ОСТАННІ НОВИНИ

Чи безпечно купувати несезонні овочі та фрукти: Супрун розвінчує міфи

Ольга Денисяка

|

Зиму заведено вважати «бідним» сезоном на овочі та фрукти. Картопля, буряк, морква, капуста, цибуля – здебільшого це все овочеве розмаїття, яке з’являється на українських столах взимку. Ми побоюємося «нітратних» помідорів, з недовірою дивимося на «завезені» огірки та обходимо 10-ю дорогою «ГМОшні» яблука. Відтак колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook розповіла, чи безпечно купувати несезонні овочі та фрукти.

 

Уляна Супрун зазначає, що мільйонні прибутки від продажів біологічно-активних добавок демонструють високу толерантність до синтетичних вітамінів у будь-який сезон. Продажі БАДів зростають щороку по всьому світу. До прикладу, у 2018 році цей ринок становив майже 124 млрд доларів, а у 2023 році він складе понад 205 млрд доларів.

Проте, ексміністерка наголошує, що для здорових людей, найбільш ефективне джерело вітамінів – це збалансоване харчування, а не вітаміни чи добавки з аптеки. І навіть взимку не має наукових підстав, щоб обмежуватися лише сезонними овочами та фруктами.

«Це правда, що в овочах та фруктах, які вирощували не в сезон, більше нітратів. Але це ще не робить салат з помідорів та огірків взимку небезпечним. Рівень і шкода від нітратів і в зимових огірках, і в ранніх кавунах, перебільшені . Щоб отримати дійсно шкідливі концентрації нітратів, огірки треба їсти в надзвичайно великій кількості, або з’їсти два кілограма шпинату, наприклад. Вживайте різноманітні овочі та фрукти, але помірно. Бідний раціон набагато більш шкідливий для здоров’я, ніж яблуко з супермаркету. Тільки не забувайте ретельно мити всі овочі, фрукти й зелень вдома»,– повідомляє Уляна Супрун.

Також вона припускає, що міф про те, що сучасні овочі й фрукти «вже не ті» вигідний виробникам синтетичних вітамінів, але зовсім не нашому з вами здоров’ю.

«Так, сорти яблук, бананів, помідорів – будь-чого – змінюються з роками. Наші бабусі й дідусі кажуть правду, коли згадують, як в дитинстві їли інші помідори за смаком . Бо тоді були інші сорти та інша смакова гамма. Але ця зміна є природна та не впливає на кількість корисних складових у рослинах. Смак змінюється – загальний стан рослин залишається приблизно однаковим. А чи буде користь з тої капусти, яку ви з’їсте, впливає більше не сорт, а умови вирощування, ґрунт та умови зберігання. Якщо фермер дбає про ґрунт, доповнює склад гумусового шару, мікроелементний склад тощо, то з вирощеними рослинами теж все буде гаразд. Але, якщо ви принесете капусту додому і триматимете місяць в холодильнику, то вона втратить близько половини вітаміну С. Тож намагайтеся споживати продукти свіжими», –  пояснює колишня очільниця МОЗ.

Уляна Супрун додала, що вживання овочів і фруктів сирими, зовсім не гарантує, що так краще засвояться всі вітаміни. Деякі речовини краще засвоюються в сирому помідорі, деякі у вареному.

Ексміністерка закликає харчуватись різноманітно та не обмежувати себе в раціоні навіть взимку. Тим більше, що саме в цей час так хочеться попоїсти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *