Заступник директора Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Ігор Берник про індійський штам коронавірусу:
«Чому є побоювання щодо індійського варіанту коронавірусу?
Вважається, що варіант індійського коронавірусу має ряд епідеміологічних, імунологічних та патогенних властивостей.
Існують лабораторні докази того, що цей варіант має дві “мутації втечі”, які саме і викликають занепокоєння. Зважаючи на знання про інші коронавіруси людини, це могло б означати, що цей варіант може менше контролюватися вакциною, але на даний момент про це точно говорити не можна.
Індійський варіант, поряд з іншими, продемонстрував спосіб, яким Sars-CoV-2 може адаптуватися до людини-господаря.
Завдяки еволюції певні структури оболонки віруса змінили форму, щоб полегшити зв’язок вірусу з нашими клітинами та проникнення в них. Вірус мутував, щоб стати менш впізнаваним для нейтралізації людськими антитілами, які зазвичай приєднуються до білка спайку вірусу та блокують його проникнення.
Отже, такі типи мутацій можуть дозволяти Sars-CoV-2 «проскочити» першу лінію імунологічного захисту у людей, які були щеплені або раніше інфіковані, що дозволяє вірусу продовжувати циркулювати.
На сьогоднішній день вчені не вважають такий рівень мутацій як ймовірно найвищий, і такий, що викликає найбільше занепокоєння, однак за ним необхідно «уважно стежити» і досліджувати.
Вакцина AstraZeneca Plc, що називається Covishield в Індії, ефективна проти цього штаму для запобігання серйозним захворюванням, сказав Ракеш Мішра , директор Центру клітинної та молекулярної біології в Хайдарабаді.
Генеральний директор BioNTech SE Угур Сахін заявив, що Індійський варіант має ту саму мутацію, яку вони вже досліджували, і проти якої вакцина BioNTech/Pfizer також була ефективною, хоча тестування все ще триває».
Вероніка Рой