Сьогодні, 1 листопада, в Україні відзначають 104-тю річницю створення Західноукраїнської Народної Республіки. Про це Львівському порталу повідомили у Львівській ОВА.
Ця дата в історії України є знаковою, відтак річницю створення ЗУНР вшановують на усій території Львівщини.
Зокрема, з цієї нагоди представники влади, громадськості, військові поклали квіти до Меморіалу воїнам Української Галицької Армії та могили Президента Української Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича, що на Личаківському кладовищі у Львові. Присутні виконали Державний Гімн України, представники духовенства провели молитву.
«Низький уклін людям, які більш ніж 100 років тому віддали свої життя для того, щоб наступні покоління українців могли творити нову історію власної держави. Величезна шана та подяка усім захисникам та захисницям, які сьогодні на фронті зі зброєю в руках захищають незалежність України, її історію та мову. Низький уклін тим, кого більше з нами нема. Маємо пам’ятати, що в єдності – наша сила. Кожен куточок України має власних героїв, якими пишається, але всі вони загалом боронили ідею суверенної держави, яку ми отримали у спадок», – зазначив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Сьогодні також заплановані також заходи біля Меморіалу Українських Січових Стрільців на Янівському кладовищі та виступ Львівської Національної академічної чоловічої хорової капели «Дударик» «Стрілецький співаник».
«Спершу учасники поклали квіти і запалили лампадки до Меморіалу воїнам УГА та могили Президента Української Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича на Личаківському кладовищі. А відтак, спільно помолились, та виконали Державний Гімн України. Також вшанували пам’ять новітніх Героїв, які віддали своє життя у боротьбі з російськими окупантами, і спочивають на Полях почесних поховань Личаківського кладовища», – повідомили у Львівській міській раді.
Довідково:
У жовтні 1918 року імператор Австро-Угорської імперії Карл І оголосив про перетворення дуалістичної монархії у федерацію народів, внаслідок чого на Галичині помітно активізувався український національний рух. Польські військово-політичні кола, намагаючись на момент розпаду Австро-Угорщини встановити контроль над Галичиною, створили 28 жовтня у Кракові Польську Ліквідаційну Комісію. Приїзд Комісії був запланований на 1 листопада.
Тому Українська Національна Рада, з метою захоплення влади у Львові, почала готувати збройне повстання. Опираючись на підрозділи полку УСС, на чолі з сотником УСС Дмитром Вітовським, в ніч на 1 листопада, Військовий комітет захопив ратушу, намісництво, радіо, телеграф та вокзали.
Вже на ранок у місті замайоріли синьо-жовті прапори. Цього ж дня підрозділи УСС зайняли Станіслав, Тернопіль, Золочів, Сокаль, Раву-Руську, Коломию, Снятин, Печеніжин, Борислав та інші міста і містечка Галичини.
Ці події отримали назву «Листопадовий Зрив (Чин)» або «Листопадова Революція».
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: ОВА, ЛМР
Маркіян Рой