ОСТАННІ НОВИНИ

«Гроші сп***жені». Чому команда Зеленського досі не запустила стратегічний об’єкт у Чорнобилі?

Андрій Котенський

|

Журналісти проекту «Схеми» отримали у своє розпорядження аудіозапис наради в кабінеті високопосадовця державного підприємства «Енергоатому», на якому чиновники нібито обговорюють, як приховати зрив будівництва стратегічного об’єкту на Чорнобильській АЕС – Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива з атомних електростанцій, повідомляє Радіо Свобода.

Розслідування журналістів свідчить, що нові менеджери, призначені «зеленою» владою, зірвали всі публічно оголошені терміни запуску роботи сховища.

На аудіозаписі чути, як присутні обговорюють можливе пояснення зникнення коштів на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі.

Журналісти стверджують, що керівники державного “Енергоатому”, яких призначили за каденції президента Володимира Зеленського, обрали виконавця будівництва без проведення тендеру. За їхніми словами, менеджмент уклав непублічний договір на 422 мільйони гривень із фірмою «КВР».

Впродовж 2021 року «Енергоатом» непублічно перерахував цій фірмі вже понад 1 мільярд гривень, проте сам об’єкт, який компанія зобов’язалася збудувати, досі не ввели в експлуатацію. Натомість, керівництво державної компанії не надало на запит журналістів ані сам договір, ані кошторис передбачених ним витрат.

На аудіозаписі, який опинився в розпорядженні журналістів «Схем», є голос, схожий на голос Миколи Божка – керівника «Атомпроектінжинірингу», відокремленого підрозділу «Енергоатому». Саме цей підрозділ виступає замовником будівництва.

«Давайте, щоб із цим розбиратися предметно. Можна попросити вас все-таки об’єктивно. Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп***жені, і таке інше. Потрібно знаходити інші джерела фінансування і до того ж їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не дуже розуміємо. У мене є дірки, які простіше залатати з того боку, ніж з цього. Тому що дірки бувають різні. Тому слухайте уважно, припиніть панікувати говорить людина із голосом Божка.

За оцінкою журналістів, ця розмова відбулася 28 грудня 2020 року в кабінеті Божка, де були присутні представники приватних підрядників та субпідрядників, які й освоювали кошти держбюджету на будівництво об’єкту на ЧАЕС.

З аудіозапису випливає, що Божко пропонує їм приховати корупцію через фіктивні кошториси про оплату за старі контракти, або ж утворити непублічну закупівлю з новим підрядником.

Ані Божко, ані чинне керівництво «Енергоатому», ані керівники, які очолювали орган у момент розмови, не надали журналістам коментарів на момент виходу матеріалу. Зокрема, на момент розмови в кабінеті Божка віце-президентом “Енергоатому” був чинний міністр енергетики Герман Галущенко.

За даними Української правди, Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі є стратегічно важливим об’єктом для України в контексті протистояння з Росією. До 2021 року Україні доводилося сплачувати Росії щорічно від 150 до 200 мільйонів доларів за утилізацію ядерного палива.

На початку 2000-х українська влада вирішила побудувати власне Централізоване сховище. Лише у 2017 році “Енергоатом” почав будівництво, але введення в експлуатацію постійно переносили. Остання дата здачі об’єкта в експлуатацію, яку озвучило керівництво – березень 2022-го року.

2020 року журналісти програми “Схеми” опублікували розслідування, що Україна непублічно продовжує сплачувати Росії щорічно до 200 мільйонів доларів за утилізацію ядерного палива через корупційні оборудки в «Енергоатомі».

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *