В Україні з’явилося нове державне свято – День міжнаціональної злагоди і культурного різноманіття, яке відзначатимуть щороку 21 травня. Про це свідчить указ президента №883/2024.
Свято установили для «зміцнення єдності і злагоди українського народу, утвердження української національної та громадянської ідентичності, сприяння вільному розвитку культурного розмаїття корінних народів і національних меншин України».
Також це свято потрібне для засвідчення поваги до внеску корінних народів і національних спільнот у відстоювання державного суверенітету і незалежності України.
Нагадаємо, ще у грудні 2023 року Верховна Рада ухвалила у цілому альтернативний законопроєкт про нацменшини. Це необхідно для подальшої євроінтеграції.
Законопроєкт про національні меншини є однією з головних вимог Єврокомісії для підтвердження руху України до Європейського Союзу.
Згідно із документом приватні виші можуть обирати мову навчання серед офіційних мов ЄС. Викладання, завдання та контроль можуть здійснюватися мовою нацменшин, але українська мова має бути обов’язковою для вивчення як окремий предмет.
Нацменшини, які почали навчання рідною мовою до 2018 року, можуть завершити освіту цією ж мовою. Передвиборчу агітацію мовами нацменшин дозволено, але з обов’язковим перекладом українською.
Книги мовами нацменшин, видані за державний кошт, не підпадають під вимогу 50% тиражу українською. У телепрограмах мовами нацменшин не менше 30% мають бути українською (це не стосується російської).
Нацменшини можуть навчатися базових предметів рідною мовою, окрім української мови, літератури, історії та захисту України. Обмеження на російську мову закріплюються без часових обмежень.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: Telegram/Zelenskiy
Олег Дерев'янко