ОСТАННІ НОВИНИ

У мешканця Львівщини діагностували небезпечний дирофіляріоз

Катерина Родак

|

У липні 2017 року у Львівській області зареєстрований випадок захворювання на дирофіляріоз. Про це Львівському порталу повідомили у Львівському обласному лабораторному центрі МОЗ України.

Відтак житель Львова, який прибув із м. Кракова(Польща), де працював на будівельних роботах з травня 2016р. по червень 2017р., захворів на дирофіляріоз. Зі слів хворого відомо, що під час перебування у Польщі, мали місце факти покусів комарами.

Перші симптоми цього захворювання розпочались на початку травня поточного року, коли хворий помітив невеликий щільний пухлиноподібний утвір в ділянці волосистої частини голови діаметром 0,5 см. Протягом місяця утвір мігрував до правої брови. Під час амбулаторно проведеного хірургічного втручання нематода була видалена з-під шкіри правої брови. Паразитологічною лабораторією ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ Ураїни” нематода довжиною 10см. ідентифікована як Dirofilariarepens(самка).

Дирофіляріоз — небезпечний природно-­осередковий трансмісивний гельмінтоз собак і кішок, який супроводжується тяжкою патологією всіх систем організму, включаючи головний мозок і очі. На дирофіляріоз також хворіє людина, яка безпосередньо від собак і кішок не заражається. Назва захворювання перекладається з латинської як «зла нитка» і означає глистну інвазію, що передається через кров після укусу інфікованого від собаки комара.

Ще років 15 тому про таке захворювання в Україні ніхто не чув. Його й досі вважають рідкісним і асоціюють із суто тропічною недугою. Однак останніми роками в Україні спостерігають стійку тенденцію до росту захворюваності на дирофіляріоз. За даними ДЗ “Українського центру з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України”  у 2016р. зареєстровано 111 спорадичних випадків дирофіляріозу місцевого характеру.   У Львівській області захворюваність на дирофіляріоз почала реєструватися з 2000року, станом на вересень 2017р. зареєстровано 15 випадків дирофіляріозу. Це пов’язано зі збільшенням кількості бродячих тварин, погіршенням санітарних умов, відносним потеплінням клімату й активізацією переносників. У підвалах багатоквартирних будинків — постійна сирість, річки забруднені, а це ідеальне середовище для розмноження комарів. Сприяє розвитку гельмінтозу і температурний режим. Щоб комар став заразним, добова температура повітря протягом 10 днів не має опускатися нижче 26 0С. Саме висока температура сприяє розвитку личинок Dirofilaria repens (D. repens) в комарах.

Проблема дирофіляріозу для України на сьогодні актуальна у зв’язку зі зростанням захворюваності тварин і людей, знач­ною кількістю переносників інвазії, відсутністю методів паразитологічної та серологічної діагностики, труднощами у профілактиці. Тому гостро постає питання про профілактику дирофіляріозу серед тварин і людей. Висока сприйнятливість і відсутність специфічної профілактики спричиняють небезпечну тенденцію до швидкого розповсюдження цього гельмінтозу  Найближчим часом, враховуючи зміни соціально-економічних і екологічних умов, збільшення чисельності бродячих собак, а також комарів, що не контролюються, можна очікувати зростання кількості випадків підшкірного дирофіляріозу серед населення України.

В Україні захворюваність на дирофіляріоз носила спорадичний характер, але зараз переходить у ранг поширеної і введена до облікового реєстру паразитарних хвороб людини. Смерть від хвороби не зареєстрована, проте існують деякі проблеми, пов’язані з цією патологією.

Матеріал підготувили лікарі-паразитологи: М.Сидор, Р.Іваник, Ю.Босацька.

 

Реклама партнерів
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...