У селі Івківці Чернігівської області зруйнували могили, у яких поховані жертви Голодомору 1932-1933 років. Місцева влада зробила це, щоб провести благоустрій території, незважаючи на заперечення з боку селян. У справу вже втрутилась поліція. Про це повідомляє Львівський портал.
Про цей випадок першими розповіли журналісти телеканалу «Прилуки». В оприлюдненому сюжеті йдеться про те, що в селі Івківці Прилуцького району місцева влада вирішила провести благоустрій території, яка є старим цвинтарем. На ньому були поховані жертви Голодомору 1932-1933 років.
Дотепер на цій території збереглись буквально кілька могил – з часом не стало кому за ними доглядати. Втім місцеві мешканці розповідають, що в ті часи померлих нерідко хоронили у братських могилах.
«Третя частина цвинтаря була заповнена вже під час Голодомору. Люди вмирали масово, тіла звозили возами, без ніяких трун… Мій дід теж помер, йому був 41 рік, він тут і похований. Поки його тіло привезли, у ямі вже лежали четверо, то мій дід був уже п’ятий. Тобто люди навіть не мали сили викопати іншу яму», – розказує житель села Микола Данілішин.
Місцеві мешканці намагались бодай якось доглядати за похованнями. Проте нещодавно побачили, як на це місце з’їхалась техніка і зрівняла могили з землею. Люди кажуть, що про намір проводити на цій території будь-які роботи влада їх попереджала. Звернення мешканців голова громади ігнорує.
У коментарі селищний голова Роман Ювченко запевнив журналістів, що земельні роботи проводять за рішенням виконавчого комітету та згідно з програмою благоустрою. Мовляв, ця територія за всіма документами не є кладовищем. Ба більше землю розрівнюють і викорчовують чагарники саме на тій ділянці, яка не містить візуальних ознак будь-яких поховань.
Натомість на цій території обіцяють влаштувати нове озеленення, а також встановити меморіал жертвам Голодомору.
На протиправність таких дій увагу звернув Національний музей Голодомору. Там наголошують, що цвинтар у селі Івківці є одним із більше тисячі місць масового поховання на території України.
Згідно з Національною книгою пам’яті, в роки Голодомору в Івківцях від голоду загинули щонайменше 162 людини, серед них було чимало дітей. Більшість із загиблих знайшла свій останній спочинок саме на старому кладовищі, де почали земляні роботи.
«У роки Голодомору над померлими не здійснювали поховальних обрядів за християнською традицією, захоронення відбувалися в братських могилах, куди поміщали від кількох десятків до кількох сотень тіл людей. За це відповідала окрема спеціально призначена на рівні колгоспу людина», – зауважують музейники.
Національний музей Голодомору зввернувся до представників влади з закликом відновити благоустрій меморіальної території та відповідним чином промаркувати її.
Зі свого боку у справу втрутилася й поліція. На місці вже працювали слідчі. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 297 Кримінального кодексу України (наруга над могилою або іншим місцем поховання).
«Досудове розслідування триває, поліцейські продовжують вивчати необхідну документацію щодо наявності поховань часів Голодомору на ділянці виконаних робіт та готують запити до відповідних органів», – наголошують правоохоронці.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: скриншот від відео телеканалу «Прилуки»
Наталя Дуляба