На початку цього навчального року на базі Національної академії сухопутних військ стартував пілотний проект з підготовки офіцерських кадрів для Збройних Сил України за рік – «Курси лідерства». Про це Львівському порталу повідомили у прес-службі академії.
Впродовж року слухачі, які мають вищу освіту не нижче освітнього ступеню «бакалавр», навчаються військовій справі. Саме навчання проходитиме у чотири етапи і складається з загальновійськової, індивідуально-фахової, індивідуально-колективної та спільної підготовки курсантів різних спеціальностей. Після завершення цього курсу всі випускники отримають кваліфікацію «офіцер управління тактичного рівня» та військове звання «молодший лейтенант».
Слухачі вже успішно пройшли етап загальновійськової підготовки та приступили до другого – індивідуально-фахового. За цей час вони набудуть досвід практичних навичок у тактичній і вогневій підготовці, вдосконалюють злагодженість, оперативність та організованість у роботі тощо.
На одному із занять майбутні офіцери відпрацьовували техніку виконання прийомів і способів дій відділення на полі бою. Також воно покликано навчити майбутнього командира творчо й нешаблонно застосовувати різні прийоми, в залежності від обстановки, підвищує морально-бойові якості, зокрема, сміливість, впевненість у своїх силах і зброї, рішучість тощо.
Як зазначив старший викладач кафедри тактики полковник запасу Сергій Похнатюк, ця аудиторія активно сприймає інформацію, у них є впевненість у власних силах, а головне – надзвичайно високий рівень мотивації, особливо у порівнянні зі звичайними курсантами-першокурсниками.
«В цілому, не зважаючи на те, що тактико-стройове завдання потребує системного відточування порядку виконання завдання, слухачі впоралися із ним на добру оцінку. Основною помилкою було те, що командир відділення вступав у бій як простий солдат, забуваючи віддавати команди на управління своїм підрозділом. Втім, я переконаний, що це з часом виправиться. Я не маю сумнівів, що завдяки залученню найкращих науково-педагогічних працівників Академії до викладання слухачам, започаткований нашим навчальним закладом експеримент буде вдалим», – підкреслив він.
У подальшому на слухачів чекають наступні етапи, які є не менш важливими для вишколу майбутніх офіцерів. Перевага надається практичній складовій та формуванню у військовослужбовців лідерських якостей, адже невдовзі, після завершення навчання, вони будуть відповідати не лише за власне, але й за життя військовослужбовців свого підрозділу.
Загалом, експериментальна програма з підготовки військових фахівців для ЗС України «Курси лідерства» започаткована у Національній академії сухопутних військ влітку цього року. Зміст її полягає в апробації принципово нової форми вишколу офіцерів ланки управління «взвод-рота» за рекордно короткий термін – близько 12 місяців. Окрім наявності зазначеного вище освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», їм необхідно мати належний для проходження військової служби стан здоров’я та відповідні психологічно-професійні якості. Попередній досвід армійської служби необов’язковий, як і не має значення попередня спеціальність.
Перші дві групи, по 15 слухачів у кожній, проходять підготовку за двома найбільш затребуваними у вітчизняному війську напрямками «Управління діями механізованих підрозділів» й «Управління діями підрозділів наземної артилерії». Після завершення навчання всі випускники «Курсів лідерства» будуть призначені на первині офіцерські посади «командир взводу», відповідно до роду військ. А результати виучки першого експериментального набору слухачів ляжуть в основу вдосконалення та розширення такої форми підготовки. Передбачається, зокрема, не лише збільшення кількості слухачів, але й розширення переліку військово-облікових спеціальностей.
Олександр Косик