Журналістка та член команди ГО «Платформи прав людини» Леся Ганжа про лицемірне обговорення проблемних питань війни та армії на дорогих фешенебельних зустрічах під келих просеко:
«Пили просеко, говорили про Донбас» – таким терміном з 2014 року я позначаю усі наші форуми, конференції, хакатони, конгреси в шикарних готелях з витонченими фуршетами, де під ніжний передзвін келихів і флейтистку в кутку люди говорять про вибухи, воєнні репортажі, загиблих на фронті, виживання цивільних під обстрілами чи гуманітарну допомогу в прифронтовій зоні.
Такий формат проведення заходів вкорінився в медіасекторі і серед громадських організацій. Не змінила це і повномасштабка.
Про війну ми теж полюбили говорити в розкішних інтер’єрах якого-небудь РБлю та інших Імперіалів, де модельному взуттю так м’яко ступати по ворсистих килимах. Альтернатива – у нових дорогих супертехнопросторах, оренда яких, попри принципову екологічність оздоблень, коштує дорожче за золоті Імперіали.
Те, що мені раніше виглядало недоречно і лицемірно, зараз здається непристойним і шкідливим.
Я обожнюю розкіш. Люблю фуршети і халявне просеко. Рококовість інтер’єрів не мій смак – але бог з ним, зараз не про смак.
Війна – це, крім всього іншого, ще й аскеза як філософія суспільства. Це свідоме обмеження всіх потреб, крім тих, що забезпечують обороноздатність. Це неприйняття розкоші, яка відволікає від боротьби. Розкіш робить нас слабкими і рихлими. Як солодке.
Зрештою, розкіш під час війни – це не золото, а кожен прожитий день.
Суспільна аскеза – це все для фронту, а не все для фуршету.
Тому що ми всі разом – на фронті і в тилу. Ми єдина нація. Ми згуртовані в національному спротиві, а не розповідаємо одне одному годинами, де взяти гроші на ракети, витрачаючи їх на килими.
…
Якби було так, то й розмови про мобілізацію-демобілізвцію були б іншими. А може, їх би й узагалі не було.
А в цих конгресах під просеко мені вся лицемірність суспільства: ви воюйте, а ми за вас вип’ємо і поговоримо. Suum cuique. Слава ЗСУ!»
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Леся Ганжа