ОСТАННІ НОВИНИ

Тетяна Кочірко: «Право пенсіонерів на безоплатний проїзд на державному рівні не скасовано»

Омелян Шевчук

|

Незалежний юрист про законність прийнятого рішення приватними перевізниками стосовно 100% оплати за проїзд пенсіонерами у львівських маршрутках:

“Встановлюючи тарифи на проїзд пенсіонерам, перевізники обмежують їх права на безкоштовний проїзд громадським транспортом та прямо порушують постанову уряду. Приватним перевізникам, зрозуміло, хотілося би закон читати буквально, як це вони і роблять. Але не все так просто.

Права громадян України на пільгове перевезення встановлено і постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.05.1993р. №354 «Про безплатний проїзд пенсiонерiв на транспортi загального користування». Відповідно до положень вказаної постанови, передбачено право пенсіонерів за віком та інвалідів на безоплатний проїзд на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену та таксі) та приміських маршрутах на підставі пенсійного посвідчення. I цiкаво, що вона досi не скасована – чи то через недогляд уряду, чи то навмисне. Відтак, формальна пiдстава для збереження пiльг для пенсiонерiв на проїзд у транспортi досi є.

Так, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону, слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу…

Не можна на власний розсуд обмежувати права людей, які закріпленні урядом.

Разом з тим ст. 22 Конституції України говорить, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходом із ситуації, яка склалася, є впровадження механізму монетизації пільг на транспортне обслуговування у Львівській області та затвердження порядку надання у грошовій формі компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян у Львівській області. Законодавче підґрунтя для такої монетизації вже є, оскільки Верховною Радою України 06.12.2016 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII, у прикінцевих положеннях якого зазначено, що пільги з оплати проїзду можуть надаватися у готівковій формі в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.

Наразі, право пенсіонерів за віком на безоплатний проїзд на міських автобусних маршрутах загального користування на державному рівні не скасовано, а передбачено відповідною Постановою Кабінету Міністрів України №354 від 17.05.1993 року, а тому встановлення тарифу для пенсіонерів за віком на місцевому рівні є законодавчо необґрунтованим.

Перевізники не мають права самовільно обмежувати права пільговиків. За це передбачено навіть адміністративну відповідальність. Зокрема, безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян (ст.133-1 Кодексу про адміністративні правопорушення) тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136 гривень).

Якщо особа має право на пільговий проїзд, але її змушують платити, то потрібно викликати поліцію з метою складання протоколу про адміністративні правопорушення.

До речі, також не передбачено законодавством, скільки одночасно може їхати пільговиків (двоє чи вся маршрутка). Тобто те, що перевізники встановлюють свої квоти на перевезення, також є свавіллям”, – повідомила у коментарі Львівському порталу юрист Тетяна Кочірко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...