Сьогодні вночі, 8 травня, на 102-му році життя відійшла у вічність відома громадська діячка та український педагог Ірина Шуль. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі Львівської ОДА.
Український педагог, громадська діячка Ірина Шуль була членом «Просвіти», «Союзу Українок», «Товариства Надсяння», «Львівської спілки політв’язнів України».
Ірина Шуль була бабусею відомого захисника української мови Святослава Літинського.
Ще декілька місяців тому її розклад на тиждень складався з відвідування зборів «Просвіти», «Союзу Українок», «Товариства Надсяння», «Львівської спілки політв’язнів України», зустріч хору «Відгомін», фізичної праці на своєму городі… У своєму віці жила самостійно, відмовляючись «стати комусь тягарем». Школа, інститут, академія, війна, бухгалтер, збір грошей на ОУН-УПА, арешт, концтабір, звільнення, одруження, викладання, діти, педагогічна робота, просвітницька робота, внуки… Бабусю, в тебе було важке життя гідне нашої поваги. Ти боролася за створення держави та постраждала від німецьких та російських окупантів. Дякую за твій вклад в існування держави», — написав на своїй сторінці у Facebook Святослав Літинський.
Довідка
Ірина Шуль народилася 23 червня 1918 року в с. Вовче біля Перемишля. Навчалась в українській школі ім. Маркіяна Шашкевича та Українському інституті для дівчат в Перемишлі, який закінчила у 1938 р. Того ж року вступила до Академії закордонної торгівлі у Львові (з 1939 р. Інститут радянської торгівлі).
Ірина Шуль стала свідком руйнування Хрещатика відступаючими радянськими військами. Наприкінці 1941-на початку 1942 рр. працювала помічником бухгалтера в кооперативі у Судовій Вишні, у 1942−1944 рр. — у відділі статистики Ревізійного союзу українських кооперативів. В цей час налагодила співпрацю з ОУН та займалася поширенням бофонів. 18 січня 1944 р. заарештована німецькою поліцією у Львові. Під час слідства (до березня 1944 р.) утримувалась в тюрмі «на Лонцького».
З березня по травень 1944 р. перебувала у нацистському концентраційному таборі Равензбрюк, а з травня 1944 по травень 1945 рр. — у концтаборі Фльоcсенбюрґ. Після закінчення війни потрапила до Львова як переселенка з Польщі і до проголошення незалежності України приховувала факт перебування у нацистських концтаборах. У 1947 р. вийшла заміж за Івана Шуля, колишнього вояка УПА.
Є членом «Просвіти», «Союзу Українок», «Товариства Надсяння», «Львівської спілки політв’язнів України» та ін. та членом жіночого вокального ансамблю Львівської обласної спілки політв’язнів України — «Відгомін».
23 серпня 2013 року, з нагоди 22-ліття з Дня проголошення Незалежності України Ірині Шуль вручено нагороду «Почесний знак святого Юрія» за вагомий внесок у становлення української державності та активну громадську позицію.
31 жовтня 2018 року нагороджена орденом княгині Ольги.
Фото: ЛОДА
Вероніка Рой