Правоохоронці викрили і затримали угруповання, яке створило і керувало майже мільйонною проросійською ботофермою. Через неї у мережі поширювали фейки про конфлікт між Офісом президента і Головнокомандувачем ЗСУ, неправдиві новини з фронту, «мінували» держустанови і шкодили державній безпеці України. Про це повідомляє Львівський портал.
За даними СБУ, йдеться про злочинне угруповання, яке створило потужну ботоферму для дискредитації керівництва України та розхитування суспільно-політичної ситуації.
Керівником кіберзловмисників був громадянин рф, який проживав у Києві і позиціонував себе як «політичний експерт».
За даними слідства, росіянин організував інформаційно-підривну діяльність на замовлення однієї з вітчизняних політсил. Для координації злочинних дій був на «зв’язку» з чинним народним депутатом, що входить до близького оточення колишнього керівництва України.
Встановлено, що російський «політтехнолог» створив спеціальне програмне забезпечення. За його допомогою учасники групи управляли в автоматичному режимі необмеженою кількістю анонімних акаунтів у найбільш популярних соцмережах. Йдеться про понад 1 мільйон ботів та численні групи в соцмережах з аудиторією майже 400 тисяч користувачів.
Для маскування протиправної діяльності зловмисники облаштували свої «офіси» з відповідним обладнання у Києві, Харкові та Вінниці.
Крім того, «політексперт» неодноразово оприлюднював деструктивну пропаганду від свого імені, особисто виступаючи на медіаресурсах, підконтрольних його «кураторам».
Правоохоронці додають, що зловмисники поширювали в Інтернеті дезінформацію щодо діяльності вищого військово-політичного керівництва країни, фейки та деструктивну інформацію, що шкодить безпеці України, а також розхитували соціально-політичну ситуацію в державі.
Серед останніх таких «операцій» – поширення контенту про нібито конфлікт між керівництвом Офісу президента і Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, а також проведення кампанії з дискредитації першої леді Олени Зеленської.
Відомо, що пропагандистські «потужності» цієї ботоферми використовували і представники російських спецслужб. Зокрема, через ботів вони поширювали фейкові новини щодо ситуації з фронтів та проводили інші інформаційні диверсії.
За даними Нацполіції, фігуранти справи також були псевдомінувальниками адміністративних й державних установ.
«Крім того, поліцейські встановили факти несанкціонованого втручання в роботу автоматизованих систем українських операторів мобільного зв’язку. За допомогою спеціального апаратно-програмного комплексу блокували канали зв’язку між обраними абонентами та базовими станціями провайдерів телекомунікацій, створюючи так званий «телефонний блуд». Водночас зловмисники надавали неправдиву інформацію операторам мобільного зв’язку про IMEI та номери SIM-карток, що призводило до витоку інформації на сторонні сервери, які знаходилися за межами держави», – кажуть у поліції.
Загалом правоохоронці провели сім обшуків за місцем «роботи» кіберзлочинців та за місцем їхнього проживання. Там вилучили комп’ютерне, серверне, спеціалізоване ІР та мобільне обладнання, а також чорнові записи, копії паспортів громадян України, персональні дані яких використовуються при створенні технічних акаунтів «ботів».
За цими фактами відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст.361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку) ККУ.
Санкція статті передбачає покарання – штраф або від 2 до 5 років обмеження волі, або позбавлення волі на такий же термін.
Наразі триває розслідування.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба