У Стамбулі розпочалося засідання Синоду Константинопольського патріархату, на якому можуть затвердити томос щодо автокефалії української православної церкви. Засідання Синоду триватиме з 9 по 11 жовтня. Воно проходитиме за зачиненими дверима, а його порядок денний офіційно не повідомляється.
За даними ВВС News Україна, на цьому засіданні, швидше за все, розглядатимуть українське питання.
У прес-службі Константинопольського патріархату у розмові з ВВС News Україна не змогли підтвердити чи спростувати інформацію про можливе затвердження Томосу щодо автокефалії під час засідання Синоду.
Синод відбуватиметься за зачиненими дверима, а його порядок денний офіційно не повідомляється.
Вирішальний Синод?
Наразі єдина офіційна інформація від Константинопольського патріархату – засідання Синоду розпочинається о 10.00 за київським часом 9 жовтня.
Низка джерел ВВС News Україна, ознайомлених з процесом надання Томосу, вказують, що, швидше за все, під час засідання Синоду схвалять певне рішення з українського питання.
Проте достеменно невідомо, яким саме воно буде.
З боку представників Константинополя останніми днями звучала інформація, що надання автокефалії перебуває на “фінішній прямій”.
Один з варіантів – вже наприкінці Синоду проголосують та підпишуть надання Томосу про автокефалію.
Інший варіант – Томос будуть обговорювати, але остаточно не затвердять, припускають українські експерти
Крім того, Синод Константинопольського патріархату може обговорити зняття анафеми (відлучення від церкви) з нинішнього керівника УПЦ Київського патріархату Філарета.
Його називають одним з найімовірніших претендентів на пост глави майбутньої помісної української церкви.
Проте на заваді цьому може стати накладена на нього ще в 1997 році з боку РПЦ анафема.
Влада України, а також представники різних православних церков України, звернулись до Вселенського патріарха про надання автокефалії ще у квітні.
Зараз в Україні існує тільки одна канонічна і визнана іншими церквами світу структура – УПЦ Московського патріархату.
УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна церква наразі світовим православ’ям невизнані.
Ці дві церкви, а також частина єпископів УПЦ МП, звернулись до патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію.
Це викликало різку негативну реакцію РПЦ, голова якої Кирило 31 серпня зустрівся з Вселенським патріархом та намагався переконати відкласти українське питання.
Проте вже на початку вересня відбувся Синакс (зібрання архієреїв) Вселенського патріархату, на якому була теоретично обґрунтована можливість надання українській церкві автокефалії.
Російська ж церква вигадала собі, що Константинополь не має права це робити.
Вже у вересні Вселенський патріарх призначив двох екзархів до України, які займаються перемовинами щодо створення в Україні автокефальної церкви та проведенням об’єднавчого собору.
Саме на цьому соборі, який відбудеться після рішення Константинополя щодо надання автокефалії, мають обрати главу нової церкви, який і отримає Томос від Вселенського патріарха.
Останні події та призначення екзархів Вселенського патріарха в Україні призвели до того, що РПЦ частково припинила церковне спілкування з Константинополем.
В РПЦ вважають, що Константинополь посягає на їхню канонічну територію та наполягають, що Вселенський патріарх не має права надавати автокефалію українській церкві.
Водночас Московській церкві нагадали, що вона сама отримала автокефалію у Константинополя, а Вселенський Патріарх Варфоломій заявив, що Константинополь ніколи не визнавав церковної влади Москви над Україною.
Андрій Котенський