ОСТАННІ НОВИНИ

Україна отримала бюджет на 2025 рік. Скільки грошей піде на ЗСУ

Наталя Дуляба

|

На засіданні 19 листопада Верховна Рада України ухвалила у другому читанні держбюджет на 2025 рік. «За» проголосували 257 нардепів. Про це повідомив Ярослав Железняк.

Дохідна частина держбюджету на 2025 рік становитиме 2,3 трлн грн (вже з врахуванням 141 млрд грн від збільшення податків).

Видатки будуть рекордно великі – 3,94 трлн грн. Із них 2,23 трлн грн підуть саме на армію.

Для покриття дефіциту держбюджету у 2025 році Україна очікує на отримання 38,4 млрд доларів зовнішнього фінансування.

Зі свого боку прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що через обмежені ресурси пріоритетами бюджету є: оборона, безпека, соціальна сфера, розвиток та відновлення України.

Безпека й оборона

Як вказано на урядовому порталі, у 2025 році на безпеку та оборону спрямують 26,3% ВВП: видатки зростуть до 2,23 трлн грн, що на 47,6 млрд грн більше порівняно з уточненим планом 2024 року.

Зокрема, на оплату праці військових передбачено 1,16 трлн грн, що на 10 млрд грн більше, ніж торік.

Крім того, виростуть видатки на озброєння та військову техніку. У 2025 році на це передбачено 739 млрд грн, що на 34,1 млрд грн більше, ніж торік. Це фінансування дозволить закупити новітні системи озброєння та здійснити технічне оновлення армії.

Фінансування Мінстратегпрому, який займається модернізацією оборонно-промислового комплексу, зросте до 55,1 млрд грн. Це на 15,3 млрд грн більше, ніж у 2024 році. Всі кошти підуть на технологічне оновлення виробничих потужностей.

На закупівлю безпілотників у 2025 році виділили 46,9 млрд грн, що на 3,6 млрд грн більше, ніж у 2024-му. Йдеться як про розвідувальні дрони, так і ударні.

Соціально-гуманітарні потреби та відновлення економіки

Однією з інноваційних складових бюджету стала система Public Investment Management (PIM), запроваджена за підтримки Світового банку для більш ефективного використання бюджетних коштів.

У межах PIM сформовано Єдиний проєктний портфель, що включає 787 проєктів загальною вартістю 2,6 трлн грн. На 2025 рік передбачено фінансування 224,2 млрд грн, яке розподілено так:

  • 115 млрд грн залучать під державні гарантії для відновлення критичної інфраструктури, зокрема, транспортних та енергетичних об’єктів;
  • 71,8 млрд грн надійде від міжнародних фінансових організацій у вигляді кредитів та грантів, що дозволить профінансувати проекти у сферах транспорту, промисловості, охорони здоров’я, освіти та енергетики.
  • 36,4 млрд грн передбачені з загального фонду бюджету на ключові соціальні та інфраструктурні проєкти, включаючи відновлення навчальних закладів, лікарень та систем водопостачання у постраждалих регіонах.

Соціальний захист

На цю сферу у бюджеті-2025 передбачили 420,9 млрд грн. Сюди входить підтримка пенсіонерів (зокрема індексація пенсій з 1 березня 2025 року), малозабезпечених сімей та осіб з інвалідністю. З них

Трансферти до Пенсійного фонду складуть 236,9 млрд грн, виплати пільг і субсидій – 42,3 млрд грн, а також додаткові кошти на соціальні програми у рамках публічних інвестицій (PIM) – 1,1 млрд грн, включаючи будівництво житла для багатодітних родин та розвиток соціальних послуг.

Підтримка ветеранів

На підтримку ветеранів війни у 2025 році передбачено 10,5 млрд грн, з яких 2,9 млрд грн – на фінансування фахівців із супроводу, 1,7 млрд грн – на ментальну, фізичну та психологічну реабілітацію і професійну адаптацію ветеранів, 348 млн грн – на програми Українського ветеранського фонду.

У межах PIM додатково виділять 4,9 млрд грн на Публічні інвестиційні проєкти, включаючи будівництво житла для ветеранів.

Освіта

На освіту плнують витратити 198,9 млрд грн. Таке фінансування покриє видатки на зарплати вчителям (103,2 млрд грн), 12 млрд грн підуть на доплати вчителям, закупівлю підручників для школярів (1,4 млрд грн), гранти на вищу освіту – 28 млрд грн.

У межах PIM заплановане додаткове виділення 11,8 млрд грн на модернізацію та покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів та облаштування укриттів.

Охорона здоров’я

На цю сферу виділили 217 млрд грн, що включає покриття витрат на програму медичних гарантій (175,5 млрд грн), закупівлю ліків та медичних виробів (11,8 млрд грн).

У межах PIM передбачено 5,6 млрд грнна оновлення медичних закладів, придбання обладнання та створення реабілітаційних центрів.

Підтримка громад

У 2025 році ресурс місцевих бюджетів зросте на 15% – з 285,1 млрд грн до 327,7 млрд грн. Основний приріст забезпечать надходження від ПДФО (збільшення з 235,4 млрд грн до 280,9 млрд грн). Також додаткова дотація для місцевих бюджетів зросте до 36,5 млрд грн, зокрема на підтримку деокупованих територій.

Базова дотація збільшиться до 25,5 млрд грн, а введення реверсної дотації дозволить ефективніше розподіляти ресурси.

Окрім цього, передбачено видатки з держбюджету на компенсацію за пошкоджене або знищене житло внаслідок бойових дій (4,0 млрд грн), а також на Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР) – 1 млрд грн.

Культура та медіапростір

На підтримку культури та медіапростору в Україні у 2025 році витратять 10,3 млрд грн. Таке фінансування охоплює збереження культурної спадщини, підтримку національних театрів та концертних організацій (2 млрд грн), а також проєкти з розвитку стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (4,1 млрд грн).

Наука

Фінансування розміром 14,5 млрд грн спрямують на підтримку дослідницьких проєктів, модернізацію наукової інфраструктури та гранти для пріоритетних досліджень. Особливу увагу буде приділено розробкам у сфері оборонно-промислового комплексу та енергетичній безпеці.

Цифрова трансформація

На цифрову трансформацію пріоритетних галузей передбачено 4 млрд грн. Серед ключових проєктів – розвиток електронного урядування, розширення можливостей Порталу «Дія», інноваційні рішення для підвищення ефективності державних послуг та впровадження новітніх технологій у сфері безпеки.

Спорт

За 5,7 млрд грн профінсують олімпійський та паралімпійський рухи, розвиток фізичної культури, а також підготовку спортсменів до міжнародних змагань.

Підтримка бізнесу

Для розвитку підприємництва у межах програми “5-7-9%” передбачено 18 млрд грн. Це фінансування спрямоване на доступне кредитування малого та середнього бізнесу, що допоможе стимулювати економічне відновлення та зберегти робочі місця. На гранти для бізнесу передбачено 1,4 млрд грн, а на Фонд розвитку інновацій – 3 млрд грн.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *