своєї країни. Сьогодні ж обов’язком кожного військовозобов’язаного у тилу є уточнення своїх даних у територіальних центрах комплектування.

Уточнення даних у військкоматі не є відправкою на фронт, адже в Україні мільйони військовозобов’язаних, і не всі вони можуть перебувати на фронті. Процедура уточнення необхідна передовсім для того аби держава знала, яким мобілізаційним ресурсом володіє у тилу, на випадок посилення обороноздатності країни та стримування ворога.

Про ситуацію із вручення повісток військовозобов’язаним Львівський портал поспілкувався із начальником Львівського обласного центру комплектування, полковником Олександром Тіщенком.

– Нещодавно на Львівщині обговорювали ситуацію, що повістки отримують навіть померлі?

Сьогодні територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, що у народі більше відомі як військкомати, чомусь нав’язують образ каральних органів. Довкола ТЦК зосереджується суцільний негатив, що лише шкодить нашій державі і грає на руку ворогові.

Я розумію, що довкола повістки загиблому (нещодавно повістка надійшла львівському виконавцю Василеві (Владіславу) Левицькому – співаку, який загинув у автомобільній аварії у 2015 році), пішло багато негативу. Але водночас ми чомусь не акцентуємо своєї уваги, коли на виборах у списках виборців включені люди, які померли 15 років тому, а з того часу пройшло три виборчі компанії. Це помилка з якої роздули велику проблему.

– Як таке могло статися?

Ми зробили офіційний запит до Шевченківської районної адміністрації Львова, і вона надала нам списки, близько 150 тисяч громадян, які зареєстровані на території цього району. За списками, які нам надали в електронному варіанті, всім було виписано повістки, у тому числі, і згаданому померлому, який числився у списку. Це не провина військкомату. ТЦК виписує повістки тим людям, які стоять на обліку, згідно списку. Коли людина помирає то її паспорт здають до ЦНАПу, бо без цього не дадуть дозволу на поховання, а відтак Шевченківська райадміністрація мала попередити нас, що ця людина померла, і зняти її із обліку. На жаль, вони цього не зробили, і центр комплектування виписав повістки померлому, і всім, хто був у списках.

На початку повномасштабної війни ми мали тисячі добровольців, які стали на захист України, і якби не робота територіальних центрів комплектування, невідомо, де сьогодні б була лінія фронту і точилися активні воєнні дії.

– Чи можна в майбутньому уникнути таких випадків і вдосконалити процес уточнення даних?

Після цього випадку ТЦК повторно подали запити на перевірку усіх підприємств, ЦНАПів, ЖЕКів чи управлінських компаній, аби отримати актуальні списки проживаючих, аби ми могли якісно облікувати громадян. На жаль, ми маємо багато надуманого страху і негативу довкола роботи центрів комплектування, навіть від тих людей, які мають законне право на відтермінування за важливими життєвими обставинами.

– Чому важливо вести уточний облік військовозобов’язаних?

Уявімо, що Львівська область має умовно 30 тисяч військовозобов’язаних осіб. Із них призвані до лав Збройних Сил України умовні 5 тисяч осіб. Проте війна триває і ТЦК мають знати, який у них резерв. До прикладу, якщо ми маємо резерв 25 тисяч осіб то 8 тисяч із них – особи до 45 років, 9 тисяч осіб від 40 до 50 років, а решта віком від 50 до 60 років. Проте частина із них може мати троє і більше дітей, хтось має інвалідність чи інші правові підстави на відтермінування від служби, але ж ми наразі не знаємо усіх даних про ці 25 тисяч осіб. Саме тому усі військовозобов’язані громадяни мають уточнити свої дані у військкоматах, аби ми знали, який мобілізаційний ресурс ми маємо.

– Чи можна вручати повістки на вулиці?

Законодавством України не прописано умов вручення повісток. Її можуть принести додому, на роботу, на блокпості чи навіть на відпочинку. Так нещодавно ми вручали повістки на гірськолижному курорті у Славському. І нічого протизаконного чи страшного у цьому немає.

Ми маємо розуміти, що при оголошенні мобілізації, у час воєнного стану, громадянський обов’язок – самостійно прийти до військового комісаріату, без очікування повістки.

Повістки призначені передовсім для того, аби зорієнтувати військовозобов’язаного, до якої частини йому необхідно прибути, і в який день та годину. Для обліку громадян до територіальних центрів комплектування необхідно приходити без повісток. Це прописано у законодавстві України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Законослухняні громадяни самостійно приходять уточнювати свої дані, а не розповідають нісенітниці, що когось ловлять на вулиці чи залякують для уточнення даних.

– Якщо після уточнення даних у ТЦК людина таки отримує повістку то який процес проходить мобілізований перед потраплянням до лав ЗСУ?

Якщо людина проходила службу то військовому квитку вже прописано її військово-облікову спеціальність. Громадяни, які мають військовий досвід впродовж останніх п’ять років напряму скеровуються до військових частин. Ті, хто не служили, або перебували у війську понад п’ять років тому, вони відправляються на місяць до навчальних центрів.

Коли мобілізований вже безпосередньо потрапляє до військової частини то командир проводить із ними бойове залагодження, у постійному місці її дислокації, і лише тоді мобілізовані приступають до захисту держави. Відразу на передову без відповідних навичок нікого не відправляють. Це може бути винятком, коли люди мали реальний військовий досвід впродовж останніх п’ять років і були звільнені в запас.

– Чи можна у територіальних центрах комплектуваннях записатися добровольцем до штурмових бригад «Гвардія наступу», що покликані для посилення Сил оборони та звільнення окупованих територій України?

Штурмові бригади «Гвардія наступу» доукомплектовуються добровольцями на базі Національної поліції, Державної прикордонної служби та Національної гвардії. Львівщина ж має власні елітні бригади – 80-та окрема десантно-штурмова бригада у складі Десантно-штурмових військ Збройних сил України (базується у Львові) , 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила (базується у Яворові), та багато інших доблестних бригад, що мужньо і вміло боронять Українську державу.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *