ОСТАННІ НОВИНИ

Аудит вступу до ЄС. За рік Україна не змогла наблизитися навіть на 0.1%

Андрій Котенський

|

Європейська комісія оприлюднила детальний звіт щодо кожної держави, яка має статус кандидата або є потенційним кандидатомна вступ до ЄС. Згідно аудиту євроінтеграції Україна не змогла покращити жодної позиції у кластерах відповідності, повідомляє Львівський портал.

Згідно візуалізації документу, який опублікувала Європейська правда, найпроблемнішими і такими, що абсолютно не відповідають праву ЄС залишаються питання:

  • фінансового контролю,
  • фінансові та бюджетні положення,
  • вільного руху робочої сили,
  • соціальна політика і зайнятість,
  • аграрна галузь і сільський розвток,
  • функціонування ринкової економіки та здатність конкурувати на ринку ЄС.

Незначна відповідність над якою потрібно обов’язково працювати над відповідністю нормам ЄС зафіксована у питаннях: судочинства та права, свободи та безпеки, публічності при закупівлях, відкриття бізнесу, інтелектуальній власності, конкуренції, фінпослуг, здоров’я, оподаткування, освіти і культури, транспортної політики, довкілля, боротьбі із корупцією та злочинністю та інші.

Лише пять пунктів отримали добру відповідність із правилами ЄС:

  • Цифрова трасформація та медіа,
  • Митний союз,
  • Енергетика,
  • Зовнішні відносини,
  • Міжнародна та безпекова політика,

За даними Європейської правди, показники нашої держави виявилися не завжди надихаючими, хоча і в Брюсселі, і в Києві пояснюють, що минулого року Україна мала особливі задачі та пріоритети. І проблеми зі швидкістю зближення з ЄС мають фактично усі кандидати.

Звіт 2024 року змушує поставити питання: а чи хочуть держави-кандидати до Євросоюзу насправді? А також він дає сигнал тим державам, що мають реальне, а не лише декларативне бажання застрибнути у європейський потяг під час цього історичного вікна. Треба нарешті прокинутися і почати робити ту технічну роботу, без якої вступ неможливий. Саме на цьому наголосив комісар Олівер Варгеї, представляючи звіт Єврокомісії. Почути цей сигнал має і Україна.

Комісар Олівер Варгеї, якого багато хто вважає скептичним і до України, і до ідеї розширення загалом, під час представлення нового звіту виступив із дуже амбітним прогнозом про вступ нових членів до ЄС протягом наступних 5 років. «До кінця мандата наступної Комісії ми можемо побачити, що розширення відбудеться», – заявив він.

Утім, є важлива деталь.

Навіть за найсильнішого політичного бажання до спільного ринку неможливо приєднати нову країну – а тим більше країну з великою площею та населенням, – доки вона не відповідатиме технічним критеріям. Інакше цей спільний ринок «завалиться».

А із цим, схоже, в України є системні проблеми.

Наша держава є єдиною з шести тих, які не віднесені до «проблемних», але при цьому за рік не показала помітних змін рівня зближення з Євросоюзом.

Якщо не брати до уваги групу «проблемних» держав, то наша країна випереджає лише Молдову. Решта, включаючи політично проросійську Сербію, – далеко попереду. Тому нашому уряду і парламенту із початком переговорів необхідно докласти надзусиль для того, щоби надолужити відставання.

Значна кількість реформ потребують часу на впровадження. Якщо відкласти окремі сфери «на потім» – можна опинитися у ситуації, що саме вони гальмуватимуть процес і робитимуть неможливим подальший рух України до вступу. Причому йдеться про економічні блоки, без яких неможлива навіть поетапна інтеграція, як-от створення спільного ринку.

Без радикального прискорення вступних реформ Україна не досягне успіху на шляху до ЄС. Цю тезу українська влада має усвідомити якнайшвидше.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *