ОСТАННІ НОВИНИ

Скандал. У Львові зводять нову «ратушу»

Андрій КОТЕНСЬКИЙ, Львівський портал

|

У Львові розгорається черговий скандал довкола незаконного будівництва хмарочосу в історичному ареалі міста – на розі вулиць Лукаша – Остроградських. Сьогодні над велетенською будівлею височіють крани, зводять уже 17 поверх, і будівництву краю немає.

13

Найбільше на архітектурного «монстра» нарікають пересічні львів’яни, які зафіксували конкурента ратуші в об’єктів фотокамери із Високого замку.

«Панове, а ви помітили, що в нашім місті гортають ще одну ратушу? Чи запасна буде? І два Садових буде? Львів двох не прогодує. Судячи з того, що друга ратуша вища за австрійську, то буде головніша за стару. І шо на то наш найголовніший рахітєктор скаже… Можна цю ініціативу пошири – збудувати три площі Ринок: на Сихові, в Рясному-2 і на Левандівці. Як потворити місто, то, принаймні, з гумором», – коментує побачене автор світлини Богдан Волошин.

Сучасна вежа львівської ратуші має висоту 65 метрів, і є найвищою в Україні. Але хмародер на розі вулиць Лукаша – Остроградських  зводять на пагорбі, і він врізається у панораму Львова як найвища його точка.

Не менше нарікають на вежу-хмарочос й жителі цього району. Раніше на цьому місці було міжбудинкове подвір’я, а довколишня панорама складалася із малоповерхової забудови. Людей запевняли, що будуватимуть приватний котедж, проте, як на дріжджах, з’явився не затишний будинок, а 17-поверхова вежа.

Історія хмародеру

Виявилося, що історія будівництва хмародеру тягнеться із 2000 року. Сьогодні ж роботи киплять на приватному клаптику землі в 1000 м кв., займаючи майже 80% площі.

lukasha

За словами активістки громадського руху «Народна дія» Анни Біликівської, за будівлею стоять люди наближені до нардепів, а шлейф корупційного узаконення сягає кабінетів місцевих чиновників та суддів…

«Справа тягнеться ще з 2000 року, коли право на будівництво отримала наша сусідка-пенсіонерка Віра Вольф. Але насправді за нею стоять хлопці, які «опірилися» і сьогодні є помічниками нардепів… Тоді на тому місці нічого не було, просто сквер. Саму ж ділянку реалізували з перших аукціонів ЛМР. Ділянку віддали для будівництва індивідуального житлового будинку – двоповерхового особняка, бо за законодавством 2000 року не можна було приватній особі купити землю під будівництво багатоквартирного будинку. Ми маємо підтвердження цього від Сільгоспінспекції – органу, який встановлює правильність використання земельних ділянок. Сьогодні ж прокуратура відхрещується, що вони не можуть втручатися у цю справу за терміном позовної давності, а міська рада просто не реагує», – говорить Анна Біликівська.

За її словами, надія на справедливість з’явилася у 2010 році, коли забудовник втратив чинність своїх документів, бо так і не розпочав будівництво, проте будівництво відновили із новою силою у 2011 році. А після трьох судових позовів, жоден із судів не виніс рішення про хоча б призупинку будівництва…

«У листопаді 2011 року ділянку почали загороджувати. Люди довідалися, що планують зводити 16-ти поверховий будинок і намагалися запобігти цьому, але фізично не вистояли перед кремезними тітушками, яких нагнав забудовник. На будівництво подали до суду, бо забудовник взявся до робіт по третій категорії складності – 9 поверховий будинок, а насправді планував звести більшу кількість поверхів – 4-ї чи навіть 5-ї категорії складності. Ми цей суд виграли 5 січня 2012 року. А наступного дня Держахбудконтроль їм видав дозвіл на будівництво за новою категорією. Після цього люди звернулися до суду та міського голови – Андрія Садового. І міська рада таки подала до суду на скасування дозволу, де громада виступила третьою стороною. У ході справи також з’ясувалось, що в забудовника відсутній дозвільний проект з міністерства культури. Відсутність цього проекту є важливою підставою для скасування дозволу на будівництво. Втім вочевидь не в Україні, бо жоден суд навіть не спромігся зупинити будівництво, доки триває розгляд справи», – говорить активістка.

Також цікаво, що у історії самобуду засвітилося прізвище чиновниці з мерії – Лідії Онищенко-Швець, яка нібито візувала це будівництво.

«Спершу наше управління охорони історичної спадщини Львова – Лідія Онищенко – завізувала цей проект (що місто нічого не має проти будівництва), а потім виконком змушений був відкликати її погодження. На жаль, суд першої інстанції під головуванням судді Брильовського прийняв неправомірне рішення і відмовив у скасуванні дозволу на будівництво», – заявила А. Біликівська.

Також, за її словами, сейсмічні норми Львова не дозволяють будувати таких будинків у місті, і не існує таких засобів, щоб у випадку пожежі гасити 17-типоверхову будівлю. Сам забудовник досі ніде не декларує, що будує 15-ти поверховий будинок, а тим часом вже завершив 16 поверх і взявся за спорудження 17-го. Від усього цього люди просто зневірилися.

«Люди зневірилися й фактично на позитивне рішення суду чи волі чиновників вже не очікують. Перший суд, апеляція та касаційний суд у 2014 році зайняли неправомірну сторону… Сьогодні у новому акті на право власності забудовника вже йдеться про будівництво житлового будинку, алле навіть такої класифікації у законодавстві не існує. Вчора ж апеляційний суд, після трирічного розгляду справи, відмовив громаді знову. Пославшись на те, що ця справа суду загальної юрисдикції. Виходить, що у нас не існує держави, бо права та законності у ній немає», – обурюється А. Біликівська.

Реакція місцевої влади

Тим часом, за словами начальниці управління охорони історичної спадщини Львова ЛМР, Лідії Онищенко-Швець, самовільними забудовами повинна займатися будівельна поліція (якої не існує – авт.) та інспекція Держархбудконтролю.

14«Ця справа тягнеться дуже давно. Забудовник мав якість погодження, але явно не на таку висотність. Зараз вона розглядається в суді. Такими питаннями повинна займатися будівельна поліція, тоді б ці рішення судів належно працювали. Нажаль будівельної поліції немає, тож ніхто не може це контролювати чи зупиняти самовільне будівництво. Відтак на забудовника абсолютно неможливо вплинути, а інспекція Держархбудконтролю цього просто не робить, хоча би мала», – переконана чиновниця.

Водночас на уточнююче запитання про те, що будівництво ведеться у історичній частині Львова, Лідія Онищенко-Швець зазначила: «Будівництво ведеться у історичному ареалі Львова. Експерти ЮНЕСКО розглядатимуть панораму міста із високих точок, аби оцінити панораму середмістя, а вона не змінена. Це зміна в новій панорамі міста. Звичайно, що певні зауваження від ЮНЕСКО будуть, але прогнозувати які, я не можу. Найкращі роз’яснення з цього приводу має дати інспекція Держархбудконтролю. Саме вони видають дозволи та протежують самовільне будівництво у Львові».

Водночас, начальник відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА Андрій Левик розповів, що будівництво на розі вулиць Лукаша – Остроградських у його відомстві ніхто не погоджував, тому воно незаконне.

«Будь-які будівельні роботи мали б погоджуватися. Будівництва в межах історичного ареалу мають розглядати усі консультативні ради при місті, а потім погоджуватися у Києві в міністерстві культури. Але повноваження стосовно зупинки самовільного будівництва має лише інспекція Держархбудконтролю та управління охорони історичної спадщини Львова при Львівській міській раді. Не розумію чому у міськраді постійно кивають на Київ та на нас. Саме вони мають безпосередньо зупинити роботи і нас про це повідомити, аби наша служба також належно відреагувала. Таке враження, що у нашому місті ніхто ні за що не відповідає, але так не може бути. Адже ЛМР відповідає за все, що відбувається у Львові. Врешті-решт існує генплан міста, в якому передбачені верхові забудови по кожному кварталу … тому на такі речі мали б реагувати відразу», – переконаний А. Левик.

Також він повідомив, що,  якщо забудовник ігнорує рішення інстанцій, необхідно обов’язково звертатися до суду, і, за судовим рішенням, зносити самобуди.

«Якщо забудовник не припиняє роботи, потрібно звертатися до суду. Неодноразово виникали спірні питання, коли на рівні Києва створювалися комісії. Їхні представники виїжджали до Львова, перевіряли документи та скарги від громадських організацій, ми також брали участь у їхніх комісіях та припиняли такі незаконні роботи. Також ми давали на погодження проекти, змінювали їх, якщо для цього була потреба. Просто потрібно робити свою роботу. Якщо забудовник зводить додаткові поверхи, які були не погоджені, їх необхідно зносити. Це – об’єктивна реальність, і до таких методів вже давно потрібно вдаватися Львову», – говорить Андрій Левик.

У свою чергу, директор Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Роман Желих розповів, на яких умовах забудовник зводить багатоповерхівку.

«У червні 2012 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю  у Львівській області було видано дозвіл забудовнику, на виконання будівельних робіт з будівництва 15-типоверхового житлового будинку з підприємствами торгівлі і побутового призначення та стоянкою для автомобілів по вулиці Лукаша, 1. Дозвіл був виданий на підставі поданих документів на будівництво 4 категорії складності. Проектування цього будинку дозволено згідно рішення виконкому ЛМР, від 7 квітня 2006 року. Земельна ділянка використовується для будівництва на підставі державного акту про право власності. Цільове призначення ділянки – будівництво житла. Проте останніх декілька місяців ми не здійснювали перевірку об’єкту. Тож я не можу констатувати, чи забудовник звів більше поверхів… Як будуть такі звернення, ми реагуватимемо і проводитимемо перевірку” – сказав він.

На уточнююче запитання про те, що цей проект не погоджено міністерством культури України тож забудовник вчинив щонайменше самовільну надбудову, яку мають знести, Роман Желих зазначив: «Як нам відомо цей проект міністерством культури України не погоджувався. Ними був виданий припис про припинення будівельних робіт… Контроль за виконанням цього закону належить до повноважень територіального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини…

Законодавство дає право забудовнику, у судовому порядку, оскаржувати рішення на демонтаж чи знищення поверхів. І, як правило, приписи державних органів скасовують, або затягують рішення так, що в збудований будинок заселяють мешканців. Ситуацій із знесення незаконно збудованих багатоквартирних будинків у Львові не було. Проте зараз такі об’єкти у місці існують і що з ними буде покаже час».

Риба псується з голови

15Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства» з 1 вересня 2015 року повноваження держархбудконтролю передаються до органів місцевого самоврядування. Це зробили для того, зокрема, щоб навести лад з незаконними будівництвами. Проте львівська влада не поспішає перейняти повноваження держархбудконтролю, а отже – брати на себе відповідальність. Про це Львівському порталу повідомив народний депутат України, львів’янин Ігор Васюник.

«Те, що кожен день у Львові виникають нові будівельні скандали і ще ніхто за це не поніс відповідальності, відбувається за мовчазної згоди міської влади. Правда є така, що початок всіх будівельних робіт розпочинається з виділення земельної ділянки та погодження виконавчими органами міськради містобудівних умов та обмежень. Без цих документів забудовник не може нічого робити, а архбудконтроль не може реєструвати ніяких декларацій. Більше того, архбудконтроль при реєстрації дозвільних документів не перевіряє достовірність поданих забудовником даних, а лише їх повноту. Тому, якщо у Львові спалахує черговий скандал з будівництвом, міська влада  мала б вийти і сказати –погоджувала вона чи не погоджувала містобудівні умови та обмеження, законно чи незаконно забудовник будує на певній ділянці. Тому, якщо за 9 років у Львові не знесено та не зупинено жодного незаконного будівництва, – це не лише вина архбудконтролю, а в першу чергу – міської влади. Немає покараних – отже хтось з кимось в долі або хтось когось «кришує»», – заявив Ігор Васюник.

За його словами, міська влада мала затвердити відповідне положення про інспекцію держархбудконтролю у своєму складі, звернутися до Держархбудінспекції у Львівській області з проханням створити спільну комісію по передачі місту відповідної документації та вирішення питань щодо утворення та функціонуванням відповідного органу при міськраді.

«Садовий не спішить брати на себе відповідальність: орган при міській раді не створений, положення не затверджено, комісію ніхто і не думав створювати! Всім, мабуть, вигідно, коли довго шукають «крайнього», а за цей час незаконне будівництво закінчується і успішно узаконюється судами. Доки не буде забезпечено прозорість та публічність діяльності Львівської міськради, яка має всі необхідні повноваження у сфері містобудівної діяльності, для того щоб єдині для всіх правила забудови міста Львова виконувались, доти безкарно процвітатиме незаконне будівництво», – наголосив Ігор Васюник.

P.S.

Із коментарів місцевих чиновників виходить, що в Україні немає чіткого механізму, як зупинити самовільні роботи чи банально прийти на об’єкт будівництва. Мовляв, лише центральний орган влади може видати такий припис.

Тому доки посадовці не беруть відповідальності у свої руки та кивають один на одного, недобросовісні забудовники роблять свою справу і незаконними методами знищують наше старовинне місто.

Втім, відповідно до ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»,  архітектурно-будівельна інспекція повинна видати припис про демонтаж незаконно збудованого об’єкта. Припис є обов’язковий до виконання. У випадку невиконання, справа доходить до суду, і забудовника притягують до відповідальності. У будь-якому випадку – самочинне будівництво підлягає знесенню.

На жаль, ні забудовники, ні контролюючі органи не беруться виконувати вимоги законодавства в містобудівній сфері. Будівельний бізнес у Львові перетворився на легкі та шалені гроші, і для цього забудовнику потрібно вміти лише домовитись і «поділитись» з правильними людьми. Інакше, як пояснити, чому за останнє десятиліття у Львові не знесли жодного самобуду, навіть дуже скандального?

Раніше Львівський портал опублікував статтю, Хто «кришує» самобуд на Гіпсовій?

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.