Наступного тижня має усі шанси закінчитися детективна історія тривалістю 16 років.
У вищому адміністративному суді Києва слухатимуть справу щодо відновлення прав Львівської міської ради у ТзОВ СП “Галінвест”.
Діяльність спільного українсько-австрійського підприємства “Галінвест” називають найбільшою аферою у Львові часів української незалежності. Ця історія має усі необхідні атрибути детективу: махінації, жертви, зникнення. Єдина проблема – чи переможуть у цій історії “наші” – невідомо. Але все за порядком.
1990 року виникла ідея побудувати у Львові на ділянці за театром ім. М. Заньковецької готель міжнародного класу. Її довго мусолили львівські чиновники та медіа. У результаті того ж таки 1990 року було створено ТзОВ СП “Галінвест”. Підприємство було справді спільним, оскільки окрім українських структур, одним із його засновників стала австрійська фірма “ABV Algemaine Bauten-Vertribsgezelszaft GmbH” (далі – “ABV” – авт.), представником якої в Україні був такий собі Валерій Холодило. Єдиною метою існування та діяльності новоствореного підприємства було будівництво готелю.
А проект справді був помпезним. За словами начальника управління комунального майна Львівської міської ради Миколи Винничука, у готелі мало бути 5 поверхів, 256 номерів, під`їзди, стоянки тощо. Австрійці пообіцяли кошти і техніку, а Львівська міська рада – виділити “Галінвесту” під будівництво готелю ділянку за Оперним театром; знести 3 будинки, які заважали реалізації проекту; відселити мешканців цих будинків; передати у користування СП ще одну земельну ділянку на вул. Земельній, 6 для будівництва на ній адміністративного корпусу та будівельного майданчика.
За справу взялися дружно, і вже невдовзі було збудовано фундамент готелю. Проте на цьому справа призупинилась. “Це був дуже цікавий спільний проект, – розповів в інтерв`ю “Погляду” заступник начальника управління архітектури Львівської міської ради Олександр Ярема. – Коли почали робити геологічні та археологічні дослідження, то наткнулися на унікальні археологічні знахідки часів княжого Львова. З`явилася ідея зробити експозицію цих підземних просторів, навіть своєрідний готель. Але далі справа не пішла, і через кілька років на цьому місці з`явився тимчасовий ринок”.
Створене за часів мера Василя Шпіцера підприємство, продовжувало існувати в епоху керівництва містом Василя Куйбіди. Від імені Львівської міської ради підприємством керував директор департаменту економічної політики та ресурсів Іван Федів. І ось тут історія почала покриватися мороком. Чим конкретно займалося підприємство у середині 90-х рр. невідомо з жодних документів. Не можуть пригадати деталей діяльності цього підприємства і львівські чиновники, які на той час працювали в мерії. Вони або “не пригадують”, або “не мали до того відношення”. Натомість відомо, що підприємство примудрилося за ці роки перед кількома структурами заробити собі мільйонні борги, в результаті чого було проголошено спочатку процедуру банкрутства підприємства (1999 рік), а потім, 2002 року, розпочато процедуру санації (оздоровлення підприємства). І насправді це не кінець, а лише початок справжньої афери, пов`язаної з СП.
1999 року засновниками СП “Галінвест” вважалися департамент економічної політики та ресурсів ЛМР – власники 55 відсотків підприємства, ТзОВ “Галичина Інвестиція” – 10 відсотків, 35 відсотків належало австрійській фірмі “Ost-Invest-und Bauprojektmenegement GmbH” (далі “Ost-Invest” – авт.). Як можна зауважи, 1999 року у справі фігурує вже зовсім інша австрійська фірма. За словами людини, яка на сьогодні вважає себе в.о. директора СП “Галінвест”, Олега Ферштинського, в процесі чи то банкрутства, чи то санації підприємства, до суду з`явився той таки Валерій Холодило з договором про те, що “Ost-Invest” викупило борги перед “ABV” і, відповідно, замінило “ABV” у складі засновників.
У квітні 1999 року, на зборах учасників СП про можливість погашення заборгованості підприємства (станом на 1 квітня 1999 року борг становив близько 5,9 млн грн) заявив тодішній директор департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради Іван Федів. Тоді ж пан Федів зробив пропозицію всім українським учасникам Товариства передати свої частки Львівській міській раді, яка натомість зобов`язується погасити кредиторську заборгованість підприємства в повному обсязі.
Заборгованість підприємства погашали, в тому числі, за кошти львів`ян. На баланс цієї структури міська рада, зокрема, передала готель “Україна” та земельну ділянку на вул. Таджицькій, 9. На місці готелю зараз височіє “Укрексімбанк”. Приміщення у центрі міста було продано лише за 2 мільйони 100 тисяч гривень. Крім того, продавали й інше майно “Галінвесту”. Але це не завадило суду 2002 року головним санатором підприємства визнати саме “Ost-Invest”. Цікаво, що це ж підприємство було визнане і головним кредитором “Галінвесту”. Найцікавіше у цій історії те, що представником як “Галінвесту”, так і “Ost-Investу”, себто як боржника, так і кредитора, виступала одна і та сама людина – Валерій Холодило.
У квітні 2002 року Василя Куйбіду на посаді замінив Любомир Буняк, який спробував розібратися у всій цій справі і дати їй якийсь інший хід.
“Оскільки це ТзОВ, то рішення про розпуск, призначення керівництва та інші рішення мають відбуватися 65 відсотками голосів, – розповідає в інтерв`ю “Погляду” Олег Ферштинський. – Тож міська рада могла приймати рішення разом з “Галичиною інвестиціями”.
За словами пана Ферштинського, на початку каденції Любомира Костянтиновича, “Галінвестом” впритул зайнявся заступник мера з економічних питань Олег Мірус. Невдовзі, в березні 2003 року, генеральним директором “Галінвесту”, за погодженням усіх трьох сторін, став Леонід Небоженко, а Ферштинський – його заступником. “Під протоколом підписався і Холодило, і всі інші, що вони визнають Небоженка головою. Тобто тоді вони всі визнали, що міська рада має 55 відсотків, – розповідає далі пан Ферштинський. – Але після того, як Міруса було знято з посади заступника, Небоженко пише заяву на звільнення. У той час Холодило домовляється з “Галичиною інвестиціями”, вони проводять збори і обирають свого директора – пана Борачека. Натомість, згідно з позицією Львівської міської ради, в.о директора, після звільнення Небоженко, автоматично став його заступник, тобто я. Довколо цього і відбувається судова тяганина впродовж останніх років”.
Банкрутство і санація, на думку Олега Ферштинського, були першою грандіозною аферою “Галінвесту”. А другою – процес виключення міської ради з засновників підприємства. Мовляв, усі активи “Галінвесту” перейшли у власність “Ost-Invest” за борги, тож частки міської ради в ньому більше немає, відтак нема чого її в засновниках тримати. Іншими словами, два засновники СП, які разом володіють 45 відсотками підприємства, виключають третього засновника – міську раду – яка володіє часткою в 55 відсотків.
“Після цього вони звернулися до мене з пропозицією продати їм печатку. Доходило навіть до погроз, – розповідає Олег Ферштинський. – Але я їм написав, що не маю підтверджувальних документів, що вони є керівниками “Галінвесту”. Паралельно я зробив запити до прокурора, міліції: чи справді це все може бути легітимним”.
Зараз двоє нових засновників “Галінвесту” намагаються зареєструвати у відділі реєстрації Львівської міської ради нову структуру “Галінвест”, в якій міській раді вже немає місця. Оскільки міська рада вважає, що порушено її інтереси, і реєструвати нове товариство відмовляється, то вся ця справа зараз переходить від суду до суду. Власне, право львівської громади на частку майна в “Галінвесті” і буде наступного тижня розглядати київський суд.
“На мій погляд, це велика афера, в якій пов`язано багато людей. Якби за це взялися відповідні органи, ті, які відповідають за дотриимання законодавства України, все давно би вже можна було поставити на місце”, – сказав в інтерв`ю “Погляду” Микола Винничук.
Один з найпікантніших моментів цієї справи – це вилучення податковою міліцією Льовова 2000 року кількасот сторінок бухгалтерських документів “Галінвесту”. В тому числі – багато оригіналів. Коли міська рада звернулася до ДПІ Шевченківського району міста Львова з проханням показати вилучені документи “Галінвесту”, від начальника ДПІ прийшла відповідь про те, що “надати матеріали перевірки ТзОВ СП “Галінвест” немає можливості, оскільки ця інформація є конфіденційною”. За інформацією Олега Ферштинського, від ДПІ цією справою керував особисто тодішній начальник ДПІ Мирослав Хом`як.
На сьогоднішній день у власності “Галінвесту” перебуває ділянка на вул. Таджицькій, 9 (подейкують, на ній зараз розташований особняк Валерія Холодила), ділянка на вул. Земельній, та ділянка під ринком “Добробут”, який постав на цьому місці замість готелю. Спочатку – тимчасово. Але, як відомо, немає в нашому світі чогось вічнішого, ніж тимчасове. Причому фундамент готелю австрійська сторона вже продала. За словами начальника юридичного відділу Львівської міської ради Гелени Пайонкевич, наразі можна лише робити припущення кому. А для того, щоб це з`ясувати, міська рада вже зробила запит БТІ. Запити та суди – перші кроки міської ради за відновлення своїх пріоритетів у “Галінвесті”.
Взяти коментар в директора ТзОВ “Багіра”, яке, власне, і облаштувало “Добробут” Володимира Лахурського, аби дізнатися, скільки ще часу львів`яни та гості міста милуватимуться малими архітектурними формами за театром ім. М. Заньковецької, кореспондентові “Погляду” не вдалося. Коли до нього вдалося додзвонитися, пан Лахурський попросив зателефонувати журналіста пізніше, а відтак просто не брав слухавку.
Олена КЛЕН, "Новий погляд"