ОСТАННІ НОВИНИ

У Львові померла діячка ОУН Марія Макогон-Дужа

Наталя Дуляба

|

13 квітня на 94 році життя померла діячка ОУН Марія Макогон-Дужа. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив дослідник українського визвольного руху Микола Посівнич, передає Львівський портал.

 

«Чин похорону відбудеться на Личаківському цвинтарі на полі Почесних поховань 16 квітня», – написав Микола Посівнич.

Зазначимо, Марія Макогон-Дужа народилася 2 лютого 1925 року у села Речичани Городоцького району Львівської області У 1928 році переїхала з батьками до Львова. Навчалась у львівській початковій школі ім. М. Шашкевича. У 1937 році вступила до гімназії Рідна школа Іванни та Іллі Кокорудзів, належала до організації «Сокіл-Батько».

Реклама партнерів

З 1942 року – член Юнацтва ОУН. У 1944 році одружилася з хорунжим СБ і надрайоновим референтом СБ ОУН Радехівщини Володимиром Панасом «Срібним», який загинув у Збройному підпіллі ОУН в 1953 році.

У 1948 році Марію Макогон-Дужу заарештували органи МВД, перебувала вона у тюрмі на Лонцького у Львові. Відповідно до рішення комісії Особливої наради (ОСО «особоє совєщаниє») при МГБ СССР від 8 червня 1949 року засуджена за ст. 54-1«а» КК УРСР (зрада Батьківщини) та ст. 54-11 (участь у контрреволюційній організації) до 10 років позбавлення волі.

Відбувала покарання в таборах ГУЛАГу на Колимі. Працювала на лісоповалі, де умови утримання і праці були надважкими. Звільнена у 1956 році і, не отримавши прописки у Львові, протягом 1957-1964 років проживала у Воркуті.

У 1964 році Марія Макогон-Дужа повернулась до Львова, де в 1965 році одружилася із колишнім політв’язнем, членом Проводу ОУН Петром Дужим. В 1966 році закінчила навчання при Центральному статистичному управлінні за спеціальністю бухгалтерський облік. Виховала двох доньок – Лесю і Мирославу. Була активною громадською діячкою, членкинею Всеукраїнського Братства ветеранів ОУН-УПА і Товариства політв’язнів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.