ОСТАННІ НОВИНИ

Львівське щастя не в квартирі: ринок нерухомості готують до апокаліпсису?

Соломія ГРИГОР’ЄВА, Львівський портал

|

Що об’єднує багатодітну сім’ю в однокімнатній квартирі; людей, які живуть за 10-30-60 кілометрів від Львова, але працюють в цьому місті; чи багато інших мешканців обласного центру, які винаймають квартири чи просто хочуть покращити умови свого проживання? Звісно – бажання власного, затишного, комфортного житла. Ба більше, багато хто з них, можливо, вже навіть наблизився до омріяного власного пристойного даху над головою…

Але міська влада Львова вирішила, що не кожен у Львові може жити, як цивілізована людина. І дає наказ забути про власне житло. Не виключено, що завтра на сесію Львівської міської ради буде винесений проект ухвали, підготовлений департаментом містобудування Львівської міськради, згідно якої у місті Львові у кілька разів збільшується вартість оренди земельної ділянки для будівництва багатоквартирних будинків.

Таким чином чиновники з команди міського голови Андрія Садового пропонують збільшити вартість землі під забудову з 3% (від її загальної вартості) – до 12%. Попри те, що комісія з питань землекористування «зарубала» дану ініціативу департаменту містобудування, проект ухвали все одно пробують винести на завтрашнє засідання сесії. Цікаво, чи вистачить міським депутатам совісті не підкласти львів’янам чергову свиню?

забудови

Відкритий для світу, закритий для львів’ян

Як зазначив у коментарі Львівському порталу голова комісії землекористування Львівської міської ради Юрій Моравецький, члени комісії не погодили цей проект ухвали, адже вважають, що таке збільшення орендної плати є дуже різким.

«Минулого вівторка комісія землекористування прийняла рішення, яке передбачає рекомендацію так різко не збільшувати орендну плату за землю для будівельників. Треба або залишити її на старому рівні, або робити диференційоване підняття, щоб були враховані різні будівельники (великі, малі…). Ми виступили проти різкого підняття вартості оренди. Наслідком стрімкого підняття ціни може бути зменшення будівництва у Львові. Новим інвесторам, забудовникам буде менш цікаво будувати. З іншого боку, орендна плата на нинішньому рівні також інтереси міста не дуже задовольняє, тому тут треба шукати золоту середину», – сказав Юрій Моравецький.

Не треба бути великим експертом, аби розуміти, що підняття вартості оренди землі для забудовників автоматично збільшить вартість одного квадратного метра житла. І не лише на первинному ринку: зростання вартості житла в новобудовах автоматично тягне за собою збільшення цін на вторинному та орендному ринках житла у місті Лева.

Бачимо, що міська влада Львова під керівництвом Андрія Садового дотримується чіткої стратегічної лінії, від якої не збирається відступати: «Львів – відкритий для світу, закритий для львів’ян».

Цунамі на ринку нерухомості

Відтак у випадку прийняття «доленосної» ухвали у стінах Ратуші, чи продовжить це термін поневіряння винаймачів житла чужими квартирами? Чи товктимуться ще невизначений період часу троє дітей з батьками в малосімейках? І скільки ще коштів та часу витрачатимуть працюючі у Львові мешканці ближніх населених пунктів (а ці гроші могли би працювати на місто Львів)?

На думку бренд-менеджера багатьох будівельних проектів у Львові Маргарити Коверко, у випадку збільшення орендної плати однозначно зросте вартість житла у новобудовах.

«Не забуваймо також, що будівництво багатоквартирних багатоповерхових житлових комплексів зазвичай триває не кілька місяців, а кілька років. Якщо ми перерахуємо економіку проекту, то вартість одного квадратного метра може зрости в найгіршому випадку навіть на 30%. Це також повпливає і на вторинний ринок. Якщо люди почнуть перепродувати квартири на первинному ринку за більші кошти, то й власники вторинного ринку також будуть змушені підвищити ціни. Це – хвиля, яка принесе також здороження і орендної плати на житло як на первинному так і на вторинному ринках. Це як цунамі на ринку нерухомості», – наголосила в коментарі Львівському порталу Маргарита Коверко.

новобудова1

Також фахівець з організації запуску об’єктів будівництва та продажу нерухомості констатує, що у Львові дуже поширений бізнес, коли люди купують кілька недорогих однокімнатних квартир-студій, а потім здають їх в оренду. Купляють такі квартири у різних житлових комплексах.

«У зв’язку з нововведенням, цей бізнес стане невигідним. Адже житло треба придбати за вищою ціною, і ціна за оренду однозначно буде зростати. Відповідно – спадатиме попит. Також є люди, які мешкають не у Львові, але працюють тут. Ще кілька років тому їм було вигідно знімати житло у Львові. Зараз ситуація вже трохи інша: люди перестають орендувати житло у Львові – і щодня їздять на роботу зі своїх населених пунктів. Якщо ми ще більше підвищимо ціну на оренду квартир, то вони взагалі перестануть орендувати житло, і цей бізнес може просто «вмерти», – переконана Маргарита Коверко.

Також експерт підкреслює, що зараз у Львові ситуація з будівельним «кидаловом» значно покращилася: люди стали уважніше читати документи, вивчати умови.

«Але підвищення цін на оренду землі та здороження вартості квадратного метра може призвести до того, що забудовнику стане економічно недоцільно добудовувати вже початий об’єкт. Наприклад маємо в проекті 6 секцій. Забудовник може звести 2-3 секції, взяти гроші за 4-5 і… Кинути це все. Тобто потенційно це призведе до збільшення скандалів з «кидаловом» клієнтів.

Ще один дуже важливий момент. Як забудовнику вийти на економічні показники, які він закладав, наприклад, на 4 роки вперед? Звичайно, він відіграється на якості об’єкту: будівельних матеріалів, робіт. Тобто буде економити на всьому, на чому тільки можна. І клієнт отримуватиме за більші гроші квартири гіршої якості.

Я вже мовчу про інфраструктурні об’єкти на території житлових комплексів: громадські, дитячі, спортивні майданчики, школи, дитсадки, парковки… Мова йде про всю інфраструктуру. Після здороження орендної плати забудовник саме на цьому буде максимально економити. Адже прямої дії закону про влаштування всього цього немає. А це – 10-12% від вартості всього об’єкту», – підкреслює експерт.

Маргарита Коверко також говорить, що за останні кілька років у Львові дуже почастішали випадки, коли працівники йшли з великих будівельних компаній, засновували свої невеликі фірми, шукали інвестора і починали будувати. Це – близько 15-20% на ринку Львова. На думку експерта, такі компанії в нових умовах просто не виживуть.

Київські ціни з ароматом каналізації

Маргарита Коверко припускає, що у випадку прийняття цього рішення Львівською міськрадою, ціни на квадратний метр у новобудовах зростуть у кращому випадку на 9%, у гіршому – на 20%, а то й більше (залежно від того, де знаходиться земельна ділянка).

Отже, якщо 1 квадратний метр у стандартній двокімнатній квартирі в новобудові у Львові зараз коштує приблизно 16 000 гривень, то за 64 кв.м. ви заплатите 1 024 000 грн, або – $ 41 290. При найменшому рості ціни на 9% вам доведеться викласти за 1 кв.вм – 17 440 грн, а за всю квартиру – 1 116 160 грн, а це – $ 45 006. В хороших районах ціни виростуть щонайменше на 18-20%. В такому випадку доведеться викласти за 1 кв.м. житла 18 880-19 200 грн. Тоді вартість квартири сягне щонайменше 1 208 320 грн, що еквівалентно $ 48 723. Тобто бачимо, що вартість середньостатистичної квартири зросла на 7,5 тисяч доларів США!

новобудова

Таким чином Львів практично впритул наблизиться, а подекуди й дожене столицю України Київ за рівнем цін на житло. І значно випередить таке місто як Харків, де зараз реальна ціна 1 кв.м. – 15 000-16 000 гривень.

Зрозуміло, що подібні тенденції вигідні монополістам будівельного ринку Львова. Наприклад таким монстрам, як «РІЕЛ» Ростислава Мельника, яку тісно пов’язують із міським головою Львова Андрієм Садовим.

«Ціни на житло у Львові наступного року різко виростуть. І на це вплине багато факторів. Пишуть, що вартість оренди хочуть підняти на 30%. Це – неправда. Вона має зрости у 4-5 разів. Чому департамент містобудування вирішив це зробити? Мовляв, це – потреби бюджету. Це знову чергова брехня! Бюджет Львова переповнений, йде з профіцитом, що дає можливість ставити сотні мільйонів коштів на депозити у різні банки. Насправді причиною такої політики чиновників Ратуші є дуже банальна, але глибока проблема: вони зрозуміли, що слідом за Грибовицькою катастрофою  їх чекає очисна катастрофа. Адже очисні споруди у Львові будувалися ще в 50-их роках. У зв’язку зі значним збільшенням квартир і житла у Львові, ці споруди просто не витримають. І сморід, який ми деколи чуємо, супроводжуватиме нас щодня», – пояснює в коментарі Львівському порталу директор українсько-польської правничої спілки «ЛЕКСІЯ КОНСАЛТ» Юрій Кміть.

За його словами, лише за останніх два роки кількість виданих дозволів на будівництво збільшить населення Львова на 300 тисяч осіб. Плюс – притік інших людей, які не можуть купити квартиру.

На думку експерта, наступною катастрофою у Львові стане катастрофа очисних споруд, які просто не витримують навантаження.

«Тому щоб охолодити інтенсивний будівельний бізнес здійснюються превентивні заходи на кшталт збільшення вартості оренди землі та штучним ступором процесів видачі дозволів на будівництво. Наскільки мені відомо, за останніх три тижні новоспечена інспекція будівельного контролю міста Львова не видала жодного дозволу на будівництво, відмовивши усім на абсолютно формальних незаконних підставах. Насправді це – штучне заморожування будівництва у Львові. Або намагання збільшувати корупційні ставки за дозволи у 2-4 рази», – наголосив Юрій Кміть.

Без даху над головою

Керівник відділу продажу агентства нерухомості «Дуоком» Микола Онуфрієнко розповів Львівському порталу, що від оренди на землю залежить не лише ціна на квартири, а й якість самого житла.

«Якщо буде піднята ставка за користування землею, то це буде слугувати однією з причин підняття цін в новобудовах за метр квадратний. Реально зараз більшість забудовників Львова (щоб не бути збитковими) беруть землю в оренду, за 1-3 роки будують будинок і передають ці землі на ОСББ. Якщо зараз їм піднімуть ставку за землю, тоді виходить, що їм прийдеться піднімати ціну за метр квадратний. Може скластись така ситуація, що багато квартир буде дуже повільно продаватись. Відповідно забудовник буде шукати шляхи, як здешевити ціну. Один з негативних варіантів – здешевлення якості будівництва. Якщо дивитись більш глобально, то більшість забудовників, особливо малих, зупинять будівництво і чекатимуть інвестора, який зможе вкласти ресурси. Решта ж добудуть житло, але підняття цін буде неминучим», – розповів фахівець з нерухомості.

житло

Микола Онуфрієнко також переконує, що збільшення вартості оренди повпливає не лише на первинний ринок нерухомості, а й на вторинне житло.

«Зараз вторинний ринок дещо перебуває в занепаді.  Новобудови мають перевагу за рахунок ціни і того, що це нове житло. Тому власникам вторинних квартир, щоб бути у тренді, потрібно опускати ціни на свою нерухомість. І коли вони будуть бачити, що ціни на первинному ринку піднімаються, в них буде більше шансів продати своє житло. Новобудови можуть «стати» і люди почнуть переходити на вторинний ринок. Можливо ринок так переформатується, що ціни на вторинному ринку залишаться сталими. Але буде і ряд власників, які будуть апелювати, що потрібно піднімати ціни і на вторинному», – додав М. Онуфрієнко.

Інші експерти нерухомості Львова також запевняють, що таке рішення суттєво вплине на будівельний ринок міста та розвиток Львова в цілому.

«Таке рішення міськради негативно вплине в цілому на ринок нерухомості у Львові. Зараз Львів, фактично після Києва, лідирує по темпах будівництва і розвитку житлових комплексів. Із значним зростанням вартості оренди землі різко впаде купівельна спроможність, через те, що люди очікують і планують одне, а вийде зовсім інше. Знову ж таки, якщо це рішення буде прийняте, воно пошириться не лише на нові проекти, які тільки будуть з’являтися, а й на існуючі. Це спричинить ряд проблем для будівельних компаній. Забудовники будуть неспроможні реалізувати свої проекти і незавершені будівництва будуть лягати на плечі міста. Люди будуть залишатись без житла, без квартир, і винною в цьому буде фактично сама міська влада. Місто буде не розвиватись, а в певній мірі навіть занепадати», – запевнила генеральний директор компанії «Вірне рішення» Бірма Захарова.

Також експерт додала, що зростання вартості житла на 10% – це ще дуже скромний показник.

«Зараз важко спрогнозувати: на скільки підніметься ціна на квартири на первинному ринку? Все залежить від конкретного житлового комплексу, що це за проект, на скільки поверхів, тощо. Звичайно, що ціна на житло зросте як мінімум на 10% а то й більше», – додала Бірма Захарова

Удар по кишенях простих людях

Львівський портал також поцікавився у потенційних клієнтів будівельних компаній: яка їхня думка стосовно збільшення орендної плати і, як наслідок, цін на житло?

новобудова купівля

«Вперше про такі ініціативи чую, але цього не можна допустити в жодному разі», – коментує ситуацію потенційний покупець житла у Львові Назар Мельник.

«Ми з дружиною вже кілька років збираємо кошти на власне житло, і успіхи відверто плачевні. Аби купити квартиру у Львові необхідно мати мінімум 30 тисяч доларів, а це щонайменше 750 тисяч гривень. Якщо два роки тому долар був по 8 гривень і ми змогли відкласти частину коштів, то сьогодні він по 25 гривень, і тепер, щоб хоч щось зібрати, доводиться тотально економити. Нам із малим сином довелося повернутися жити до батьків і тіснитися на одній кухоньці, а також відмовитися від відпочинку», – розповів він.

Чоловік у розпачі переконаний, що подібне рішення – нова тіньова схема, що вдарить по простих людях.

«Може вони думають, що львів’яни геть дурні і не зрозуміють, що це – нова схема, аби швидко набити чиїсь кишені. Може краще влада займеться реальним зміцненням економіки, а не готує закони, які ведуть до стрибків цін на ринку. Хіба не зрозуміло, що люди, які орендують житло у Львові, вже приречені. Виходить, що тепер хочуть добити тих, хто роками відкладав й мріяв про власне житло. Чи у Львові немає інших нагальних проблем до вирішення, як братися за ринок житла та ставити простих людей на коліна. Тому я абсолютно проти такого ганебного плану, що придумали у стінах мерії, і якщо буде потрібно, готовий про це відкрито заявити під вікнами нашого мера», – обурюється пан Назар.

Фото: Соцмережі

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...