ОСТАННІ НОВИНИ

ПриХватизація «Києва»: нова готельна афера

Львівський портал

|

Не встигли львів’яни оговтатись від сумнівної приватизації готелю «Львів» з кримінальним шлейфом, що тягнеться до сьогодні, як разом з відлигою випливла нова готельна афера. Цього разу об’єктом, на переконання прокуратури та депутатів міськради, незаконної, але наразі незавершеної приватизації став не менш ласий шматок комунального майна громади міста – готель «Київ» у самісінькому центрі Львова.  

Пролог  

Три роки тому – у липні 2007 року – відбувся конкурс на право оренди терміном на 25 років будівлі готелю «Київ» за адресою вул. Городоцька, 15. Виборола це право луцька компанія ВАТ «Готель Україна» за 5 мільйонів 100 тисяч гривень.

Від орендаря міська влада зажадала дотримання відповідних умов, серед яких: збереження профілю діяльності об’єкта, розширення обсягу надання готельних послуг та завершення реконструкції готелю у трирічний термін з моменту укладення договору оренди. Крім цього, місто вимагало збереження пам’ятки архітектури з наступним укладенням з переможцем конкурсу охоронного договору. Ще однією умовою угоди було створення до першого січня 2009 року не менше сімдесяти нових робочих місць.

«Якщо ремонтні роботи не будуть завершені протягом двох років, то міська рада розірве угоду із луцькою фірмою, а кошти, отримані за право оренди, залишаться у власності міста», – запевняли після конкурсу чиновники міської ради. 

Аварійний «Київ»  

Реальна ж ситуація із готелем «Київ» кардинально відрізняється від тих райдужних запевнень та умов, про які в один голос говорили міські посадовці три роки тому.

«Договір передбачав, що орендар мав зробити проектні пропозиції щодо реконструкції готелю, надати їх в міську раду і, після отримання дозволу, почати реконструкцію. Практично ніякого проекту не зробили, а декілька років поспіль будівлю спеціально знищують», – розповідає депутат Львівської міської ради Іван Василишин.  

За його словами, у підвалі готелю є десятки глибоких ям біля фундаменту, на кожному поверсі зірвана підлога, повибивані вікна та двері, розвалені стіни, спеціально знято частину даху, тож дощ і сніг потрапляють у будівлю від чого перегниває перекриття. «Тобто зараз будинок перебуває в аварійному стані. Є загроза обвалу будівлі», – запевняє І. Василишин.

На переконання депутата, усе це робиться свідомо, аби довести оціночну вартість готелю до мізеру, а відтак за безцінь викупити.

У відповідь на це перший заступник міського голови Львова Олег Синютка наголошує, що відповідно до умов конкурсу, орендар повинен завершити реконструкцію об’єкта до 12 липня 2010 року. «Після цього у нас будуть юридичні підстави звертатися з тими чи іншими позовами для оскарження. Управління комунальної власності буде зобов’язане здійснити заходи для припинення умов договору у зв’язку з його невиконанням», – зазначає О. Синютка.

Підтримує таку тезу і сам начальник міського управління комунальної власності Євген Климкович. Мовляв, реконструкція має бути завершена до початку серпня цього року, тож тільки з цього часу можна буде говорити про невиконання умов договору. Попри те, що на цей момент в готелі навіть не розпочато робіт, пан Климкович припускає, що до серпня готель може запрацювати. «У мене в договорі є дати, тому я не можу класифікувати це як порушення, бо люди можуть завершити реконструкцію як в кінці наданого терміну, так і на початку. На сьогодні є обмеження, що реконструкція об’єкту має бути завершена до початку серпня», – наголошує він.

Натомість те, що ринкова вартість об’єкту впала у рази через те, що його довели до аварійності, схоже, міських чиновників не надто турбує. Власне, за словами Івана Василишина, ринкова вартість готелю «Київ» на момент передачі його в оренду становила 20-30 мільйонів доларів США, адже на той час це був привабливий комерційний об’єкт у центрі Львова. «Зараз він доведений до аварійного стану, і його хочуть приватизувати за 500 тисяч доларів. Ось таких збитків завдано місту. Самому будинку нанесено такі збитки, що треба не менше декількох мільйонів доларів, щоб довести його бодай до того стану, у якому він був», – зазначає пан Василишин.

Він переконаний, що до цієї схеми причетний міський голова Львова і пан Климкович, які цей об’єкт винесли на приватизацію.  

Прокуратура проти  

Уже через кілька тижнів після конкурсу, наприкінці липня 2007 року, ВАТ «Готель Україна» уклало договір суборенди будівлі готелю «Київ» з ТзОВ «Готель Асторія». А вже у липні 2009 року будівля була включена до переліку об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації способом викупу. При чому це право з невідомих причин надавалося суборендарю будівлі – ТзОВ «Готель Асторія».

Прокурор Львова наклав протест на це рішення, вимагаючи його скасувати. «Застосування неконкурентного способу приватизації (викупу) комунального майна – будівлі по вул. Городоцькій, 15 у Львові суборендарем ТзОВ «Готель Асторія» суперечить законодавству про приватизацію», – йдеться у протесті прокурора.

На питання, чи законно те, що суборендар хоче приватизувати готель, Євген Климкович не відповів, порадивши звернутися із цим питанням до юридичного управління. Натомість в Олега Синютки це взагалі викликало подив. Про те, що готель хоче приватизувати суборендар, перший заступник міського голови дізнався, схоже, під час розмови із журналістами.
Паралельно з цим прокуратура Львова подала позов у Господарський суд Львівської області щодо скасування пункту ухвали міськради, яким готель «Київ» був включений до переліку комунальних об’єктів, які підлягають приватизації.

На останнє пленарне засідання сесії Львівської міської ради з подачі виконавчих органів був внесений проект ухвали про відхилення протесту прокурора, що давало «зелене світло» подальшій приватизації готелю суборендарем. До честі депутатів міськради вони її не підтримали. Тож наразі прихватизацію призупинено, принаймні до рішення суду.

Що ж стосується конкретної вартості приватизації готелю «Київ», то, за словами начальника управління комунального майна ЛМР Євгена Климовича, вона не була визначена. «Вартість приватизації не визначена. Тому що згідно з законом документ прокурорського реагування призупиняє дію розпорядчого акту ради. Ми як управління комунальної власності не в праві вчиняти будь-яких дій в тому числі проводити оцінку приватизації», – розповідає пан Климкович. 

Епілог 

Логічного завершення ця готельна афера наразі немає. Перш за все крапку у справі мав би поставити суд, скасувавши ухвалу міської ради, яка ухвалила приватизувати будівлю готелю «Київ» його суборендарем.

«Само собою треба відмовлятися від цих орендарів, тому що це злочинці, це не орендарі. Люди не використовують готель за призначенням, вони нищать майно міста, не виконують умов договору. В судовому порядку можна розірвати і договір оренди, і суборенди і повернути майно місту.  Також треба відшкодувати збитки, які завдали орендарі будівлі. Як його далі використовувати – треба думати. Залишати готель так не можна, бо ж він завалиться», – переконаний Іван Василишин.

У будь-якому разі, попри запевнення чиновників, місто залишається у програші. Якщо готель «Київ» приватизують, то міська казна отримає від цього мізер через низьку оціночну вартість. Якщо ж договір оренди та суборенди на готель «Київ» через суди таки розірвуть, то особливого зиску від цього місто також не отримає, адже будівля потребуватиме термінового капремонту, на який навряд чи знайдуть бюджетні кошти. Відтак доведеться продавати об’єкт. Проте виникають великі сумніви, що за (тепер уже) «розвалюху» у центрі міста вдасться виручити кругленьку суму.  

Уляна КОПЦЮХ, «Львівський портал»

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *