На початку квітня домінуючою емоцією серед українців, які переживають війну, є гордість за свою державу. Про це свідчать результати опитування, яке 6 квітня проводила Соціологічна група «Рейтинг».
Так, серед громадян України суттєво зросло відчуття гордості за свою державу. Якщо у серпні 2021 року 34% опитаних говорили про цю емоцію (у той час переважала емоція суму щодо України), то зараз пишаються своєю країною 80%.
При цьому гордість за Україн домінує серед усіх респондентів, незалежно від віку чи регіону проживання.
Сум щодо України відчувають 32%, радість – 20%, страх – 16%, гнів – 11%, зацікавленість – 6%. Тим часом такі емоції як байдужість та сором щодо України практично відсутні серед громадян.
«Радість дещо більше відчувають мешканці центру країни (опитування збіглося у часі з визволенням від окупантів центральних областей), також радість більш поширена емоція щодо України серед молоді. Водночас страх за Україну сьогодні найчастіше є серед жителів сходу», – кажуть соціологи.
Крім того, від серпня-2021 значно побільшало тих, хто самоідентифікує себе як громадянина України (з 75% – до 98%) та як «європейця» – з 27 до 57%.
Натисніть на зображення для збільшення
Натомість все менше українців говорять про себе як про «радянську людину», їхня частка зменшилась із 21% до 7%. Така самоідентифікація все ще частково зберігається серед старшого населення східних і центральних регіонів.
Європейська ідентифікація дещо більше переважає на заході та у центрі, а прорадянська ідентичність відносно частіше серед найстарших.
Також соціологи фіксують абсолютно високий рівень місцевого патріотизму, домінування громадянської самосвідомості серед усіх вікових і регіональних груп.
Опитування проводили методом телефонного інтерв’ю 6 квітня 2022 року в усіх областях України, крім тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму. Участь взяли 1200 респондентів віком від 18 років. Похибка становить не більше 2,8%.
Нагадаємо, в Україні суттєво побільшало громадян, які вважають, що відновити дружбу з росією є неможливо. Такої думки дотримуються 64% респондентів. А 91% опитаних не підтримує тезу, що «росіяни та українці – це один народ».
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба