ОСТАННІ НОВИНИ

У травні на Львівщині від укусів кліщів постраждали 340 людей: як вберегтися?

Вероніка Рой

|

Щорічно в області зростає кількість людей, які зазнали нападу кліщів. У травні цього року у Львівській області за даними лікувально-профілактичних закладів за медичною допомогою з приводу укусів кліщів звернулись 341 особа, в тому числі у м. Львові – 202, інші 139 – в районах області.  Про це Львівському порталу повідомили у Львівському обласному лабораторному центрі МОЗ.

 

У 2017 році було зареєстровано 310 випадків хвороби Лайма, що удвічі більше, ніж у попередньому (150 випадків). Всього за 5 місяців 2018 року було 39 випадків хвороби Лайма.

Захворювання викликається спірохетами роду Borrelia burgdorferi і характеризується важкістю перебігу, ураженням різних органів та систем організму людини (шкіри, серця, суглобів, нервової системи, органів зору та ін.). Хвороба може виникнути після укусу кліща вже через 7-10 днів, а іноді інкубаційний період триває понад 6 місяців.

Характерним проявом хвороби Лайма є поява на місці укусу кліщової мігруючої еритеми – плями на шкірі насичено рожевого кольору, що має чітко виражені інтенсивно червоні, набряклі краї, центр блідий або блідо-синюшний («бичаче око»). Еритема виникає в середньому через 2-3 тижні після укусу кліща, іноді пізніше. Діаметр еритеми від 5 до 40 см.

«У майже третини хворих еритема не відмічається, такі випадки як правило, перебігають важче і схильні до хронізації. На початку хвороба може проявлятися також підвищенням температури тіла, слабкістю, сонливістю, втомлюваністю. Регіональні лімфатичні вузли поблизу місця укусу кліща можуть бути збільшені. Ця стадія триває від 3 до 30 днів. В 2-ій стадії захворювання відмічаються неврологічні розлади і порушення діяльності серця. Ця стадія триває декілька місяців. Через 6 тижнів розвивається 3-тя стадія захворювання – ураження суглобів», – йдеться у повідомленні Центру.

З початку року в лабораторії ОНІ досліджені на лаймбореліози 243 екз.кліщів, знятих з людей, кожний 4-ий кліщ був інфікований збудником даної хзвороби. Окрім цього, ентомологами обласного та Львівського міського відділів зібрано у паркових зонах м. Львова та досліджено в лабораторії ОНІ 200 екз. кліщів, з яких у 16 (8 %) виявлено борелії (парки Високий замок, Снопківський, Сихівський).

ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» повідомляє: діагностику хвороби Лайма у людей (дослідження сироватки крові) та дослідження живих кліщів, знятих з людей чи тварин на зараженість збудником хвороби Лайма можна провести в лабораторії особливо небезпечних інфекцій на договірній основі за адресою: м.Львів, вул.Круп`ярська, 27. Рекомендовано дослідження крові на хворобу Лайма проводити з 10 дня після присмоктування кліща, а самого кліща доставляти негайно після видалення його з тіла.

Вартість дослідження крові становить 94грн.54 коп., дослідження кліщів – 72грн.43 коп. Контактний телефон для консультації щодо досліджень на Лаймбореліоз 276-85-92.

Як вберегтися від кліщів:

 1. Подбайте про відповідний одяг

Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.

 1. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.
 2. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
 3. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

 1. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
 2. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.
 3. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. При необхідності – скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.

Як виявити укус кліща

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, в цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами.

Якщо Ви виявили кліща на шкірі:

 1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту.

У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

 1. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

 1. Ретельно вимийте руки з милом.
 2. Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.

 

Реклама партнерів
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...