Львівська громада займає одне із останніх місць на Львівщині за рівнем вакцинації від коклюшу, дифтерії та правця. Аналіз документу виконання профілактичних щеплень за 9 місяців 2024 року, який є у розпорядженні Львівського порталу, свідчить, що у Львівській громаді вакциновано лише 43,3% дітей та дорослих.
Вакцинацію львів’ян на рівні 43% можна назвати деструктивною, адже для формування колективного імунітету проти інфекційних захворювань необхідно щоб понад 72% населення були вакциновані. І на Львівщині є шість таких громад.
Медики постійно нагадують, що щеплення проти дифтерії і правця належать до переліку тих, які людина має робити не лише в дитячому віці, але й періодично повторювати упродовж усього життя. Але у Львові цієї рекомендації дотримується менше половини дорослих жителів (лише 47,5%), а рівень вакцинації підлітків у віці 16 років у громаді найнижчий і становить всього 33,6%. Не краща ситуація із вакцинацією дошкільнят, де ревакцинацію від дифтерії й правця у 6 років пройшло всього 34% дітей.
Найвищий рівень вакцинації коклюшно-дифтерійно-правцева вакциною у Львівській громаді досягнуто серед немовлят до 1 року, але й цей показник становить всього 55.3%
Як відомо коклюш – смертельно небезпечний лише немовлятам, але від дифтерії може загинути до 50% хворих, якщо несвоєчасно застосують протидифтерійну сироватку. Смертність від правця ще вища і настає 70% випадків. Перенесення цих захворювань також можуть мати ускладнення та навіть пожиттєві наслідки.
Зауважимо, що відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від дифтерії і правця здійснюють:
- у 2, 4, 6 та 18 місяців вакциною, яка захищає одразу від трьох захворювань: дифтерії, правця й кашлюка. Для цього використовують вакцини АаКДП (з ацелюлярним, тобто безклітинним, кашлюковим компонентом) або АКДП (з цільноклітинним кашлюковим компонентом). Обидві вакцини є неживими, проте формують стійкий імунітет до хвороб;
- у 6 (ревакцинація) вакциною АДП (без кашлюкового компонента);
- у 16 років, у 26 – і кожні 10 років (ревакцинація) вакциною АДП-м (зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів).
Раніше Львівський портал повідомляв, що Львівщині загрожують спалахи інфекційних хвороб.
10 вересня 2024 року стало відомо, що на Львівщині 10-річний хлопчик опинився в реанімації з правцем. Влітку також повідомлялось про 13-річну дівчину з правцем, яка перебуває у комі, бо не була вакцинована.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Андрій Котенський