ОСТАННІ НОВИНИ

На Львівщині 9-річна дитина захворіла на правець

Вероніка Рой

|

У Львівській області зареєстрований випадок правця у дитини 9 років. Хлопчик наразі перебуває в реанімації. Про це у коментарі Львівському порталу повідомив заступник директора з епідеміологічних питань Львівського обласного лабораторного центру МОЗ Олег Когут.

 

За його словами, дитина десь травмувалася та пізно батьки звернулися до лікаря.

«Зараз ми уточняємо, чи були взагалі щеплення. Ситуація така, що дитина потрапила в обласний інфекційний стаціонар, але стан хлопчика погіршився і його перевели в ОХМАДИТ. Зараз він знаходиться в реанімації на штучній вентиляції легень. Стан досить важкий», – пояснив Олег Когут.

Також він додав, що  за 16-17 роки на Львівщині було зафіксовано чотири випадки правцю і всі хворі – діти.

«На минулий рік стан вакцинації був не найкращий. Від дифтерії, правцю і кашлюку є трикомпонентна вакцина, якою щеплено десь 50-60% населення», – зазначив заступник директора з епідеміологічних питань Львівського обласного лабораторного центру МОЗ.

Детальніше про вакцинацію можна прочитати тут.

Довідка:

Правець – гостре інфекційне захворювання, що уражає нервову систему, викликає тонічні і тетанічні судоми скелетних м’язових волокон, що ведуть до асфіксії. Має надзвичайно високу летальність. Правець може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок, забруднених спорами збудника.

Збудник може проникнути в організм людини через дрібні, частіше – колоті рани, при побутових і сільськогосподарських травмах, особливо нижніх кінцівок. Захворювання може розвинутись при укусах, опіках, відмороженнях, у породіль при порушенні асептики, у новонароджених при забрудненні пупкової рани. Безпосередньо від хворої людини або тварини правець не передається. Сприйнятливість до правця висока, але завдяки масовій імунізації реєструються лише поодинокі випадки. Частіше хворіють жителі сільської місцевості. Максимум захворювань припадає на літо та осінь. Після перенесеної хвороби імунітет не залишається.

Збудником захворювання є анаеробна спороутворююча паличка Clostridium tetani. Вона міститься у ґрунті, а спори її є в травному каналі овець, коней та інших свійських тварин. У зовнішнє середовище паличка потрапляє з випорожненнями людини і тварин.

Правець в Україні і сьогодні залишається значною медичною та соціальною проблемою, оскільки займає за летальністю четверте місце після СНІДу, сказу та мієлоідозу. У середньому в Україні за останні 5 років летальність від правця перевищує 60%.

У світі щорічно від правця гине понад 160 000 людей. За клінічним перебігом виділяють 4 форми правця: блискавичну, гостру, підгостру і хронічну. Правець починається з слабкості, дратівливості, головного болю, посмикування м’язів у ділянці рани. Надалі розвивається ригідність м’язів, що найперше виникає поблизу рани та у жувальних м’язах – тризм (хворому важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль в жувальних м’язах). Виникає тягнучий біль і ригідність м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль в животі і напруження м’язів передньої черевної стінки. У зв’язку з скороченням мімічних м’язів обличчя набуває характерного вигляду “сардонічної посмішки”. Виникає відчуття страху, порушується сон. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю (опістотонус). Притомність при правці збережена. Для всіх хворих на правець обов’язкова госпіталізація в реанімаційні відділення або спеціалізовані центри. Вводиться протиправцева сироватка.

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...