Глум над історією міста - „Поступ“, 16 березня

|

“Поступ“, неодноразово звертаючись до питань збереження культурної спадщини Львова, вже висвітлював на своїх шпальтах перебіг археологічних досліджень, віднайдених фрагментів оборонних споруд середньовічного Львова на ділянці між вулицями Валовою та Братів Рогатинців. Та ця не вирішена досі проблема стоїть руба близько двох років, не знаходячи розуміння та підтримки в органах місцевої виконавчої влади. Йдеться про недотримання вимог ЮНЕСКО щодо збереження історичного архітектурного набутку міста і про зневаження інших законів України. Загалом те, що коїться на цій ділянці, перетвореній на будівельний майданчик фірмою „Консоль“, інакше як глумом над історією міста не назвеш.

Щоб краще зрозуміти ситуацію, слід пригадати історію із віднайденням пам`ятки, яка вимагає пошани. Отож 24 жовтня 2002 р. ВП „Гарант-Львів“ придбало на конкурсній основі у Львівської міськради аварійний житловий будинок на вул. Рогатинців, 18. До речі, в умовах конкурсу не було вказано, що будинок — пам`ятка архітектури 18 ст. місцевого значення, отож жодних застережень і обмежень щодо його подальшого використання не було. Із цим будинком межувала зруйнована пам`ятка архітектури місцевого значення на вул. Валовій, 15. 1998 р. міськрада надала ТзОВ „Редакція „Галицькі контракти“ у постійне користування для будівництва офісу земельну ділянку на вул. Валовій, 15, залишивши будинок на вул. Рогатинців практично без прилеглої території. Згодом з`ясувалося, що ця територія разом з комплексом історичної забудови внесена 1998 р. ЮНЕСКО до переліку світової культурної спадщини.

2002 року ТзОВ „Редакція „Галицькі корнтракти“ передає усі функції замовника і генпідрядника з освоєння ділянки (розроблення і затвердження проектно-кошторисної документації, фінансування та здійснення будівництва) фірмі „Консоль ЛТД“, головний офіс якої розташований у Сімферополі. Відтак „Консоль“ через проектний інститут „Містопроект“ спроектувала і розпочала будувати не офіс, а житлово-офісний комплекс.

Тим часом за наполяганням управління охорони історичного середовища на ділянці провели археологічні дослідження, які виявили на всій лінії південного дворового фасаду оборонні укріплення середньовічного Львова. Значна ділянка автентичного низького муру слугувала фундаментом для стіни з дворового фасаду будинку на вул. Братів Рогатинців, 18. Це викликало потребу реабілітації та реставрації, в зв`язку з чим дії щодо реконструкції будинку з боку ВП „Гарант-Львів“ стали значно обмеженішими. Адже управління охорони історичного середовища наполягало на консервації та музеєфікації виявлених укріплень і забезпечення громадського екскурсійного показу. Для ВП „Гарант-Львів“ це вилилося в додаткові витрати коштів (близько 700 тис. грн).

Однак начальник управління охорони історичного середовища Микола Гайда зумів переконати власників будинку на вул. Братів Рогатинців, 18 у винятковій історичній цінності виявлених укріплень, і ВП „Гарант-Львів“ попередньо погодилося на такі роботи. Рішенням виконкому міськради від 21.02.2003 р. йому надали дозвіл на „Проектування виведення з аварійного стану, реконструкції і реставрації з переобладнанням приміщень будинку на вул. Братів Рогатинців, 18 (пам`ятка архітектури XVIII ст.) під офісно-житлову і громадську функції“. Відповідно до цього рішення, а також реставраційного завдання управління охорони історичного середовища та архітектурно-планувального завдання управління архітектури і містобудування, ВП „Гарант-Львів“ розробило через РУРІ „Укрзахідпроектреставрація“ проектну документацію на виведення з аварійного стану, реконструкцію і реставрацію з переобладнанням приміщень будинку та погодило її з усіма службами міста, згідно з чинним будівельним законодавством (зокрема й проект реставрації і музеєфікації виявлених укріплень).

Але для виконання робіт із реставрації, консервації і музеєфікації виявлених оборонних мурів та забезпечення їх використання для громадського екскурсійного показу необхідно було вилучити з користування ТзОВ „Редакція „Галицькі контракти“ земельну ділянку площею 150 кв. м на вул. Валовій, 15, межі якої були встановлені без врахування будинку на вул. Братів Рогатинців, 18 як пам`ятки архітектури та виявлених міських украплень, хоч про це управління охорони історичного середовища неодноразово надсилало службові записки до міськради.

Ось витяг із цього клопотання: „Інститутом „Укрзахідпроектреставрація“ на замовлення ВП „Гарант-Львів“ опрацьовано проект реставрації та пристосування пам`ятки архітектури XVIII ст., житлового будинку №18 на вул. Братів Рогатинців, згідно з проектом передбачено реставрацію низького оборонного муру та експонування його на відрізку від граничної стіни до вул. Сербської. Належить зауважити, що реставрацію і музеєфікацію виявлених оборонних укріплень необхідно здійснити усім фронтом південного дворового фасаду будинку на глибину 4100 м від денної поверхні землі. З метою забезпечення використання реставрованих укріплень для громадського екскурсійного показу, необхідний відповідний простір. Оскільки розширювати цей простір немає можливості через офісно-житловий комплекс на вул. Валовій, 15, що проектує фірма „Консоль ЛТД“, проектом пропонується перекрити експозиційний простір на рівні денної поверхні землі прозорими конструкціями з організацією входу через відтворений проїзд у внутрішній двір та безпосередньо в експозиційний простір для огляду на відмітку — 4100 м спеціальною сходовою кліткою. Це обумовлено й певними експлуатаційними вимогами, тому пріоритет утримання об`єкта слід надати виробничому підприємству „Гарант-Львів“, оскільки будинок є у його власності. Враховуючи наведене, управління охорони історичного середовища просить виконавчий комітет Львівської міської ради дати згоду на вилучення земельної ділянки площею 150.00 кв. м і доручити відповідним підрозділам виконкому внести необхідні зміни в правові акти на користування земельними ділянками“.

Але до цього часу питання лишається не вирішеним. Мало того, на вул. Валовій, 15 фірма „Консоль Лтд“ будує новий житлово-офісний комплекс. Чи ж варто нагадувати, що новий об`єкт в історичній забудові повністю повинен відповідати державним будівельним нормам України на проектування і будівництво та пам`яткоохоронному законодавству? На жаль, зігнорувавши ці норми, ПІ „Містопроект“ (директор Микола Кошло) запроектував на тих же відмітках та на недопустимій відстані від виявлених оборонних укріплень підземну автостоянку, що звело нанівець усі вимоги і рекомендації з реставрації і музеєфікації виявлених мурів, залишивши, як зауважив один із рецензентів проекту, щілину завширшки від 5,3 м до 2,4 м і завдовжки 33,00 м.

Після низки нарад в управлінні охорони історичного середовища, публікацій у пресі та оприлюднення принципової громадянської позиції шанувальників історичної спадщини були проведені додаткові археологічні дослідження виявлених об`єктів на ділянці вул. Валова, 15. Це дало змогу більш докладно дослідити добре збережену ділянку Низького оборонного муру, фрагменти вежі-бастеї, а також фундаменти нелокалізованих споруд XVII-XVIII ст., і ще більше переконало в необхідності збереження та реставрації цих укріплень у ширшому обсязі. Та всі вимоги, пропозиції й рекомендації щодо збереження культурної спадщини Львова перекреслила фірма „Консоль Лтд“ своїм будівництвом офісно-житлового комплексу на вул. Валовій, 15, посилаючись на проектні рішення „Містопроекту“ та дозвіл інспекції Держархбудконтролю. Цим „Консоль Лтд“ цинічно поглумилася і над залишками історичної спадщини середньовічного Львова, і над Законом України „Про охорону культурної спадщини“. Своєю чергою це призвело до того, що ВП „Гарант-Львів“, образно кажучи, має зв`язані руки і не може належно виконати роботи з реставрації і музеєфікації виявлених оборонних укріплень, як цього вимагають проектні рішення „Укрзахідпроектреставрації“ та пам`яткоохоронне законодавство.

Отож, проектуючи і будуючи новий об`єкт у заповідній частині міста, „Консоль Лтд“ зігнорувала не тільки чинні закони, а й численні рецензії авторитетних вітчизняних фахівців, експертів ЮНЕСКО, вимоги консультативної ради з питань охорони історичного середовища Львівського міськвиконкому, Товариства шанувальників Львова та громадськості міста. Відомо, що у Львові є вже достатньо негативних прикладів недотримання вимог ЮНЕСКО щодо збереження культурної спадщини. А описаний приклад цілком може стати тією останньою краплею, що спричинить виключення нашого міста із переліку світової спадщини ЮНЕСКО. Невже ми це допустимо?

P.S. Інтерв`ю із директором ВП „Гарант-Львів“ Ярославом Бондарем про недотримання державних будівельних норм України та пам`яткоохоронного законодавства під час будівництва на вул. Валовій, 15 читайте в наступних числах „Поступу“.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.