У під’їзді житлового будинку на вул. Підвальній, 9 почали самовільний ремонт і понищили автентичні елементи на сходовій клітці. В Офісі охорони культурної спадщини Львова звинувачують управителя, але він це заперечує. Про це повідомляє Львівський портал.
Йдеться про будинок на вул. Підвальній, 9, що в самому центрі Львова, пам’ятка архітектури місцевого значення. Відразу поруч розташовані пам’ятник Івану Федоровичу, вежа Корнякта та Успенська церква.
В Офісі охорони культурної спадщини 15 квітня заявили, що самовільні роботи у під’їзді почав власник закладу громадського харчування, що діє на першому поверсі будинку. Назви кафе не уточняють, але згідно з відкрити даними за цією адресою працює лише піцерія Calcio.
Цей чоловік, зауважують посадовці, «вважає себе управителем» будинку на вул. Підвальній, 9.
«Два місяці тому мешканці замінили зруйновані старі ворота, встановивши нові – деревʼяні з внутрішнім металевим каркасом. Але це викликало обурення з боку власника закладу харчування, що працює на першому поверсі будинку. Він, незважаючи на численні конфлікти з мешканцями та низку судових процесів, які тривають вже не перший рік, вважає себе управителем будинку», – йдеться у повідомленні.
Водночас у міській установі стверджують, що жодних дозволів на ремонт у під’їзді не видавали. Зараз там зруйновані стіни, знято автентичну плитку і розібрано історичну підлогу.
Представники Офісу охорони культурної спадщини вже склали протокол про правопорушення та видали припис із вимогою повернути будівлі автентичний вид.
Крім того, із матеріалами щодо нищення пам’ятки архітектури посадовці звернулись у правоохоронні органи.
ДОПОВНЕНО 16 квітня: Львівський портал поспілкувався з Андрієм Поліщуком, якого Офіс охорони культурної спадщини звинувачує у самовільних роботах. Він заперечує всі ці закиди і каже, що їх проводили деякі мешканці будинку.
«Я особисто не здійснював жодних робіт із тих, про які кажуть в Офісі охорони культурної спадщини. Це маніпуляція, всі претензії до мене є безпідставні. Більше того, я справді є управителем будинку згідно з договором, укладеним у 2021 році за рішенням 54% співвласників квартир», – розповів він.
За словами Андрія Поліщука, будинок роками перебуває у незадовільному стані, а зараз у під’їзді почала підтікати труба і замочувати стіни та фундамент. Через це відшарувалась штукатурка, а на підлозі відпала автентична плитка.
Навести лад взялись декілька мешканців, що вже раніше, як стверджує управитель, вдавались до протиправних робіт у пам’ятці архітектури. Зокрема, Андрій Поліщук говорить про захоплення і перебудову горища під квартиру, встановлення сучасної плитки на коридорі четвертого поверху та металевих вхідних дверей у будинок. Щодо всіх цих випадків управитель, каже, звертався і в Офіс охорони культурної спадщини, і в Галицьку райадміністрацію, проте відповіді так і не отримав.
«Що це за подвійні стандарти? Коли намагаєшся навести лад, то починають штрафувати. А коли незаконно встановлюють двері і захоплюють горище, будують там стіну з газобетону, то це, виявляється, нормально… Зараз деякі мешканці разом з Офісом охорони культурної спадщини хочуть наїхати на мене, сказати, що то я мало не розвалив будинок, у якому ЛКП 30 років нічого не робило», – обурився Андрій Поліщук.
Цю ситуацію на вул. Підвальній, 9 можна назвати управлінським хаосом. Так, тут є управитель, але водночас все ще діє договір із ЛКП «Старий Львів». Будинок списаний із його балансу, проте у власність мешканців офіційно не перейшов, оскільки досі немає визначеної для цього процедури.
Відтак управитель Андрій Поліщук нарікає, що за 30 років комунальники нічого не робили для підтримання пам’ятки у належному стані, а він не може зібрати коштів, адже його послуги оплачує лише близько третини мешканців. Ще частина жителів все ще оплачує рахунки, які присилає ЛКП «Старий Львів».
Наразі тривають судові процеси, аби скасувати договір із комунальним підприємством.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: Офіс охорони культурної спадщини, Konstantin Brizhnichenko
Наталя Дуляба