ОСТАННІ НОВИНИ

Облрада вимагає демонтувати скандальних левів на Личаківському кладовищі. У Польщі обурені заявою

Дарина Смеречанська

|

Львівська обласна рада під час сесійного засідання 25 жовтня підтримала заяву щодо незаконного встановлення на території Личаківського кладовища скульптур левів, що раніше були частиною польського мілітарно-пропагандистського меморіального комплексу. Про це повідомляє Львівський портал.

 

Як зазначають депутати, у грудні 2015 року без відома громади м. Львова та всупереч ухвалам Львівської міської ради ці скульптури були нелегально ввезені на територію Личаківського кладовища приватними особами на незаконних підставах.

Пізніше з’ясувалось, що дозвіл дала консультативна рада з питань охорони культурної спадщини при управлінні охорони історичного середовища Львівської міської ради під керівництвом голови ради Лілії Онищенко. Однак таке рішення суперечить ухвалам Львівської міської ради від 04.09.2000 № 770 та від 13.06.2005 № 2553. Так, відповідно до п.4 ухвали міської ради від 13.06.2005 № 2553 зазначено: «Вважати неприпустимим встановлення скульптур, архітектурних елементів та мілітарних символів, які не обумовлені ухвалами Львівської міської ради». Зайве наголошувати, що у названих ухвалах не йшлось про жодних левів.

Окрім цього, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2000 року № 1867, дозволи на виконання робіт із упорядкування місць поховань на території України іноземців, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, можуть розглядатись місцевими радами лише після погодження відповідної проектної документації з головою Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій. Натомість жодного рішення Державної міжвідомчої комісії щодо встановлення нових елементів (скульптур левів) на території польських військових поховань Личаківського кладовища у Львові не приймалось. Ніяких звернень до Державної міжвідомчої комісії щодо погодження встановлення нових елементів на Личаківському кладовищі не надходило», – зазначається у заяві ЛОР.

Водночас наголошується, що, попри очевидні зловживання, чиновники Львівської міської ради не вжили жодних заходів щодо виправлення ситуації та усунення порушень.

Відтак депутати ЛОР резюмують, що наполегливе бажання польської сторони все ж розмістити скульптури левів на «цвинтарі орлят» на території Личаківського кладовища у Львові є складовою системної стратегії частини польського політикуму, спрямованого на експлуатацію шовіністично-імперських настроїв, у тому числі щодо Львова:

«Адже первинно на щитах левів, які так наполегливо хочуть «прилаштувати» на Личаківському кладовищі, містились написи «Тобі, Польще!» та «Завжди вірні». Історично та політично, разом з «мечем-щербцем» ці написи утворюють архітектурний ансамбль, що виходить далеко за межі вшанування похованих, а стає символом використання історії у поточних політичних кампаніях».

Отож, облрада вимагає від правоохоронних органів, посадовців Львівської міської ради провести розслідування та встановити осіб, причетних до незаконного переміщення скульптур левів та встановлення їх на території Личаківського кладовища.

«Також вимагаємо, задля уникнення можливих провокацій та зважаючи на відсутність правових підстав для перебування згаданих скульптур на території Личаківського кладовища, демонтувати левів і перевезти для зберігання до вирішення ситуації у законний спосіб.

Звертаємось до Міністерства закордонних справ України, Кабінету Міністрів України та Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій із закликом у черговий раз провести роз’яснювальну роботу щодо неприпустимості реалізації власної історичної політики без відома Української держави та всупереч волі громади міста Львова», – мовиться у заяві.

Водночас Посольство Польщі в Україні заявило протест до МЗС України з приводу заяви Львівської облради щодо необхідності демонтажу скульптур левів на Личаківському кладовищі у Львові, інформує Укрінформ.

“Хочу поінформувати, що сьогодні наше посольство в Києві відреагувало на це в українському МЗС. Побачимо. Сподіваюся, що все ще можна дійти згоди у цій справі”, – сказав Чапутович.

Він додав, що не хотів би, аби емоції домінували над стратегічною метою Польщі, яка полягає у розвитку позитивних дипломатичних відносин з Україною.

Чапутович повідомив, що порушив питання личаківських левів під час переговорів з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним у вівторок у Варшаві, наголосивши, що вони мають величезне символічне значення для Польщі.

За його словами, Клімкін пообіцяв проаналізувати ситуацію й особисто обговорити це питання з львівською владою, аби знайти взаємоприйнятне рішення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.