Судячи з багатьох ознак, між депутатами Львівської обласної ради та релігійною громадою свідків Єгови окреслилося серйозне та затяжне протистояння.
Члени УНП, представлені в обласному парламенті, стверджують, що ця релігійна організація займається “розпалюванням міжконфесійної ворожнечі”. І за це її необхідно покарати. Причиною таких закидів стала брошура “Кінець фальшивої релігії вже близько!”, яку єговісти розповсюджували на вулицях міста. Однак, на думку депутатів, справа не лише у цій літературі.
Робота для прокуратури
Нагадаємо, що на початку грудня минулого року представники християнських конфесій висловили своє ставлення до цієї книжечки. Духовенство, зокрема, обурило, нападки свідків Єгови на традиційні християнські церкви, і вони звернулися до депутатів місцевих рад.
“У цій публікації, яку отримала від свідків Єгови значна кількість наших парафіян, — йдеться у листі, — міститься малюнок, що явно ображає їхні релігійні почуття. Виходячи з тексту публікації, на малюнку зображена повія, яка символізує світову релігійну систему та яка ніби осідлала світові політичні системи в образі звіра. Дуже образливим для наших парафіян є те, що повія зображена на тлі винятково християнських храмів”.
Обурення та стурбованість духовенства підтримали й політики. Першими на заклик представників традиційних церков “належно оцінити” дотримання законодавства з боку єговістів відгукнулися депутати міськради з фракції УНП. Володимир Гірняк від імені депутатського корпусу звернувся до правоохоронців з вимогою перевірити діяльність свідків Єгови щодо застосування ними візуального та нейролінгвістичного гіпнозу. Хоча відтоді минуло понад місяць, висновків перевірки, за словами пана Гірняка, поки що немає.
Набагато більше у цій справі просунулися депутати облради. Так, під час останньої сесії, яка відбулася наприкінці 2006 року, вони звернулися до Генпрокуратури з вимогою дати належну оцінку діяльності цієї релігійної організації. Як повідомив “Україну і час” депутат Олег Немчінов, прокуратура насамперед повинна з`ясувати, яким чином в Україну потрапили мільйонні наклади брошур, які розпалюють релігійну ворожнечу. У цьому випадку, каже він, правоохоронні органи можуть вплинути на митну службу, щоби та бодай ретельніше перевіряла, що ввозять до нашої держави.
— А якщо на цю проблему подивитися ширше, — каже депутат, — то варто звернути увагу й на інші аспекти — на відмову від медичної допомоги, коли йдеться про переливання крові, пересадку органів, на розбиті сім`ї та інші негативні речі, пов`язані з діяльністю свідків Єгови.
На думку Олега Немчінова, надто ліберальне українське релігійне законодавство слугує благодатним ґрунтом для різних тоталітарних організацій, в тому числі й для свідків Єгови. І проблема в тому, що у нас немає чіткого визначення, що таке тоталітарний та деструктивний культ.
— На наступній сесії ми знову порушимо питання про діяльність свідків Єгови, — запевняє Олег Немчінов, — Будь-яке терпіння має свою межу. Тому будемо звертатися до Верховної Ради з проханням змінити закон про свободу совісті та релігійні організації. Необхідно встановити чітку межу закону, регламентувати діяльність релігійних течій, а головне — захистити жертви. Бо їх є справді дуже багато.
Сізіфова праця
Чи вдасться депутатам досягти бажаних результатів у їхньому протистоянні зі свідками Єгови? Навряд. Бо як свідчить світова практика, майже усі судові процеси, які проти них організовували опоненти, єговісти легко вигравали. Якщо й виходило у якійсь країні заборонити їхню діяльність, то лише на короткий термін. Більше того, заборона в кінцевому результаті оберталася для єговістів… матеріальною вигодою у вигляді компенсації за завдану шкоду. Обізнані люди стверджують, що на Заході переслідування свідків вважають ідеальним індикатором визначенням стану справ з дотримання прав людини, оскільки питання небезпеки цієї релігійної організації виникали лише у тоталітарних державах. Тому свідки Єгови у розмовах з опонентами так полюбляють нагадувати про переслідування з боку нацистів, сталінські репресії та про заборони їхньої діяльності у часи безбожного СРСР.
Дії львівських депутатів — річ, звісно, не з приємних для свідків Єгови, адже це зайві клопоти. З іншого боку, будь-які розмови у сесійних залах зробить їм непогану рекламу, нехай навіть і з негативним відтінком. Окрім того, у єговістів з`явиться ще одна можливість заробити на Заході статус політичних біженців і набути в очах одновірців ореол таких собі мучеників.
ДО РЕЧІ
11 січня 2007 року Європейський суд з прав людини зобов`язав Росію виплатити представникам релігійної громади свідків Єгови Челябінська 90 тисяч 544 євро. На це рішення члени спільноти чекали майже сім років.
У 2000 році голова комісії з прав людини при губернаторі Катерина Горіна у супроводі працівників міліції зірвала богослужіння свідків Єгови. Згодом під тиском представників влади директор ПТУ, де відбувалися зібрання громади, розірвав з ними договір оренди. Близько 100 членів цієї організації подали позов в один з районних судів Челябінська, звинувачуючи Горіну та міліціонерів у порушенні конституційних прав на свободу совісті та віросповідання. Коли тамтешні служителі Феміди відмовилися задовольнити скаргу єговістів, ті подалися шукати правду до Страсбурга.
Європейський суд, вивчивши документи, визнав, що у випадку з членами челябінської спільноти було порушено дев`яту статтю Європейської конвенції з прав людини (свобода совісті, релігії) і шосту (право на справедливий судовий розгляд).
ДОВІДКА
Свідки Єгови — протестантська організація (повна назва: Товариство Вартової вежі Біблії й буклетів), що сформувалася 1872 року під керівництвом Чарльза Рассела. Її адміністративний центр розташований у Нью-Йорку. Вчення свідків засновано на Біблії. Проте багато представників християнських конфесій не вважають єговістів християнами, оскільки ті не визнають Ісуса Христа Богом, заперечують Трійцю і духівництво. Згідно із вченням свідків Єгови, Христос помер не на хресті, а на палі. На їхню думку, Ісус народився 1 жовтня, “коли пастухи ще залишали свої отари на ніч просто неба”.
Єговісти не воюють у війнах, не служать у війську та не беруть до рук зборю. Вони ніколи не відзначають державних свят. Буквально сприймаючи біблійну фразу про те, що душа живе у крові, відмовляються від переливанні крові.
“Неспокій походить від УНП”
Розмова з Русланом Мельником, прес-секретарем релігійного центру свідків Єгови
— З якою метою було поширено брошуру “Кінець фальшивої релігії вже близько!”?
— Цей буклет ми розповсюджували у рамках всесвітньої кампанії. Такі заходи проводимо час од часу у кожній країні світу. Перед тим, скажімо, була акція за зміцнення сім`ї, восени — про Творця, у листопаді — про релігію. Мета останньої кампанії — заохотити людей до серйозної дискусії про віру, релігію. У буклеті до того ж не згадана жодна із зареєстрованих в Україні конфесій. Декого обурили наші ілюстрації на третій сторінці. Але малюнок базується на біблійних описах.
— Навіщо ж було його зображати на тлі християнських храмів?
— Малюнок зображає усі фальшиві релігії, а не якісь конфесії.
— Ви впевнені, що всі церкви, окрім вашої, фальшиві?
— Будь-яка релігія вважає своє поклоніння кращим від інших. Кожна релігія має конституційне право пояснювати пророцтва з Біблії на сторінках своєї конфесійної літератури відповідно до власного розуміння. У буклеті ми спробували це зробити. І мали на це конституційне право. Хотів би звернути увагу на те, що свідки Єгови — мирні й толерантні люди. Біля нашого центру діють римо-католики, і ми з ними нормально співіснуємо: вітаємося, разом прибираємо дорогу. Одна справа — вести теологічні дискусії, інша — робити з цього галас.
— А як поясните те, що проти вас виступає також і духовенство традиційних церков?
— Ми, на жаль, не бачили того листа. Зверніть увагу: підписали його лише представники Львівщини. Цього чомусь не зробили настоятелі церков. З іншого боку, на сторінках своєї преси вони також пишуть про свідків Єгови неприємні речі. Ми отримуємо безліч обурливих відгуків на ці публікації від наших вірних. Але ми живемо у демократичному суспільстві, і у конфесійній пресі кожен має право тлумачити Біблію. А те, що духовні особи підтримали УНП, то Бог їм суддя.
— Не боїтеся, що вашу релігійну організацію знімуть з реєстрації, як у Москві?
— У Москві суд зняв з реєстрації лише одну громаду. Але в Росії, згідно з федеральним законодавством, вся релігійна організація не підлягає забороні. Навіть у Москві свідки Єгови проповідують і збираються на конгреси. Крім того, ми плануємо оскаржувати рішення московського суду у Страсбурзі. І думаю, через рік-два його розглянуть на нашу користь. Наша організація заборонена лише в Туркменистані.
— У Франції організацію свідків Єгови вважають комерційною, а не релігійною. Що скажете про це?
— У нашій державі всі релігії рівні перед законом. І в Україні свідки Єгови — релігійна організація. У Франції наші одновірці, на жаль, не змогли отримати такої реєстрації і тому змушені сплачувати податки. Але ця справа, до речі, теж перебуває у Страсбурзькому суді.
Юрій ОЛЕНЕЦЬ, “Україна і час”