Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підвищило довгостроковий кредитний рейтинг України в іноземній валюті з рівня «RD» (обмежений дефолт) до «CC» (імовірний дефолт). Про це йдеться у заяві Fitch.
У заяві зазначається, що підвищення рейтингу відбулося завдяки реструктуризації зовнішнього боргу.
«Майже $6 мільярдів основної суми та відсотків за українськими єврооблігаціями було відстрочено на 24 місяці, зменшуючи тиск щодо обслуговування Україною зовнішнього боргу на тлі скорочення її міжнародних резервів і гострих потреб у видатках, пов’язаних із війною. Реструктуризація отримала згоду 75% власників облігацій (за сукупною основною сумою), що перевищує мінімально необхідні 66,7%», – йдеться у звіті.
Попри це, аналітики агентства зазначають, що рейтинг «CC» відображає невирішені ризики стійкості боргу, що є наслідком нападу Росії та сильної напруги державних і зовнішніх фінансів України та макрофінансового стану.
«Ми очікуємо, що війна триватиме навіть у 2023 році, підвищуючи державний борг вище 100% ВВП, додаючи і без того величезні витрати на інфраструктуру та економіку, а також посилюючи інфляційний і зовнішній тиск, тоді як джерела фінансування дефіциту залишаються невизначеними», – зазначено у повідомленні.
Водночас у агентстві кажуть: «Таким чином, на нашу думку, ширша реструктуризація боргу уряду є ймовірною, хоча терміни невизначені. Полегшення, яке вже забезпечило дворічне припинення випуску всіх єврооблігацій, і проблема узгодження рамок для будь-якої такої реструктуризації в такому невизначеному макросередовищі потенційно можуть перенести це на 2024 рік»
Крім того, за їхніми даними, різке зростання витрат, пов’язаних з війною, призведе до рекордно високого бюджетного дефіциту. Fitch прогнозує, що дефіцит загального державного управління зросте до 28,6% ВВП (валовий внутрішній продукт) у 2022 році. Та продовжить залишиться високим у 2023 році на рівні 21,9% через військові дії та необхідність заміни критичної інфраструктури.
У агентстві прогнозують, що державний борг зросте до 94% ВВП на кінець 2022 року (без урахування державних гарантій, 8% ВВП) і 103% на кінець 2023 року.
До слова, раніше міжнародні рейтингові агентства Fitch і S&P погіршили кредитні рейтинги України через відтермінуванням нею платежів за державним боргом на два роки.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Faceboo
Ірина Марчук